28 Zimowa Uniwersjada Ałmaty. Po kraksie bez medalu
 dodano: 6 Lutego 2017    (źródło: P.Skraba Inf prasowa)

Andżelika Wójcik w łyżwiarskim wyścigu masowym była najbliżej medalu 28. Zimowej Uniwersjady w Ałmatach spośród startujących w poniedziałek polskich sportowców. Niestety, na ostatnim zakręcie Polka uczestniczyła w kraksie i nie ukończyła wyścigu.
  W galerii fotoreportaż P. Skraby

– Chyba nie było w historii przypadku, by zawodniczka, która przewróciła się do wewnątrz pociągnęła za sobą materac, a on właśnie przeszkodził mi w przejeździe – mówiła polska zawodniczka. Andżelika w Ałmatach prezentowała się bardzo dobrze, poprawiła o pół sekundy rekord życiowy na 500 metrów, ale do Polski wróci bez medalu.

Polaka mieliśmy również w finale wyścigu masowego mężczyzn, ale Marcin Bachanek pobiegł słabo i zajął dopiero trzynastą lokatę. – Do połowy kontrolował bieg, ale później czołówka mu uciekła – komentował Ryszard Białkowski, trener polskich panczenistów.

Kolejny raz nie udało się dobrze wypaść alpejczykom. Slalom kobiet ukończyła tylko Katarzyna Mirek, która zajęła 32. miejsce. Hanna Miśniakiewicz, Anna Kolasa, Aleksandra Malinowska i Magdalena Kłusak nie zostały sklasyfikowane.

W poniedziałek w biegowym i biathlonowym kopleksie Alatau rywalizowały sztafety. Polskie biegaczki nie wystawiły drużyny, natomiast panowie, rywalizujący na trasie 4x7,5 km w składzie Dawid Bril, Andrzej Pradziad, Bartłomiej Rucki i Kacper Antolec uplasowali się na dziewiątej pozycji.

Spośród startujących w poniedziałek Polaków w short-tracku najlepiej zaprezentowała się Oliwia Gawlica, która na dystansie 500 metrów zajęła ostatnie miejsce w finale B, czyli została sklasyfikowana na ósmej pozycji. Magdalena Warakomska odpadła w ćwierćfinale, a Monika Grządkowska w kwalifikacjach. Na typ etapie swój udział w zawodach zakończyli również panowie - Sebastian Hydzik i Michał Domański.

Jutro (wtorek, 7 lutego) do Polski wraca część sportowców uczestniczących w 28. Zimowej Uniwersjadzie w Ałmatach.

O godz. 15.25 w Warszawie (lot z Kijowa nr PS801) wylądują m.in. złoci medaliści w kombinacji norweskiej Adam Cieślar, Paweł Słowiok i Wojciech Marusarz, a także cała reprezentacja skoczków narciarskich, która w Ałmatach wywalczyła brązowy medal w konkursie drużynowym.

Start Katarzyny Rusin w snowboardowej konkurencji big air będzie wydarzeniem dla polskiej ekipy w przedostatnim dniu 28. Zimowej Uniwersjady w Ałmatach. Studiująca w Barcelonie krakowianka w niedzielę sięgnęła po złoto w slopestyle'u.

– Big air wydaje się łatwiejszą konkurencją, bo tu jest tylko jeden skok, a nie cała trasa przeszkód do pokonania, jak w slopestyle'u. Ale muszę powiedzieć, że moją specjalnością jest slopestyle i ją trenuję – mówi Katarzyna Rusin.
Kwalifikacje z udziałem Polki rozpoczną się o godz. 6 rano czasu polskiego. Finał zaplanowano na 9.

Po raz ostatni na stoku Shymbulak pokażą się alpejczycy – tym razem od godz. 5 w slalomie rywalizować będą panowie. Na liście startowej jest trzech Polaków – Dominik Białobrzycki, Jakub Kłusak i Andrzej Dziedzic.

W hali lodowej Baluan Sholak ostatni raz pokażą się specjaliści w short-tracku. We wtorek łyżwiarze rywalizować będą na dystansie tysiąca metrów. O godz. 9 rywalizację w kwalifikacjach zaczną panie. Magdalena Warakomska wystąpi w pierwszej serii eliminacyjnej, Monika Grządkowska w piątej, a Oliwia Gawlica w szóstej. Panowie wyjdą na tor ok. 9.30. Sebastian Hydzik wystartuje w czwartej serii, a Michał Domański w
szóstej.

We wtorek swoją rywalizację zakończą też startujący w 28. Zimowej Uniwersjadzie biathloniści. Na koniec zaplanowano biegi ze startu masowego kobiet na 12,5 km (godz. 7) i mężczyzn na 15 km (9) z udziałem m.in. Dominiki Bieleckiej,  Karoliny Trzaski, Bartłomieja Filipa i Tomasza Jurczaka.