28 Zimowa Uniwersjada Ałmaty. Adam Cieślar złoty medalistą.
 dodano: 3 Lutego 2017    (źródło: P.Skraba Inf prasowa)

Adam Cieślar zdobył złoty medal 28. Zimowej Uniwersjady w Ałmatach w konkurencji mass-start w kombinacji norweskiej. Dla Adama to już drugi medal na tej uniwersjadzie, a w sumie siódmy, bo na wcześniejszych wywalczył pięć krążków, w tym cztery złote.Czwarte miejsce zajął Paweł Słowiok, a na dziewiątej pozycji uplasował się Wojciech Marusarz.

Złoty medal Adama Cieślara był największym wydarzeniem dla polskiej ekipy w szóstym dniu 28. Zimowej Uniwersjady w Ałmatach. Polski multimedalista uniwersjadowy do sześciu poprzednich krążków – w tym czterech złotych – dołożył kolejny najważniejszy.
– Przed skokami trudno było wyrokować, jak będzie wyglądało podium – mówił Cieślar. Rzeczywiście, różnice po biegu były bardzo niewielkie, ale Polacy mieli powody do zadowolenia, bo na czele było dwóch Polaków – Paweł Słowiok i Cieślar. Choć biegi są mocniejszą stroną naszych kombinatorów, to jednak szanse na dwa medale były spore.
Po pierwszej kolejce skoków Słowiok spadł na trzecią lokatę, a Cieślar awansował na pierwszą. W drugim skoku Słowiok uzyskał odległość 92 metrów, przez co niewiele przegrał z Japończykiem Go Soneharą. Już wtedy było jasne, że medalu mieć nie będzie, bo Niemiec Tobias Simon i Adam Cieślar wydawali się być poza zasięgiem rywali. I tak rzeczywiście było

– najpierw 97 metrów skończył Niemiec, później 95,5 Cieślar, ale po przeliczeniu punktów okazało się, że wypracowana wcześniej przewaga wystarczy.
– Na skoczni oddałem dwa dobre skoki. Szkoda, że Pawłowi trochę zabrakło do medalu – komentował Cieślar.
Pozostali startujący w piątek Polacy nie byli nawet blisko medalu. Najlepszą, ósmą pozycję, w łyżwiarskim biegu na 5 kilometrów zajęła Angelika Fudalej. Z kolei w wyścigu na 1000 metrów mężczyzn 35. pozycję zajął Wojciech Sut. Emocji nie mieliśmy też w biegach pościgowych biathlonistek i biathlonistów – wśród pań 19 była Karolina Trzaska, a 20 Dominika Bielecka, natomiast wśród mężczyzn 34. lokatę zajął Bartłomiej Filip. Cztery reprezentantki Polski startowały w alpejskim slalomie gigancie, a jedyna, która ukończyła konkurencję – Magdalena Kłusak – zajęła 27. miejsce.

Magdalena Pałasz i Przemysław Kantyka będą reprezentować Polskę w sobotnim konkursie par mieszanych w skokach narciarskich. Do konkursu zgłoszono dwanaście par, w tym po trzy z Japonii i Czech oraz dwie z Rosji.

Wydaje się, że z punktu widzenia polskiej reprezentacji to będzie najciekawsze wydarzenie siódmego dnia 28. Zimowej Uniwersjady w Ałmatach, choć ciekawie może być także na torze łyżwiarskim. Skoczkowie rywalizację zaczną o godz. 11 polskiego czasu, a pięć godzin wcześniej na torze Medeo rywalizację na 1000 metrów rozpoczną łyżwiarki. Wśród
nich będą reprezentantki Polski Andżelika Wójcik i Aleksandra Kapruziak. Z kolei o godz. 8 rozpoczną się zawody mężczyzn, którzy będą rywalizować na dystansie dziesięciu tysięcy metrów. Wśród szesnastu zgłoszonych zawodników są Polacy – Daniel Tylka i Marcin Bachanek.

Polacy rywalizować będą także w alpejskim slalomie gigancie i biegach narciarskich. Na stoku Shymbulak od godziny 5 rano czasu polskiego walczyć będą alpejczycy Andrzej Dziedzic, Jakub Kłusak i Dominik Białobrzycki, a godzinę później w kompleksie Alatau rozpoczną się sprinty mieszane. W polskiej drużynie pobiegną Katarzyna Stokfisz i Kacper Antolec.
28. Zimowa Uniwersjada zakończy się w środę. Transmisję z zawodów przeprowadza telewizja Eurosport.