MP w łyżwiarstwie szybkim -mistrzowskie tytuły dla zawodników LKS Poroniec Złotkowskiej i Szymańskiego
 dodano: 30 Grudnia 2013
Luiza Złotkowska

Luiza Złotkowska i Jan Szymański (oboje LKS Poroniec Poronin) zdobyli po trzy złote medale Mistrzostw Polski w łyżwiarstwie szybkim na dystansach i w wieloboju.  Biegi na dystansie 1 500 m oraz 5 000 i 10 000 zakończyły trzydniowe zmagania najlepszych polskich panczenistów.

W biegu na 1500 m Luiza Złotkowska wygrała  w rewelacyjnych czasie. druga była Katarzyna Bachleda Curuś a trzecia Natalia Czerwonka.
Wśród mężczyzn na tym dystansie królował Jan Szymański. zaledwie 0.09 sek gorszy czas uzyskał Zbigniew Bródka a trzeci był Piotr Puszkarski.

Na dystansie 5000 m Luiza Złotkowska do kolekcji dołączyła kolejny złoty medal . Drugi rezultat uzyskała Aleksandra Goss ( WTŁ Stegny Warszawa) a trzecie miejsce na podium zajęła Natalia Czerwonka. W biegu nie wzięła udziału Katarzyna Bachleda Curuś, która tym samym nie została sklasyfikowana w wieloboju

" Start w Mistrzostwach POlski nie był naszym celem. Jesteśmy w cyklu treningowycm , który zakończy start podczas Mistrzostw Europy. Sam nie chciałem wpływać na decyzje zawodniczek co do startu w poszczególnych  biegach" powiedział trener kadry kobiet Krzysztof Niedźwiedzki

Na dystansie 10000 m po raz trzeci na najwyższym stopniu podium stanął Jan Szymański, drugą lokatę wywalczył Zbigniew Bródka  a trzeci był reprezentant zakopiańskiego AZS Sebastian Druszkiewicz.

W wieloboju najwięcej punktów wśród kobiet zdobyła Luiza Złotkowska, druga była Natalia Czerwonka a trzecia Aleksandra Goss.
Wśród kobiet w kategorii młodzieżowej nie do pokonania okazała się Angelika Fudalej. Zakopianka wygrała wszystkie biegi na dystansach i tym samym zdobyła też tytuł w rywalizacji wieloboju.

W kategorii mężczyzn w wieloboju najlepszy  okazał się Jan Szymański, drugi był Zbigniew Bródka a trzeci Piotr Puszkarski.

W kategorii wielobojowej młodzieżowców triumf święcił Adrian Wielgat ( KS Orzeł Elbląg)

Najwięcej medali w rozgrywanych w stolicy Tatr mistrzostwach zdobyły: Luiza Złotkowska - trzy złote (1500, 5000 m i w wieloboju), jeden srebrny (3000 m) i jeden brązowy (500 m), Natalia Czerwonka - jeden złoty (500 m), dwa srebrne (w drużynie i wieloboju) i trzy brązowe (1500, 3000 i 5000 m), Katarzyna Bachleda - Curuś - jeden złoty (3000 m) i dwa srebrne (500 i 1500 m) i Aleksandra Goss - jeden srebrny (5000 m) i dwa brązowe (w drużynie i wieloboju).

Wśród mężczyzn najwięcej krążków wywalczyli: Jan Szymański - cztery złote (1500, 5000, 10 000 m wielobój), Zbigniew Bródka - pięć srebrnych (500, 5000, 1500, 10 000 m i wielobój), Sebastian Druszkiewicz - złoty (w drużynie) i dwa brązowe (5000 i 10 000 m) oraz Piotr Puszkarski - dwa brązowe (1500 m i wielobój).

W biegu drużynowym najlepsze okazały się kobieca z KS Pilica Tomaszów oraz męska AZS Zakopane.

Prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego bardzo pozytywne ocenił te mistrzostwa. "Mimo wymuszonych przez pogodę  zmian w programie, zawody przebiegły normalnie. Wysoko oceniam organizację i przeprowadzenie rywalizacji. Rewelacyjne wyniki i rekordy toru pokazały, że nie tylko kadra jest dobrze przygotowana . Dobre wyniki uzyskali także młodsi zawodnicy co cieszy. Były też niespodzianki. M.in. Złotkowska pokonała główną kandydatkę do tytułu na 1500m czyli Bachledę-Curuś. Należy się jednak cieszyć, gdy do jednej doskonałej zawodniczki dochodzi druga. Trzeba też pamiętać, że nie ustępują im Czerwonka i Woźniak. Wśród mężczyzn faworyci też nie zawiedli. Szkoda, że Niedźwiedzki jest chory.  "Po rozmowach z trenerami kadry ustaliliśmy, że  na ME do Hamar pojadą: Katarzyna Bachleda-Curuś, Natalia C\erwonka, Luiza Złotkowska oraz rezerwa Katarzyna Woźniak, Zbigniew Bródka, Jan Szymański, Konrad Niedźwiedzki, Piotr Puszkarski i jako rezerwa Sebastian Druszkiewicz" - podsumował prezes PZŁS. Kazimierz Kowalczyk.