Pierwsze sukcesy młodych skialpinistów
 dodano: 9 Grudnia 2014    (źródło: M.Strojny Zdjęcia: Willi Seebacher i Alex Lugger)

Pierwsze sukcesy naszej młodzieży ! Podczas obozu w Lienz ISMF zorganizował dla nich zawody, najmłodsi startowali na trasie z 300-metrowym przewyższeniem, a starsi z 600-metrową różnicą wzniesień. W swoich grupach wiekowych zwyciężyli Hela Rząsa z Zakopanego i Kacper Sawicki z Nowego Targu, a Krzysiek Wojciechowski (Zakopane) był trzeci. Julia Majerczyk z Białki zajęła 4. miejsce, Lucyna Kuchno z Krakowa 5. a jej brat Tadek Kuchno był szósty. Marek Legaszewski z Gliwic w najliczniejszej grupie startowej zajął 8. miejsce - GRATULUJEMY
  W galerii kilka fot z obozu.

pełne wyniki zawodów tutaj

Pierwsze sukcesy - młodzieżowy obóz skiturowy w Lienz
Już po raz ósmy odbył się międzynarodowy obóz skiturowy dla młodzieży organizowany przez ISMF, jednak po raz pierwszy wzięły w nim udział dzieciaki z Polski. W dniach 4-7 grudnia w austriackim Lienz spotkało się niemal 50 uczestników z 11 krajów: Azerbejdżanu, Niemiec, Bułgarii, Anglii, Austrii, Włoch, Słowacji, Słowenii, Czech i Turcji. Nad bezpieczeństwem, owocną nauką i dobrą zabawą czuwali min. Mireia Miro Varela, zwyciężczyni Pucharu Świata w Skialpinizmie, Armando Mariotta, przewodniczący ISMF oraz licencjonowani przewodnicy Alpine School of Tyrol.

Opiekę nad polską grupą objął Andrzej Marasek, Instruktor Narciarstwa Wysokogórskiego PZA i zawodowy ratownik TOPR (TKN Tatra Team), a pomagał mu Przemek Pawlikowski z KW Zakopane. Podczas czterech dni dzieci poznały podstawowe techniki poruszania się na nartach skiturowych, profilaktyki lawinowej i jazdy w terenie. Ostatniego dnia rozegrano towarzyskie zawody, które naszym podopiecznym przyniosły pierwsze sukcesy!

Najmłodsi startowali na trasie z 300-metrowym przewyższeniem, natomiast starsza młodzież ścigała się na dwukrotnie dłuższym dystansie. W swoich grupach wiekowych zwyciężyli Hela Rząsa z Zakopanego i Kacper Sawicki z Nowego Targu, a Krzysiek Wojciechowski (Zakopane) był trzeci. Julia Majerczyk z Białki Tatrzańskiej zajęła 4. miejsce, Lucyna Kuchno z Krakowa 5., a jej brat Tadek Kuchno był szósty. Marek Legaszewski z Gliwic w najliczniejszej grupie startowej zajął 8. miejsce - GRATULUJEMY!!!

Jak powiedział Karl Posch, jeden z organizatów eventu, najważniejsza dla dzieci i młodzieży w tym wieku nie jest jednak rywalizacja i sportowe sukcesy, lecz mądre i rzetelne nauczenie podstaw poruszania się po górach oraz czysta radość z samego skialpiznimu. Organizatorzy maja więc nadzieję, że w kolejnych latach będą mogli tą wiedzę przekazywać kolejnym rzeszom młodzieży z całej Europy. Już potwierdzono, że w roku 2015 zostanie zorganizowany kolejny obóz.

Na podobnej idei opiera się nowopowstała Grupa Młodzieżowa PZA w Narciarstwie Wysokogórskim. Od końca listopada grupa liczy 27 dzieci, a siedmioro najlepszych w swoich kategoriach wiekowych pojechało właśnie do Lienzu. Chcemy, aby młodzież poprzez zabawę, przygodę i wspólne wycieczki pod okiem profesjonalnych instruktorów, dostała kompletną wiedzę o bezpiecznym poruszaniu się na nartach w górach. Starty i wyniki sportowe nie są priorytetem, niemniej jeśli dzieci będą chciały startować w zawodach, będą miały do tego sposobność: organizatorzy imprez z cyklu Pucharu Polski PZA przygotują dla nich specjalne, krótkie trasy.

Miło nam ogłosić, że Partnerami Grupy Młodzieżowej zostały marki Dynafit, Salewa i Pomoca oraz Yurta Bar - Kuźnice.