START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane







KS Pieniny




  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Sportowcy Podhala
In Memoriam - odeszli od nas
 dodano: 31 Października 2015

 W dzień Wszystkich Świętych i Zaduszny  wspominamy tych, którzy zmarli. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy odeszli od nas m.in. znani sportowcy, ratownicy, przewodnicy tatrzańscy, trenerzy  i działacze sportowi. Poniżej przypominamy ich nazwiska.    Pozostaną w naszej pamięci [*] [*] [*] [*]    


 
 
 
16 lutego 2015 --Lucjan Chorąży,

Ultramaratończyk zginął na Babiej Górze. Biegacz przygotowywał się tam do Mistrzostw Europy.
 
35 – letni maratończyk ze Skawinek (gmina Lanckorona) wybrał się w sobotnie popołudnie na trening w góry, z którego jednak bardzo długo nie wracał. Pomoc wezwał jego kolega, przebywający wtedy w schronisku. Ratownicy GOPR-u wyruszyli na poszukiwania biegacza. W nocy, około 3 na ranem, w okolicach żółtego szlaku, znaleziono jego zwłoki.
Lucjan Chorąży specjalizował się w maratonach i biegach wysokogórskich. Na Babiej Górze przygotowywał się do Mistrzostw Europy.
 
[*] [*] [*]
 
17 maja 2015  Edward Miranowski -
 
 Zmarł w wieku 84 lat i taternik,alpinista, przewodnik tatrzański I klasy, ratownik TOPR, instruktor  narciarski, uczestnik kilkunastu wypraw naukowych i alpinistycznych w Alpy, Dolomity, Kaukaz, Hindukusz, Himalaje i góry Norwegii.
[*] [*] [*]
 
11 czerwca 2015 Tadeusz Bryś
 
Tadeusz Bryś przez długie lata był działaczem Polskiego Związku Narciarskiego i Tatrzańskiego Związku Narciarskiego, wiceprezesem PZN i TZN, wieloletnim członkiem Zarządu Głównego PZN, a także kierownikiem polskich ekip zjazdowców wyjeżdżających na Puchary Świata. Był także członkiem Komisji Obiektów Alpejskich FIS.
Inżynier Tadeusz Bryś mieszkał w Nowym Targu. Był dyrektorem pierwszej polskiej fabryki nart, która mieściła się na Kasprusiach, a następnie w latach 70. i 80. dyrektorem fabryki nart w Szaflarach, która zaopatrywała w sprzęt także zagraniczne kadry. 
 
[*] [*] [*]
 
 21 czerwca Stanisław Szczepaniak
 
Stanisław Szczepaniak dwukrotny reprezentant Polski na Igrzyskach Olimpijskich - Innsbruck (AUT) 1964, Grenoble (FRA) 1968.
 
Urodził sie w Kościelisku, reprezentował klub WKS Legia Zakopane.  Podczas Igrzysk Olimpijskich w Grenoble w 1968 zajął 4 miejsce w biegu indywidualnym.
 
[*] [*] [*] 
 
11 lipca 2015 Piotr Pochopień
Piotr Pochopień, trener kadry narodowej zjazdowców, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku w 1976 roku, szkoleniowiec w klubie SNPTT-1907 Zakopane. Zmarł w wieku 74 lat w rodzinnej Suchej Beskidzkiej.
 
Piotr Pochopień urodził się 22 czerwca 1941 roku w Suchej Beskidzkiej. W młodości uprawiał narciarstwo alpejskie, jednak rozwój jego kariery wstrzymały problemy ze zdrowiem. Był trenerem narciarstwa zjazdowego w klubie SNPTT-1907 Zakopane, a także trenerem kadry narodowej zjazdowców, którą opiekował się m.in. podczas Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku w 1976 roku. 
 
Później pracował w fabryce nart w Szaflarach, której dyrektorem był zmarły niedawno Ś.P. Tadeusz Bryś. Następnie prowadził serwis narciarski w zakopiańskich Kuźnicach. Prowadził także zajęcia na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Później zajmował się działalnością gospodarczą w Suchej Beskidzkiej, był też instruktorem narciarstwa, działał w Stowarzyszeniu Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN. Jak wspomina Andrzej Kozak, Prezes Tatrzańskiego Związku Narciarskiego i wiceprezes PZN, Ś.P. Piotr Pochopień był bardzo zaangażowanym i dobrym trenerem, prawdziwym ekspertem od przygotowania nart na najwyższym poziomie, który traktował narciarstwo jako pasję.
 
[*] [*] [*]
 
 
 17 lipca 2015 
Ľubomír Majerčák - pilot
 
Marek Rigda - lekarz
 
Martin Svitana - ratownik medyczny
 
Dušan Leskovjanský - naczelnik HZS Slovenský Raj, przewodnik wysokogórski IVBV,
 
Zginęli w Słowackim Raju w rejonie Klastoriska w trakcie  akcji ratunkowej  w wypadku śmigłowca ATE  
 
[*] [*] [*]
 
20 lipca  2015 Marek Pęksa
 
Przewodnik tatrzański, prezes Klubu Przewodników Tatrzańskich TPN-PTTK, członek Zarządu Centrum
 
Przewodnictwa Tatrzańskiego, pracownik TPN, komandor Yacht Klubu Polski w Zakopanem, prezes Koła Łowieckiego „Watra” w Zakopanem.
 
 
[*] [*] [*] 
 
1 sierpnia 2015  Piotr Rajwa  przewodnik tatrzański i ratownik TOPR
Zmarł  w Irlandii po ciężkiej chorobie w wieku 55 lat
  Był absolwentem LO Balzera a potem Policealnego Studium Obsługi Ruchu Turystycznego w Zakopanem. Uprawnienia przewodnika tatrzańskiego uzyskał w 1982 roku i w tym samym roku złożył przysięgę ratowniczą. W latach 80. był aktywnym członkiem Speleoklubu Tatrzańskiego oraz sędzią PZN. Pracował w domach wczasowych „Hyrny” i „Podhale” oraz jako przewodnik do stałej dyspozycji. Był przez jakiś czas wychowawcą w Specjalistycznym Ośrodku Rehabilitacyjno-Ortopedycznym dla Dzieci i Młodzieży w Zakopanem – Kuźnicach. Po zawarciu związku małżeńskiego wyjechał do Motycza koło Lublina a następnie do Irlandii, gdzie w ostatnich latach pracował w domach opieki w Omagh.
 
[*] [*] [*]
 
17 sierpnia  2015 Władysław Mlekodaj

 Ratownik Grupy Podhalańskiej GOPR  Władysław Mlekodaj 
instruktor ratownictwa górskiego, długoletni naczelnik Grupy Podhalańskiej GOPR, Członek Honorowy GOPR
  
Urodził się w Rabce 15 marca 1930 roku
 
Swoje życie związał nierozerwalnie z GOPR-em, z górami
 
W uznaniu zasług dla ratownictwa górskiego w 2002 roku decyzją Zjazdu Walnego Delegatów GOPR został uhonorowany najwyższym wyróżnieniem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - godnością Członka Honorowego GOPR.
 
 Przyjęty w poczet kandydatów  20 grudnia 1955r  przeszedł cały cykl szkolenia i w grudniu 1973 roku ukończył kurs instruktorski na Kalatówkach
 
W roku 1968 objął funkcję Naczelnika Grupy Podhalańskiej GOPR, którą pełnił do 1986 r. przez 18 lat. Był jednym z najdłużej działających Naczelników. Doprowadził do powstania nowych Sekcji Operacyjnych w Kamienicy, Niedźwiedziu i na Orawie. W latach 1980-1985 pod jego okiem powstawały: dyżurka w Kamienicy, Nowa Stacja Centralna GP GOPR w Rabce, Stacja Ratunkowa na Długiej Polanie. Budowa tych obiektów prowadzona była w okresie kryzysu gospodarczego i nastręczała wiele trudności.  Doprowadził do wykończenia i wyposażenia nowo powstałych Stacji.
 
Mimo przejścia w 1986 r. na emeryturę nadal aktywnie działa w GOPR. Nigdy kiedy go GOPR potrzebował nie odmówił. Jego autorytet uznawany był przez wszystkie pokolenia ratowników . W 2000 r. zostaje wybrany na Prezesa Grupy Podhalańskiej GOPR. Tę odpowiedzialną funkcje pełnił  z pełnym zaangażowaniem do 2006 roku.
 
 Za swoją działalność dla ratownictwa górskiego został uhonorowany wieloma odznaczeniami :
 
Złotą i Srebrną Odznaką GOPR, oraz Odznaką za Zasługi dla Ratownictwa Górskiego, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski
 
 
 
Ratownik zawsze gotowy do niesienia pomocy, wzór do naśladowania dla młodych adeptów ratownictwa. Świetny organizator. Był człowiekiem uczciwym, skromnym i wyrozumiałym o wysokiej kulturze osobistej. W rozmowie zawsze był dowcipny i to poczucie humoru nie opuszczało Go, nawet w najtrudniejszych momentach Jego życia.
 
[*] [*] [*] 
 
 
 4 września 2015 Andrzej Szal
treningi hokeja na lodzie. W latach 1963-64 odbywając zasadniczą służbę wojskową grał Legii. W 1964 roku z warszawskim klubem wywalczył tytuł mistrza Kraju. W tym samym roku reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich w Innsbrucku.
 
Grał także na mistrzostwach świata w Sztokholmie (1963) i Lubljanie (1966).  W 1966 i 1969 roku sięgną po tytuł mistrza Polski z Podhalem.
 
 
Hokeistami zostali także jego synowie Jakub (zmarł 8 grudnia 1994 w wieku 24 lat) i Robert oraz wnuk Jakub (ur. 29 marca 1994).
 
 [*] [*] [*]
 
13 października 2015  Stanisław Curlej 
 
Stanisław Curlej (ur.1946 r,). wieloletni działacz społeczny, a w ostatnich latach członek Zarządu Klubu Sportowego Zakopane 
 
 
 
 
 
 




«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    2835



 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024