MP w biathlonie - zwycięstwa BKS WP Kościelisko i BLKS Żywiec w sztafetach
 dodano: 28 Grudnia 2016

W Kościelisku Kirach rozgrywane są Mistrzostwa Polski  . W pierwszym dniu przeprowadzono rywalizację sztafet mix.  Tytuły mistrzowskie wywalczyli zawodnicy BKS WP Kościelisko ( sztafecie mieszanej 2x6+2x7,5 km) oraz BLKS Żywiec (w rywalizacji par mieszanych ) W czwartek rozegrane zostaną biegi sprinterskie z udziałem krajowej czołówki.

Sztafety i pary mieszane walczyły o medale MP po raz pierwszy w historii imprezy. Mistrzowskie tytuły  zdobyli: Kinga Mitoraj, Karolina Pitoń, Tomasz Jakieła i Łukasz Szczurek (wszyscy BKS WP Kościelisko) oraz Magdalena Gwizdoń i Grzegorz Guzik (oboje BLKS Żywiec).

W biegu sztafetowym mieszanym startuje po czterech zawodników (dwóch mężczyzn i dwie kobiety). Pierwsza zmiana (kobiety) startują tak jak w biegu ze startu wspólnego. Drugą zmianę również wykonują kobiety. Każda przebiega po 6 km. Następnie biegną mężczyźni, przebiegają po 7,5 km. Najpierw oddają strzał na leżąco, a potem na stojąco.
 Tutaj bezkonkurencyjni byli zawodnicy BKS WP Kościelisko , którzy pokonali sztafetę AZS AWF Katowice . N atrzecim stopniu podium stanęła 2 drużyna  gospodarzy.

Analogicznie do sztafety mieszanej w konkurencji startują przedstawiciele obu płci. Jednakże w pojedynczej sztafecie mieszanej startuje po jednym zawodniku oraz zawodniczce. Łącznie kobieta przebiega 6 km zaś mężczyzna 7,5 km. Najpierw kobieta wykonuję dwie rundy po 1,5 km. Po każdej z nich odbywa się strzelanie, najpierw w pozycji leżącej później stojąc. Po drugim pobycie na strzelnicy i ewentualnym przebiegnięciu karnej/nych rund odbywa się zmiana i na trasę wyrusza mężczyzna, który ma do przebiegnięcia taki sam dystans jak kobieta. Po drugim strzelaniu mężczyzny odbywa się zmiana i ta sama kobieta, która biegła na początku, ponownie wyrusza na trasę. Podobnie jak przy pierwszej zmianie po dwóch pobytach na strzelnicy odbywa się zmiana i startuje ponownie mężczyzna, biegnący już wcześniej. Jednakże w przypadku drugiego startu, mężczyzna po drugim strzelaniu przebiega jeszcze jedną rundę biegową o długości 1,5 km

W tej konkurencji zwyciężyła reprezentacja BLKS Żywiec przed  BKS WP Kościelisko oraz AZs AWf Katowice

Warunki pogodowe były bardzo trudne. Sypał gęsty śnieg, okresowo pojawiały się silniejsze podmuchy wiatru, co w połączeniu z mrozem wahającym się od minus 5 do minus 8 stopni, znacznie utrudniało bieg i strzelanie.