Ania Figura, skialpinistka z Zakopanego, Mistrzynią Świata w sprintach!
(żródło: M. Strojny PZA)

Na Mistrzostwach Świata w Skialpinizmie rozgrywanych we francuskim Pelvoux w dolinie Vallouise, 23-letnia Zakopianka zdobyła dziś złoty medal w kategorii espoir (tzw. „nadzieje”, seniorki do lat 23). W kategorii open kwalifikacje, półfinał i finał, dały jej 4 miejsce. To największy sukces Polki w tej dyscyplinie.   W galerii fotoreportaż M.Strojny z Pelvoux!!!
( 11 Lutego 2013)
Mistrzostwa Świata w skialpinizmie - Polacy już w Pelvoux
(żródło: Monika Strojny PZA)

W sobotę 9 lutego we francuskim Pelvoux oficjalnie rozpoczną się Mistrzostwa Świata w skialpinizmie. Polskę będzie reprezentować sześć osób: Agata Cikowska i Bartek Bargiel (juniorzy z TKN Tatra Team), Ania Figura, Ania Tybor i Klaudia Tasz (seniorki z KW Zakopane) oraz Kuba Przystaś (senior z SKTJ).
( 8 Lutego 2013)
„Lawinowe ABC” w terenie
(żródło: A. Szymaszek tekst fot Z. Bodurka)

Uczniowie poznają w terenie przyrodę Tatr i zasady bezpieczeństwa poruszania się zimą w górach. W ramach akcji „Lawinowe ABC” rozpoczęły się zajęcia edukacyjne w terenie dla szkół średnich z terenu Powiatu Tatrzańskiego. Jako pierwsi skorzystali z nich uczniowie I LO im. Oswalda Balzera w Zakopanem.
( 5 Lutego 2013)
I edycja Pucharu Europy środkowej w skialpinizmie.

W rejonie Bobrovca na Słowacji rozegrano drugą edycję Pucharu Europy Środkowej w skialpinizmie. Zawody były równocześnie pierwszą edycją  Pucharu Słowacji w tej dyscyplinie sportu. W rywalizacji nie brakło rownież zawodniczek i zawodników z Polski.  Fotoreportaż Moniki Strojny z zawodów tutaj!!!!
( 20 Stycznia 2013)
Lawiny od podszewki – szkolenie dla laureatów konkursu „Lawinowe ABC”
(żródło: A. Szymaszek)

15 laureatów konkursu „Lawinowe ABC” „odebrało” swoją nagrodę: udział w  szkoleniu lawinowym, które zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich.
VI Pucharu Czantorii im. Kuby Soińskiego
(żródło: KS Kandahar)

12 stycznia skialpiniści zainaugurowali zawodami o Puchar Czantorii sezon startowy w Polsce. Była to już szósta edycja organizowanej tradycyjnie przez Klub Skialpinistyczny KANDAHAR, a rozgrywanej w Beskidzie Śląskim imprezy skiturowej. Prognozy nie były optymistyczne, ale opady w ostatnim tygodniu „uratowały” termin zawodów.
( 17 Stycznia 2013)
Zima w górach - uważaj na lawiny!

Pierwsze obfite opady śniegu, które nawiedziły w miniony weekend polskie góry z pewnością ucieszyły miłośników białego szaleństwa. Warto jednak pamiętać, że pojawienie się pokrywy śnieżnej równoznaczne jest z występowaniem zagrożenia lawinowego. O tym jak bezpiecznie poruszać się w górach przypominały Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu i TOPR w czasie pierwszego w tym sezonie szkolenia odbywającego się w ramach akcji Never Stop Exploring Safely.
( 19 Grudnia 2012)
Ogólnopolska kampania społeczna LAWINOWE ABC Druga edycja 2012/2013.

Otwarciem punktu kontrolnego dla detektorów lawinowych w zakopianskich Kuźnicach zinaugurowana została kolejna edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej LAWINOWE ABC. Program stworzony przez TPN przy współpracy z TOPR, PZU, PSPW oraz firm Mamut i Pieps ma na celu zainteresowanie turystów tematyką bezpieczeństwa  w górach zimą oraz zwiększeniem świadomości ryzyka lawin oraz szeroko rozumianą profilaktyką.
( 17 Grudnia 2012)
To w Polsce zdarzają się lawiny?
(żródło: A.Lesiewski SNOW PR)

Tatry, Karkonosze, Bieszczady a nawet niektóre beskidzkie szczyty to miejsca, w których zimą występuje realne zagrożenie lawinowe. O tym skąd czerpać wiedzę na ten temat i jak zachować się w razie wypadku przypominają Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu i  ratownicy TOPR.
( 20 Listopada 2012)
Zakopiańczyk na Dynafit Goes Summer.
(żródło: fot archiwum P. Sobczyk)

Zakopiański skialpinista biegacz i przewodnik tatrzański  Przemysław Sobczyk wziął udział w prestiżowych zawodach rozgrywanych na Dachsteinie odnosząc niemały sukces zajmując 11 miejsce.
( 1 Lipca 2012)
Potrójny sukces zakopiańskiej skialpinistki
(żródło: Bartek Bartyzel Tekst Foto)

Wygrywając XV Memoriał im. Piotra Malinowskiego, Klaudia Tasz została mistrzynią Polski w skialpinizmie i równocześnie zdobyła Puchar Polski 2012! Jej potrójnym sukcesem a zarazem pobiciem kobiecego rekordu trasy zakończyły się górskie zmagania zawodników podczas zawodów rozgrywanych w rejonie Hali Gąsienicowej w Tatrach.
( 21 Kwietnia 2012)
XV Memoriał im Piotra Malinowskiego w skialpinizmie.

Ponad 200 skialpinistek i skialpinistów wystartowało w XV Memoriale Piotra Malinowskiego w skialpinizmie.  Najszybciej trasę  o długości 11 km i 1600m przewyższenia poprowadzoną przez pięć przełęczy w Wysokich Tatrach pokonali Słowacy  Jozef Hlavco, i Milan Madaj  którzy z czasem 1.58,51,0 wspólnie zameldowali się na mecie. Wśród kobiet zwyciężyła zakopianka Klaudia Tasz.    W galerii fotoreportaż z zawodów!!!
Zakopianka Anna Figura druga w sprincie Pucharu Świata w narciarstwie wysokogórskim
(żródło: Monika Strojny PZA - ISMF)

Zakopiańska skialpinistka Anna Figura zdobyła drugie miejsce w sobotnim  sprincie podczas finału Puchgaru Swiata w ski alpinizmie, który rozgrywany był w norweskim Tromso. Dzień później w  wyścigu indywidualnym w kategorii open  zakopianka zajęła 13 miejsce W kategorii espoir ( senior do lat 23) Anna Figura została sklasyfikowana na drugiej pozycji.
( 15 Kwietnia 2012)
Wiosna w Tatrach" - promocja nowego przewodnika skitourowego Wojciecha Szatkowskiego

Muzeum Tatrzańskie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”. Tematem głównym wieczoru będą wiosenne wycieczki w Tatrach i promocja nowego przewodnika dla narciarzy wysokogórskich po Tatrach Polskich. Spotkanie poprowadzi autor książki - Wojciech Szatkowski. Czwartek, 12 kwietnia, godz. 18. 00, Dworzec Tatrzański, ul. Krupówki 12.
( 11 Kwietnia 2012)
XI Memoriał Vlada Tatarki

31 marca w sobotę rozegrano w Tatrach Wysokich na Słowacji  XI Memoriał Vlada Tatarki. Duży sukces odnieśli startujący w zawodach ratownicy TOPR. Andrzej Mikler zwyciężył w klasyfikacji generalnej,  Piotr Konopka zwyciężył w kategorii powyżej 50 roku życia, a Stanisław Pabin zajął 2 miejsce w kategorii od 40 do 50 roku życia. Zawody są jednymi z najciekawszych zawodów ratowników i przewodników górskich.