31 kolejka PHL. Blisko przełamania

Szósty raz w tym sezonie, a czwarty w rozgrywkach ligowych hokeiści TatrySki Podhala przegrali z Cracovią. Tym razem jednak „Szarotki” zdołały urwać punkt aktualnym Mistrzom Polski, przegrywając dopiero w dogrywce.

Oba zespoły wystąpiły w mocno osłabionym składach. Choroby i kontuzje sprawiły że w Podhalu zabrakło Krzysztofa Zapały, Joniego Haverinena i Aleksandra Syreia, a w Cracovii Petra Navojovskiego, Macieja Kruczka, Marka Wróbla i Petra Kalusa.

W pierwszej tercji – a głównie w pierwszych jej kilku minutach - optycznie przeważała Cracovia, ale to Podhalanie prowadzili po niej 1:0. Gol padł na 5 sekund przed końcem tej części gry po akcji duetu Finów: Jarmo Jokila – Artem Iossafov i celnym strzale drugiego z nich. Wcześniej m.in. Filip Wielkiewicz (wrócił do składu Podhala po sześciomiesięcznej dyskwalifikacji) trafił w słupek, a po drugiej stronie Damian Kapica przegra pojedynek oko w oko z Błażejem Kapicą.

W drugiej tercji rozwiązał się worek z golami. Zaczęła Cracovia dwoma trafieniami w odstępie 54 sekund autorstwa Krystiana Dziubińskiego i Adama Domogały. Podhale odpowiedziało drugim w meczu golem Iossafova, przy którym arbiter posiłkował się jeszcze analizą video. Minęły kolejne trzy minuty i „Pasy” odzyskały prowadzenie, po składnej akcji zakończonej skutecznym strzałem Patryka Noworyty. Ale i tym razem riposta gospodarzy była szybka. Bartłomiej Neupauer wygrał wznowienie w tercji Cracovii, a Jarosław Różański uderzył bez namysłu i mimo interwencji Rafała Radziszewskiego krążek wpadł do bramki. Jeszcze w końcówce tej części gry goście przez bisko półtorej minuty grali z przewagą dwóch zawodników, ale wykorzystać tego nie zdołali.

Okres gry w liczebnej przewadze Cracovia zmarnowała także na początku tercji trzeciej, ale w 48 min kiedy obie drużyny grały już w pełnych zestawieniach, kontrę krakowian sfinalizował Oliver Paczkowski i goście ponownie wyszli na prowadzenie. Po chwili to Podhalanie grali z przewagą jednego zawodnika. Wykorzystać nowotarżanie tego też nie zdołali, jednak niedługo po tym jak ukarany zawodnik „Pasów” wrócił na lód, Jarmo Jokila dobił strzał Macieja Sulki.

Wynik 4:4 utrzymał się do końca regulaminowego czasu gry. W dogrywce najpierw świetnej okazji dla Podhala nie wykorzystał Iossafov, a po chwili zwycięskie trafienie dla Cracovii zaliczył Damian Słaboń.

- Cieszy zwycięstwo, choć trzeba przyznać że Podhale wysoko zawiesiło poprzeczkę i myślę że gospodarze zasłużyli na ten punkt. Generalnie mecz przypominał wymianę ciosów. W dogrywce szczęście było przy nas – ocenił bramkarz Cracovii, Rafał Radziszewski.

- Trudno być usatysfakcjonowanym po przegranym meczu, ale myślę że ten punkt jaki urwaliśmy dzisiaj Cracovii trzeba traktować w kategoriach naszego małego sukcesu. Na pewno martwią momenty nonszalanckiej gry w defensywie. 13 bramek straconych w dwóch meczach nie wystawia nam dobrej opinii. Nad tym koniecznie musimy popracować – przyznał kapitan Podhala, Jarosław Różański.

- Mieliśmy dużo okazji by już w normalnym czasie zapewnić sobie zwycięstwo. Zabrakło skuteczności, szczególnie w okresach gry w przewadze. Cieszy mnie że to Damian Słaboń strzelił gola w dogrywce – powiedział trener Cracovii, Rudolf Rohaczek.

- Niewiele zabrakło by wreszcie przerwać tę serię porażek z Cracovią. W pierwszej tercji coś czuwało nad nami. Bardzo też pomógł nam w bramce Błażej. Od drugiej tercji myślę że mecz się już wyrównał. Było kilka momentów że mogliśmy przechylić szalę na swoją korzyść, ale nie udało się – podsumował szkoleniowiec Podhala, Marek Rączka.

TatrySki Podhale Nowy Targ – Comarch Cracovia 4:5 (1:0, 2:3, 1:1, d.0:1)

Bramki: 1:0 Iossafov (Jokila, D. Kapica) 20, 1:1 Dziubiński (Damian Kapica, Urbanowicz) 28, 1:2 Domogała (Drzewiecki) 29, 2:2 Iossafov (Jokila) 31, 2:3 Noworyta (Damian Kapica, Urbanowicz) 33, 3:3 Różański (Neupauer) 34, 3:4 Paczkowski (Chovan, Sinagl) 48, 4:4 Jokila (Sulka) 51, 4:5 Słaboń (Maciejewski) 62.

Sędziował: Tomasz Radzik z Krynicy. Kary: 12-6 min. Widzów: 700

Podhale: B. Kapica – Jaśkiewicz, Sulka, Jokila, Daniel Kapica, Iossafov – K. Kapica, Wojdyła, Hattunen, Bryniczka, Gruszka – Łabuz, Mrugała, M. Michalski, Neupauer, Różański oraz Tomasik, P. Michalski, Wielkiewicz, Siuty, Svitac.

Cracovia: Radziszewski – Noworyta, Rompkowski, Urbanowicz, Dziubiński, Damian Kapica – Maciejewski, Wajda, Domogała, Słaboń, Drzewiecki – Dąbkowski, Kolarz, Sinagl, Chovan, Paczkowski oraz Dutka, Kisielewski.