Piękna trasa i trudne warunki - Memoriał Józefa Oppenheima
 dodano: 21 Marca 2017    (źródło: M.Strojny TKN Tatra Team)

strona: 1/2
1 2

W sobotę 18 marca w Dolinie Chochołowskiej rozegrano XVI Memoriał Józefa Oppenheima w narciarstwie wysokogórskim. Na starcie stanęli czołowi zawodnicy nie tylko z Polski, ale także ze Słowacji i z Czech. Trasa poprowadzona została zgodnie z planem  – pierwsze podejście przez Ornak, Starorobociański Wierch i Kończysty Wierch, skąd zawodnicy zjeżdżali na polanę Chochołowską i drugie podejście znaną skiturową trasą – Grześ – Rakoń i zjazd przez Wyżnią Chochołowską do Schroniska. Dla młodszych kategorii – kadetów i juniorów, a także dla amatorów, przygotowaliśmy krótszą trasę prowadzącą tylko tylko przez Grzesia i Rakoń ze zjazdem Wyżnią Chochołowską na  wspólną metę na Polanie Chochołowskiej.

Zawodom towarzyszyły prawdziwie zimowe i wysokogórskie warunki - wiał bardzo silny wiatr,  padał śnieg a widoczność była mocno ograniczona. Mimo to większość zawodników dzielnie doszła do mety i wszystkim im należą się gratulacje!
Pierwszy na mecie (z krótkiej trasy) pojawił się junior David Novak z Czech (Scarpa Skialpin) z czasem 51’49”,  tuż zanim Franek Rząsa (TKN Tatra Team) a trzeci był Krzysiek Wojciechowski (TKN Tatra Team). Wśród kadetów tryumfował Janek Elantkowski (TKN Tatra Team) przed Matyasem Urbanem  i Klimkiem Karpielem (TKN Tatra Team). Przejście krótszego kółka:  Polana Chochołowska - Grześ – Rakoń i zjazd Wyżnią Chochołowską na polanę zajęło najszybszemu, młodemu zawodnikowi niecałe 52 minuty!
Na długiej trasie zawody zdecydowanie wygrał Juro Lastik (skialpinista.sk) ze Słowacji (czas 2h56’20”), który tydzień wcześniej ukończył Pierra Mentę na 33 pozycji, a w Chochołowskiej w sobotę większość trasy pokonał na złamanej narcie…
Za nim przyszli kolejni Słowacy Jakub Sarnik (Scarpa/SK Ziarska Dolina) i Peter Volnar (Horoklub BB), a pierwszy z Polaków był Marcin Piętka (KS Kandahar) z czasem 3h1’59”. Wśród seniorek przewagę na podium miały nasze reprezentantki: pierwsza Iwona Januszyk (KS Kandahar) i trzecia Julia Wajda, które rozdzieliła  Słowaczka Michaela Dankova (SkiAlp Bobrovec).
Zawody były finałem Pucharu Europy Środkowej, w którym na najwyższym stopniu podium też pojawili się Polacy - kategorię seniorek wygrała Iwona Januszyk (KS Kandahar), a kategorię kadetów Klimek Karpiel (TKN Tatra Team) . Drugi w juniorach był Krzysiek Wojciechowski (TKN Tatra Team), a w weterankach Ewa Czuchry.
Serdeczne podziękowania dla obstawy zawodów (a w tych warunkach lekko nie było), właścicieli Schroniska na Polanie Chochołowskiej i dla firm, które nas wsparły:  TT, Deuter, Ortowox, Dynafit, Nikwax, Buff, Restauracja Javorina, Sportique i Attiq.