START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane







KS Pieniny




  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Rozmaitości
WinterCamp 2016 Góry dla każdego, czyli jak mądrze uprawiać turystykę górską
 dodano: 25 Lutego 2016    (źródło: A. Ziółkowska Winter Camp)

Przez dwa weekendy 11-14 oraz 18-21 lutego 2016 r., w ramach największego szkoleniowego biwaku zimowego w Polsce ponad 240 wielbicieli górskiego żywiołu spotkało się na Turbaczu, by wziąć udział w zimowej szkole przetrwania. 


Podczas obu turnusów uczestnicy spędzili po dwie mroźne noce w namiotach lub własnoręcznie wykopanych jamach śnieżnych. Pod opieką polskich alpinistów i ratowników GOPR szkolili się w zakresie zagrożeń lawinowych, awaryjnego obozowania w górach, specjalistycznego sprzętu, skitouringu oraz pomocy medycznej. Wieczorami znani himalaiści, m.in. młody himalaista Adam Bielecki i zdobywca wszystkich czternastu ośmiotysięczników Piotr Pustelnik dzielili się wspomnieniami i doświadczeniami ze swoich wysokogórskich wypraw.



W bogatym programie VII edycji WinterCamp znalazło się aż pięć szkoleń tematycznych o różnym stopniu trudności. Szczególnie w obliczu tragicznych wypadków tegorocznego sezonu potrzebna jest szeroko rozumiana edukacja turystów, którzy coraz liczniej wyruszają w góry. Jak podkreślają władze Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz naczelnik TOPR, to jedyna słuszna alternatywa dla zamykania szlaków turystycznych. Podczas WinterCampu kursanci mogli uczyć się od najlepszych specjalistów, którzy z potęgą gór i górskimi zagrożeniami zmagają się w swojej codziennej pracy.

Wspinanie to niebezpieczny sport, gdy brakuje nam wiedzy, umiejętności i tym samym wyobraźni. Dlatego trzeba dobrze przygotować się do pierwszego okresu wspinania, który jest najbardziej niebezpieczny – mówił Adam Bielecki, zdobywca ośmiotysięczników Gaszerbrum I i Broad Peak oraz K2 i Makalu.



Celem WinterCampu jest także świetna zabawa, sprawdzenie się w ekstremalnych warunkach oraz jak najlepsze przygotowanie do przyszłych zimowych eskapad. W Dare 2b chcemy, by jak najwięcej osób ruszyło się z kanapy i ruszyło w teren, ale chcemy także by robili to świadomie i bezpiecznie, dlatego już po raz kolejny wspieramy biwak zimowy na Turbaczu. Mamy nadzieję, że w przyszłym sezonie jeszcze więcej osób ruszy na szlaki – dodaje Zenon Raszyk z Dare 2b, członek Polish Outdoor Group.

Masz tylko 15 minut

Wyspecjalizowani ratownicy GOPR poprowadzili szkolenie z zakresu zagrożeń lawinowych, podczas których uczestnicy nie tylko poznali dekalog bezpiecznych zachowań w trakcie górskiej wyprawy, ale także wyruszyli w teren, by w praktyce doświadczyć trudnych sytuacji. Podczas symulacji poszukiwań wcielili się zarówno w zaginionego turystę jak i ratownika GOPR dysponującego najnowszym sprzętem ratownictwa górskiego marki Ortovox.



„Uczestnicy podczas tych treningów uczą się pokory. Uczą się jak prawidłowo reagować na sytuacje zagrożenia, dlatego bardzo się cieszę, że uczestników WinterCamp jest tak wielu” – komentował Piotr Pustelnik, zdobywca m.in. Korony Himalajów i Karakorum


Gdy zjazd czarną trasą to za mało

Niezapomnianych emocji dostarczyło również szkolenie ski-tourowe, podczas którego Maciej Gębała i Mateusz Nawara opowiadali czym skiaplinizm odróżnia się od pozostałych dyscyplin narciarskich i dlaczego warto go uprawiać. Następnie każdy z uczestników poznał zasady dobierania sprzętu, by pod okiem prowadzących udać się w trasę ski-tourową po szlakach Turbacza.

Losy Jasia i Małgosi mogły potoczyć się zupełnie inaczej…

Szkoleniu z zakresu biwakowania i poruszania się po terenach górskich, towarzyszyły natomiast barwne historie alpinistów i członków Polskiego Związku Alpinizmu Wojciecha Grzesioka i Andrzeja Życzkowskiego, którzy w czerwcu minionego roku razem z Januszem Gołąbem pokonali Filar Cassina na Denali, stanowiący najwyższy szczyt w Ameryce Północnej. Opowiadali i pokazywali, jak przetrwać pod osłoną nocy, gdy pogoda nie pozwala na powrót do schroniska., m.in. jak wybudować jamę śnieżną (w której uczestnicy mieli szansę spędzić noc!).

Podstawową zaletą jamy śnieżnej jest to, że skutecznie izoluje nas od tego co dzieje się na zewnątrz. Są takie miejsca w górach świata, gdzie standardowo buduje się takie jamy i ludzie spędzają w nich całe tygodnie – komentował alpinista Wojciech Grzesiok.



Tylko koty mają 9 żyć

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również szkolenia z zakresu pomocy medycznej. Zaimprowizowane scenki i krwawe scenografie pobudzały wyobraźnię uczestników, podczas gdy instruktorzy przeprowadzali ich przez kolejne etapy udzielania pierwszej pomocy ofiarom różnorodnych wypadków w górach.



Wyposażenie, czyli coś więcej niż lans w górach

Podczas zimowych eskapad w góry dobry, specjalistyczny sprzęt i umiejętność korzystania z niego potrafią uratować życie. Podczas biwaku uczestnicy korzystali z produktów czołowych firm outdoorowych zrzeszonych w Polish Outdoor Group. Dare 2b dostarczyło uczestnikom odzież techniczną a Jakub Rymowicz i Mikołaj Henschke z Fjällräven przedstawili metodę impregnacji odzieży za pomocą wosku. Wojciech Pająk i Wojciech Kłapcia z Pajak Sport opowiadali o właściwościach puchu wykorzystywanego jako wypełnienie kurtek i śpiworów. Podczas szkolenia sprzętowego uczestnicy mieli również okazję testować naczynia Primus’a oraz baterie słoneczne i powerbanki marki Brenton. O wyposażenie miasteczka biwakowego zadbał Jack Wolfskin, który dostarczył namioty ekspedycyjne oraz wspólnie z Fjällräven śpiwory przystosowane do mroźnych zimowych wypraw. Pojawiło się też kilka nowości prosto z targów ISPO– część z przedstawionych rozwiązań, trafi do sklepów dopiero w kolejnych sezonach.

Do próby sił na ściance drytoolowej zachęcał Michał Król, doświadczony we wspinaczce lodowej polski alpinista i przewodnik wysokogórski. Pod jego okiem wielu uczestników biwaku po raz pierwszy zmierzyło się ze wspinaczką przy pomocy raków i czekanów marki Petzl, która kompleksowo zaopatrzyła biwakowiczów w sprzęt wspinaczkowy.

Każdego wieczora w schronisku odbywały się spotkania ze znanymi podróżnikami m.in. z.: Adamem Bieleckim, Piotrem Pustelnikiem, Michałem Królem i Wojciechem Grzesiokiem. Himalaiści dzielili się opowieściami ze swoich większych i mniejszych wypraw. Chętnie sięgali też pamięcią do swoich początków.

Innowacją tegorocznego Wintercampu był projekt 3×21 – podczas którego, to uczestnicy przedstawiali swoje prelekcje, dzieląc się własnymi osiągnięciami i przygodami ze swoich podróży. W projekcie tym – wspieranym przez Dare2b – zgłoszonych zostało ponad 10 prezentacji, a swoje wystąpienia poprowadziło 6 wybranych ekip, które walczyły o nagrody.

Nasz górski biwak znajduje uznanie również wśród polskich gwiazd, które co roku chętnie uczestniczą w WinterCampie i pomagają promować bezpieczną turystykę górską. W tym roku Turbacz odwiedzili: Joanna Jabłczyńska, Eryk Lubos i Piotr Kupicha, uczestnicząc w szkoleniach i próbując swoich sił w zimowych warunkach.

W związku z dużym zainteresowaniem po raz pierwszy w historii, biwak na Turbaczu odbył się w dwóch terminach! Relację video i fotograficzną z tegorocznego WinterCampu znajdziecie na stronie : www.wintercamp.org.pl oraz na profilu Facebook www.facebook.com/wintercamppl.

Już teraz zapraszamy na kolejną edycję WinterCamp – największego biwaku zimowego w Polsce.



***

Organizatorem biwaku jest Polish Outdoor Group (POG), organizacja non-profit zrzeszająca polskie firmy związane z szeroko pojętą turystyką górską. Głównym zadaniem POG jest działanie na rzecz promocji outdooru i aktywnego trybu życia. Podczas sześciu poprzednich edycji WinterCamp udało się przeszkolić ponad 600osób. 



WinterCamp 2016 Obie edycje już za nami Zima w Gorcach pokazała nam w tym roku wszystkie swoje oblicza: była odwilż, mróz i śnieżyca, ale nie zabrakło także słonecznych chwil i niezapomnianych widoków na odległe Tatry. W tych warunkach biwakowało ponad 240 osób, podczas 2 edycji tegorocznego Wintercamp’u, który odbył się na Turbaczu w dniach 11-14 oraz 18-21 lutego 2016 roku.



Uczestnicy II edycji Wintercamp 2016

Uczestnicy każdej z edycji spędzili dwie noce poza schroniskiem śpiąc w namiotach lub w jamie śnieżnej, zbudowanej wspólnymi siłami. Każdego dnia nad obozowiskiem i bezpieczeństwem wszystkich osób czuwali ratownicy z GOPR oraz WOŚP, ale także instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu oraz stowarzyszenia Polish Outdoor Group (POG), które było organizatorem imprezy.

Wintercamp to jednak przede wszystkim szkolenie. W trakcie biwaku uczestnicy zdobywali podstawową wiedzę, która pomoże im lepiej przygotować się na własne wycieczki w góry, np. podczas zajęć w terenie uczestnicy ćwiczyli udzielania pierwszej pomocy w zimowych warunkach, czy też budowę awaryjnego biwaku. Dowiedzieli się jak odpowiednio dobrać sprzęt oraz odzież na warunki zimowe. Ratownicy GOPR Rafał Zmarz oraz Marek Ciaś przeprowadzili podstawowe kursy lawinowe. Wszystko po to, aby każda osoba biorąca udział w Wintercamp mogła w przyszłości uniknąć niebezpiecznych sytuacji w górach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także szkolenia ski-tour’owe. Tegoroczna aura sprzyjała wędrówkom na nartach po okolicy Turbacza.

Dzięki technicznemu wsparciu firm outdoorowych stowarzyszonych w POG, uczestnicy mieli także wyjątkową możliwość poznania w praktyce i to w warunkach zimowych, najnowszych rozwiązań i technologii outdoorowych takich marek jak: Dare2b, Fjallraven, Primus, Ortovox, Jack Wolfskin, Brunton, The North Face, Petzl, Camp, Salewa i wiele innych. Na wybranych wcześniej w konkursie uczestników, każdej z edycji czekały na Turbaczu śpiwory, maty i namioty Jacka Wolfskina, w których mogli zamieszkać i w praktyce je przetestować. O właściwościach puchu wykorzystywanego w śpiworach i kurtkach opowiadał Wojtek Kłapcia z firmy Pajak. Prezentację sprzętu do wspinaczki lodowej przeprowadziła ekipa z firmy Camp, a wyjątkową i bardzo praktyczną lekcję przygotowania i woskowania odzieży poprowadzili Jakub Rymowicz i Mikołaj Henschke z Fjallraven.

Alex Dewald, przedstawiciel ISPO Awards – jednego z najważniejszych konkursów branży sportowej na świecie – po raz kolejny przywiózł ze sobą na WinterCamp kilka nowinek technicznych, m.in. plecaki z systemem antylawinowym firmy Ortovox oraz innowacyjne rakiety śnieżne, które swoją premierę miały 2 tygodnie wcześniej na targach ISPO w Monachium i tam także uzyskały nagrody za innowacyjność.

Po szkoleniach był czas na relaks – ale również bardzo aktywny. Uczestnicy wzięli udział w zawodach table-boulder’owch, rzeźbili postaci wilków ze śniegu, ścigali się w zjazdach w śniegu „na byle czym”, a sobotnie wieczory spędzali przy ognisku, smażąc kiełbaski nieopodal biwaku – oczywiście w śniegu. Osobny blok zajęć przygotował i przeprowadził zespół Michała Króla, który szkolił z podstaw wspinaczki na specjalnie przygotowanej ścianie drytool’owej, lub też celniej nazywając (z uwagi brak temperatur i lodu)…„woodtool’owej” Petzl’a.

Wintercamp, to także wieczorne spotkania z podróżnikami odbywające się w schronisku. W tym roku naszymi gośćmi byli między innymi znani himalaiści – zdobywca wszystkich 14 ośmiotysięczników Piotr Pustelnik oraz młody himalaista Adam Bielecki, a także alpiniści i instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu Wojtek Grzesiok i Andrzej Życzkowski, Michał Król – wspinacz młodego pokolenia i międzynarodowy przewodnik górski oraz Kasia Biernacka – członek Kadry Narodowej w alpinizmie jaskiniowym PZA.

Na biwaku, najważniejsi są jednak uczestnicy. Co roku zbiera się tu niesamowita mieszanka bardzo różnych ludzi, zarażonych wspólną pasją do podróży i zamiłowaniem do gór. Nauczeni doświadczeniem postanowiliśmy „oddać im głos”. Kolejną, ważną innowacją tegorocznych Wintercamp’ów był więc projekt 3×21 – podczas którego, to uczestnicy przedstawiali swoje prelekcje, dzieląc się własnymi osiągnięciami i przygodami ze swoich podróży. W projekcie tym – wspieranym przez Dare2b – zgłoszonych zostało ponad 10 prezentacji, a swoje wystąpienia poprowadziło 6 wybranych ekip, które walczyły o nagrody.

VII i …VIII edycja Wintecamp zakończyła się w niedzielę – tradycyjnie już – grą terenową i rozdaniem nagród oraz dyplomów. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gościom za wspaniałą atmosferę i niepowtarzalny klimat obu tegorocznych 

«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    1018



 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024