Medale Letnich Mistrzostw Polski rozdane!
 dodano: 10 Października 2015    (źródło: A. Kosman PZN)

Od piątkowego poranku na skoczni HS-106 w Szczyrku trwała walka o medale Letnich Mistrzostw Polski w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Jako pierwsi do walki przystąpili kombinatorzy norwescy, wśród których po raz drugi złoto tego lata wywalczył Adam Cieślar. Dublet w tym sezonie zaliczył również Dawid Kubacki, który po triumfie w Wiśle na skoczni dużej, został mistrzem Polski również na obiekcie normalnym. Natomiast wśród kobiet rywalizację zdominowała Kinga Rajda, która o 30 punktów pokonała drugą Magdalenę Pałasz.

W galerii fotoreportaż A Kosman z mistrzostw

Rywalizację w Letnich Mistrzostwach Polski rozpoczęły zmagania kombinatorów norweskich. Po raz kolejny tego lata znakomitą formą skokową popisał się Szczepan Kupczak, który pewnie prowadził po serii skoków do kombinacji. Podopieczny Mateusza Wantuloka wylądował na 105 metrze i tym samym na trasę biegu wyruszył z przewagą 42 sekund nad Adamem Cieślarem, który uzyskał 100,5 metra. Tuż za najlepszą dwójką uplasował się Michał Gut-Chowaniec, który po skoku na odległość 99,5 metra tracił do lidera 50 sekund. Dobry skok oddał również, będący ostatnio w świetnej dyspozycji biegowej, Paweł Słowiok (96,5 m), który po skoku tracił do Szczepana Kupczaka minutę i 18 sekund.
Na trasie biegu od samego początku Adam Cieślar i Paweł Słowiok zaczęli odrabiać straty do prowadzącego Szczepana Kupczaka. Po pokonaniu ponad połowy dystansu Adam Cieślar wyprzedził swojego kolegę z Kadry i objął prowadzenie, którego nie oddał do samego końca. Istebnianin jako pierwszy przekroczył linię mety i tym samym ponownie został letnim mistrzem Polski w kombinacji norweskiej. – Można powiedzieć, że jestem zadowolony z dzisiejszych zawodów. Na skoczni oddałem nie do końca dobry skok, ponieważ był on dość mocno spóźniony. Wiedziałem, że nie będzie łatwo przed tym biegiem, bo Paweł będzie naciskać z tyłu, a do Szczepana też trochę miałem, bo 42 sekundy – ocenia świeżo upieczony mistrz Polski. – Wiedziałem, że od razu muszę dawać z siebie wszystko, nie mogę czekać na Pawła i muszę sam uciekać. Z biegu jestem bardzo zadowolony. Udało mi się utrzymać od początku mocne tempo do końca i z tego się bardzo cieszę – dodaje istebnianin.18 sekund za nim przybiegł Paweł Slowiok, który wywalczył tytuł wicemistrza. Natomiast na najniższym stopniu podium stanął Szczepan Kupczak.
Następnie do walki o medale krajowego czempionatu przystąpiły skoczkinie narciarskie. W rywalizacji kobiet bezkonkurencyjna okazała się Kinga Rajda, która o 30 punktów pokonała wicemistrzynię Magdalenę Pałasz. Brązowy medal II Letnich Mistrzostw Polski Kobiet wywalczyła Joanna Szwab. – Jestem zadowolona z miejsca, natomiast ze skoków nie za bardzo. To nie jest jeszcze to, co chciałam pokazać, ale pomimo tego cieszę się bardzo – mówi z uśmiechem na twarzy mistrzyni Polski. – Przede wszystkim w tych skokach zabrakło wcześniejszego odbicia i bardziej do kierunku. Lepszy był ten drugi skok, choć jeszcze nie było to to, czego oczekiwałam ja i trener – dodaje.
Bardziej zacięte były natomiast zmagania o tytuł Mistrza Polski Seniorów w skokach. Po pierwszym skoku prowadził Maciej Kot, który o punkt wyprzedzał Dawida Kubackiego. Natomiast trzecie miejsce zajmował Andrzej Stękała, który do lidera tracił trzy punkty. Seria finałowa zmieniła jednak kolejność piątkowej rywalizacji. Złoto wywalczył Dawid Kubacki, który skokiem na odległość 107 metrów zapewnił sobie zwycięstwo w konkursie. – Dla mnie fajnie ułożył się ten wieczór, bo wygrałem ten konkurs. Nie były to łatwe zawody, bo jednak wszyscy skakali na bardzo dobrym poziomie i przez te wyniki było ciasno w czołówce. Jednak myślę, że jak najbardziej mogę być zadowolony z tych zawodów i ze swoich skoków – ocenia najlepszy dzisiaj Dawid Kubacki. – W pierwszym skoku pokazały się jeszcze jakieś drobne błędy, dlatego do zimy czeka mnie jeszcze sporo pracy. Natomiast ten drugi skok był już dużo fajniejszy. Dostałem się po prostu szybciej nad nartę i fajniej w drugiej fazie zaczęło odlatywać. I na pewno jak najbardziej był to taki pozytywny akcent na koniec dzisiejszego dnia – dodaje. Wicemistrzem Polski został Maciej Kot, który do triumfatora stracił 2,5 punktu. Natomiast pierwszy medal Letnich Mistrzostw Polski w karierze zdobył kolejny z podopiecznych Macieja Maciusiaka – Andrzej Stękała.
Tuż za podium uplasował się Stefan Hula, piąte miejsce zajął dzisiaj Kamil Stoch, natomiast najlepszą szóstkę zamknął Piotr Żyła.