CALEB EWAN ZWYCIĘZCĄ NAJDŁUŻSZEGO ETAPU TOUR DE POLOGNE
 dodano: 2 Sierpnia 2017    (źródło: Lang Team fot. Szymon Gruchalski)

Caleb Ewan (Orica – Scott) wygrał czwarty etap 74. Tour de Pologne UCI World Tour z Zawiercia do Zabrza. Żółtą koszulkę lidera zachował Peter Sagan (Bora – Hansgrohe), a najwyżej z Polaków sklasyfikowany jest Rafał Majka (Bora – Hansgrohe), który zajmuje trzecie miejsce.

Najdłuższy etap 74. Tour de Pologne zbiegł się w czasie z największym podczas tegorocznego wyścigu upałem. Słońce prażyło od startu do mety, temperatura sięgała 35 stopni Celsjusza, a peleton miał do pokonania aż 238 kilometrów z Zawiercia do Zabrza. Na dość płaskiej trasie można było spodziewać się szybkiej ucieczki oraz walki sprinterów na finiszu. I tak się też stało.
Zaraz po starcie zaatakowało trzech kolarzy Remi Cavagna (Quick-Step), Nicolas Dougall (Dimension Data) i Jan Tratnik (CCC Sprandi Polkowice). Po chwili dołączyli do nich Toms Skujins (Cannondale-Drapac), Paweł Bernas (Reprezentacja Polski) i Bert Lindeman (LottoNL-Jumbo). Ta grupka uzyskała w pewnym momencie niemal 7 minut przewagi, ale została skasowana przez peleton przed metą.
Zanim to nastąpiło uciekinierzy rozegrali między sobą walkę na Lotnych Premiach LOTTO. W Olkuszu i Jastrzębiu-Zdrój triumfował Lindeman, a w Rybniku najszybszy był Tratnik. Na trasie znajdowały się także dwie Premie Specjalne. Obydwie – w Żarkach i Knurowie – wygrał Tratnik. Natomiast jedyną Górską Premię TAURON IV kategorii w Olkuszu wygrał Skujins.
Po wjeździe na rundy do Zabrza przewaga ucieczki zmalała do minuty. Wtedy na atak zdecydował się Cavagna, ale jego akcja zakończyła się na 5 kilometrów przed metą. W tym momencie do walki zaczęli przygotowywać się sprinterzy. Na finiszu ostro walczyli ze sobą Caleb Ewan i Peter Sagan, ale tym razem to Australijczyk okazał się górą. Na drugim miejscu dojechał Danny van Poppel (Team Sky), a Sagan był trzeci. Bardzo dobre, dziewiąte miejsce zajął Alan Banaszek (CCC Sprandi Polkowice).
W klasyfikacji generalnej CARREFOUR na czele pozostaje Sagan, który powiększył przewagę nad rywalami. Drugi Dylan Teuns (BMC Racing) traci do niego 10 sekund, a trzeci Rafał Majka 16. Liderem klasyfikacji Najlepszy Góral TAURON jest Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice), klasyfikacji Najlepszy Sprinter HYUNDAI przewodzi Sagan, a Najaktywniejszym Zawodnikiem LOTTO został dziś Lindeman. Najlepszym Polakiem w klasyfikacji LOTOS pozostaje Majka, a najlepszą drużyną Bora – Hansgrohe.
Punktualnie o 17., w godzinę „W”, jadące w kolumnie wyścigu pojazdy włączyły sygnał dźwiękowy. W ten sposób peleton oddał hołd ofiarom Powstania Warszawskiego.