START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport UG Biały Dunajec
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
LOTOS CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Swiata
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane    Bukowina Tatrzańska
UG Poronin  

UG Czarny Dunajec  UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti   Skijumping
Montano
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane
     KS Pieniny
  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Biegi narciarskie
Sukces organizacyjny I edycji Turbacz XC!
 dodano: 13 Marca 2017    (źródło: M. Zubek www.podhaleregion.pl)

 Ponad stu zawodników na liście startowej, świetne warunki śniegowe, uśmiechnięci pasjonaci biegania, atrakcyjne nagrody oraz kadrowicze - I edycja TURBACZ XC za nami!


 11 marca w Obidowej odbyła się I edycja wyścigu narciarskiego stylem klasycznym z Obidowej na Turbacz trasą „Śladami olimpijczyków. Zawodnicy mieli do pokonania 11 kilometrów przepięknej widokowo trasy, na której odnotowujemy 500 m przewyższenia.
 
Pierwszy raz w historii podczas amatorskiego wyścigu organizatorzy przygotowali dwie kategorie - PRO (dla zawodników z licencją PZN) oraz OPEN (dla amatorów i pasjonatów biegówek). Oprócz rywalizacji o najwyższe miejsce na podium, zawodnicy walczyli o wyznaczenie pierwszego oficjalnego rekordu trasy! Na kartach historii zapisał się Jan Antolec z Obidowej wygrywając kategorię PRO i tym samym ustalając rekord trasy, który od soboty wynosi 42,59 minuty. Najszybszą kobietą w kategorii PRO była reprezentantka Polski Kornelia Kubińska ze Skawy.
 
Warunki na Turbaczu były bardzo dobre, bardzo dobrze przygotowana była również trasa. Piękny krajobraz, warunki śniegowe idealne. Jestem bardzo zadowolony, że coś takiego się dzieje w Obidowej, w mojej miejscowości – powiedział Jan Antolec - Rekord trasy należy do mnie, ale mam nadzieję że zostanie szybko pobity, żebyśmy z roku na rok mogli go wyśrubować na najwyższy poziom! – dodał uczestnik MŚ w Lahti 2017.
 
Wśród amatorów najszybszą kobietą z czasem 01:03:17 była Edyta Olcoń z Białki Tatrzańskiej, natomiast rywalizację mężczyzn wygrał z czasem 51:42 Andrzej Mojeścik. Pełne wyniki na stronie zawodów www.turbacz-xc.pl
 
Ze względu na warunki pogodowe w całym kraju, niektórzy uwierzyli że wiosna nastała już na dobre, jednakże nie w Obidowej! Specyficzny mikroklimat, stwarza dogodne warunki do uprawiania narciarstwa biegowego, a przede wszystkim długo zalegająca pokrywa śnieżna pozwala na „wydłużenie sezonu” w stosunku do innych tras biegowych.
 
Od godziny 08:00 parking przy szlaku narciarskim zaczął tętnić życiem. Zawodnicy po odebraniu pakietu startowego (pamiątkowy numer startowy, posiłek w PTTK Turbacz, prezenty od organizatorów), podekscytowani kierowali się w stronę pola startowego. Oprócz oficjalnego startu zawodów odbywała się impreza towarzysząca „Bezpiecznie na nartach” podczas której młodzi adepci narciarstwa biegowego poznawali dekalog narciarski FIS, oraz poprzez zabawę próbowali swoich sił na nartach biegowych pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.
 
O godzinie 10:15 na trasę ruszyli pierwsi zawodnicy, startem interwałowym co 10 sekund w parach. Na pokonanie trasy biegacze mieli 2,5 godziny, które z zapasem wystarczyły wszystkim uczestnikom. Na listach startowych pojawili się reprezentanci Polski – Kornelia Kubińska, Maciej Staręga, Jan Antolec oraz amatorzy, a wśród nich biegaczka, która utożsamiając się z Wenezuelskim zawodnikiem, (Adrian Solano podczas MŚ w Lahti wziął udział w kwalifikacjach do biegu, pomimo tego, że był to jego pierwszy raz na nartach) rozpoczęła przygodę z nartami biegowymi od startu w tym wyścigu!
 
Od samego początku zależało mi na aktywizacji tego miejsca – zarówno pod kątem turystycznym jak i sportowym. W sobotę rozpoczęliśmy projekt TURBACZ XC 11-sto kilometrowym podbiegiem narciarskim z Obidowej na Turbacz. Ale to nie wszystko! W kolejce m.in. bieg na nogach, czy wyścig MTB. W sezonie zimowym oprócz podbiegu przygotowujemy się także do zjazdu stylem dowolnym. Będzie się działo! – powiedział Dawid Szeliga, inicjator trasy „Śladami Olimpijczyków”, dyrektor sportowy TURBACZ XC.
 
Po pokonaniu trasy zawodnicy w oczekiwaniu na oficjalne wyniki, posilili się w Schronisku PTTK na Turbaczu. W powietrzu czuć było ducha sportu oraz poczucie wspólnoty uczestników tego wyjątkowego wydarzenia.
 
Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w przepięknej scenerii tarasu widokowego przed schroniskiem oraz przy akompaniamencie kapeli góralskiej. Puchary i nagrody wręczyli oficjele Partnerów – wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch, wicewójt a zarazem uczestnik wyścigu Marcin Kolasa oraz przedstawiciele Organizatorów – Zofia Faron, Dawid Szeliga i Marcin Glądała. 
Organizacja zawodów była możliwa dzięki zaangażowaniu partnerów. Szczególne podziękowania dla Gminy Nowy Targ, Powiatu Nowotarskiego, Tatrzańskiego Związku Narciarskiego, Schroniska PTTK na Turbaczu, Pani sołtys Obidowej, firmie FORZA.
 
Za organizację wydarzenia odpowiedzialny był Klub Sportowy Obidowiec Obidowa oraz firma Tatra Holding.
 
Zachęcamy do obserwowania profilu facebook - www.facebook.com/turbaczxc
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    945 
  
 
 
 
 
 
 
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2018