Pasmo sukcesów Polskich panczenistów na Akademickich Mistrzostwach Świata
 dodano: 20 Grudnia 2014    (źródło: PZŁS)

Znakomicie dla naszej ekipy rozpoczęły się w Ałmaty II Akademickie Mistrzostwa Świata w łyżwiarstwie szybkim. Biało-czerwoni zdobywali medale, bili rekordy słynnego wysokogórskiego toru Medeo. W II Akademickich Mistrzostwach Świata w łyżwiarstwie szybkim startuje stu sportowców z Białorusi, Chin, Estonii, Holandii, Kazachstanu, Kirgistanu, Mongolii, Niemiec, Polski, Rosji, Węgier i Włoch.|

I AMŚ w łyżwiarstwie szybkim rozegrane zostały przed rokiem w Zakopanem.

w pierwszym dniu trwania mistrzostw
Katarzyna Woźniak z 4.19,18 wygrała bieg na 3000 m. Czwarta była Aleksandra Goss 4.23,31, a siódma Magdalena Czyszczoń 4.28,92. Jak na triumfatora Pucharu Świata przystało nie miał sobie równych Jan Szymański. Polak wygrał na 1500 m 1.47,32 i pobił rekord toru. Drugiego w klasyfikacji wyprzedził o 3,41 s. Czwarte miejsce zajął Patryk Wójcik 1.52,64, a piąte Adrian Wielgat 1.52,90.

Wielgat z Wójcikiem oraz Sebastian Druszkiewicz biegli w drużynie, która zdobyła złoty medal 3.56,82. Trwa rewelacyjna passa polskich panczenistów.

Wdrugim dniu mistrzostw
 Jan Szymański (AWF Poznań/AZS AWF) wygrał wyścig na 5000 m i miał upadek na 1000 m podczas 2. akademickich mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim w Ałmatach. W drugim dniu zawodów na wysokogórskim torze Medeo Polacy zdobyli pięć medali, w tym trzy złote.

Po czwartkowym sukcesie na 1500 m, tym razem Szymański najlepszy był na dystansie 5000 m - 6.43,96. Trzecie miejsce zajął Adrian Wielgat (AWF Gdańsk/KS Orzeł Elbląg) - 6.51,69, a czwarte Sebastian Druszkiewicz (AWF Katowice/AZS AWF) - 6.52,23.

Na 1000 m srebro wywalczył Piotr Michalski (AWF Kraków/Górnik Sanok) - 1.11,10. Stracił dwie setne sekundy do Włocha Mirko Giacomo Nenziego. Czwarty był Artur Nogal (KS Legia Warszawa) - 1.11,63, a 14. Patryk Wójcik (Uniwersytet Wrocławski/Cuprum Lubin) - 1.13,53. Szymański nie ukończył tej konkurencji.

Miałem upadek, trochę bolą mnie plecy - poinformował lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na 1500 m; w ostatnich dniach wygrał zawody w Berlinie i Heerenveen.

Podobnie jak Szymański, drugie złoto indywidualnie zdobyła Katarzyna Woźniak (AWF Katowice/AZS AWF). W pierwszym dniu AMŚ triumfowała na 3000 m, a w piątek na 1500 m - 2.01,73. Piąte miejsce zajęła Angelika Fudalej - 2.04,81, siódme Urszula Włodarczyk - 2.05,28, a 11. Magdalena Czyszczoń (wszystkie AWF Katowice/AZS AWF) - 2.06,64.

Reprezentacja Polski kobiet zwyciężyła na otwartym torze Medeo (na wysokości 1691 m n.p.m.) w rywalizacji drużynowej - 3.12,75, wyprzedzając Rosję o prawie 4,5 sekundy oraz Holandię o 9,7.

W sobotę  Aleksandra Goss wygrała wyścig na 5000 m, zaś Sebastian Druszkiewicz był najszybszy na dwukrotnie dłuższym dystansie w 2. akademickich mistrzostwach świata w Ałmatach. W sobotę polscy łyżwiarze szybcy zdobyli cztery medale.

Goss (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego Warszawa/WTŁ Stegny) uzyskała czas 7.36,71. Na szóstej i siódmej pozycji uplasowały się Angelika Fudalej i Magdalena Czyszczoń z wynikami odpowiednio 7.50,05 i 7.59,67.

Druszkiewicz (AWF Katowice/AZS AWF) osiągnął 14.33,52. Trzecie miejsce zajął Adrian Wielgat (AWF Gdańsk/KS Orzeł Elbląg) - 14.38,74, którego wyprzedził Holender Simon Borsen - 14.34,39.

W rywalizacji na 1000 m na wysokogórskim torze Medeo srebro wywalczyła Katarzyna Woźniak (AWF Katowice/AZS AWF) - 1.19,78. Straciła prawie pół sekundy do Rosjanki Iriny Arszinowej. W poprzednich dniach Polka triumfowała na 1500 i 3000 m. Urszula Włodarczyk była dziewiąta 1.22,00 a Aleksandra Dębowska czternasta z wynikiem 1.23,01.

Zawody, w których dominują biało-czerwoni, zakończą się w niedzielę. Do tej pory Polacy wywalczyli dwanaście medali, w tym osiem złotych (na dziesięć konkurencji).