11 kolejka PHL.Rollercoaster.

Hokeiści Podhala Nowy Targ po szaleńczym spotkaniu przegrali 4:5 wyjazdowe starcie z drużyną KH HC GKS Katowice. To był istny rollercoaster w wykonaniu obu drużyn. Każda z trzech tercji tego meczu miała swoją wyjątkową historię.

Podhale przegrywało od 7 minuty, po tym jak gospodarze potrzebowali ledwie 12 sekund by wykorzystać pierwszą w meczu grę w liczebnej przewadze. Krążek w bramce Podhala umieścił z najbliższej odległości Mikołaj Łopuski, obsłużony świetnym podaniem przez Jasse Rohtla. Po chwili „Szarotki” znów grały w liczebnym osłabieniu i…. wyrównały. Marcin Kolusz odebrał za bramką Katowic krążek jednemu z rywali, dograł do Krzysztofa Zapały a ten będąc sam przed Kamilem Kosowskim nie dał mu szans. Radość nowotarżan nie trwała długo, bo tylko 15 sekund. Martins Raitums dał się bowiem w prosty sposób zaskoczyć Andriejowi Themarowi. Minęło kolejnych 65 sekund i „Szarotki” przegrywały już 1:3. Na listę strzelców wpisał się ich jeden z trzech – obok Tomasza Malasińskiego i Dariusza Gruszki - ich wychowanków grających od tego sezonu w barwach Katowic, Patryk Wronka. W pierwszej tercji, mimo kolejnych licznych okazji z obu stron, więcej bramek już nie padło.

Świetna w wykonaniu Podhalan była tercja druga, w której nie tylko odrobili straty, ale i wyszli na prowadzenie. Dwie z trzech bramek zdobytych w tej części gry przez „Szarotki” padły w momentach ich gry w liczebnej przewadze. Za pierwszym razem Damian Tomasik trafił spod linii niebieskiej, a za drugim razem Jarosław Różański dołożył łopatkę kija do precyzyjnego podania Siergieja Ogorodnikowa. Gole te przedzieliło drugie w tym meczu trafienie nowotarżan w osłabieniu. Fatalny w skutkach błąd popełnił Kosowski, który wyjechał z bramki, po czym przy bandzie stracił krążek na rzecz Elvijsa Biezaisa. Łotysz z tzw. zakrystii oddał strzał, krążek odbił się jeszcze od Rothla i wtoczył się do bramki.

Szansę na zwycięstwo Podhalanie zaprzepaścili w trzeciej tercji, w której wcale gorsi nie byli, a przegrali ją 0:2.

Pierwszego gola w tej części gry nowotarżanie stracili w 51 min. Na ławce kar siedział wówczas Krzysztof Zapała, a w bardzo podobnych okolicznościach jak w 11 min, Raitumsa pokonał Themar. Było przy tym trafieniu trochę kontrowersji bowiem tuż przed tym jak gracz Podhala faulował, sam trzykrotnie był z premedytacją uderzany przez Oskara Krawczyka, co jednak nie spotkało się z reakcją doskonale widzącego to zajście sędziego.

Po chwili Podhalanie sami mieli jednego zawodnika więcej na tali, ale zamiast bramki wyrównującej, stracili decydującą jak się później okazało bramkę. Kontratak gospodarzy zainicjował Wronka, a sfinalizował Jakub Grof. 33 sekund przed końcem meczu Podhalanie zdecydowali się na manewr z wycofaniem bramkarza, ale efektu w postaci gola wyrównującego to nie przyniosło.

- Na pewno to było jedno z lepszych spotkań ligowych w tym sezonie. W pierwszej tercji drużyna Katowic był bardziej agresywna. W drugiej zmieniliśmy styl i system gry i to przyniosło zamierzony efekt. Wydawało się, że wyciągając wynik z 1:3 na 4:3 nie damy sobie już odebrać zwycięstwa, ale niestety seria indywidualnych błędów w postaci zbytecznej kary i niefortunnej interwencji bramkarza,  sprawiła, że mecz ten przegraliśmy. Na pewno jest duży niedosyt, bo przynajmniej punkt w tym meczu nam się należał – ocenił trener Podhala, Marek Ziętara

Tauron HC GKS Katowice – TatrySki Podhale Nowy Targ 5:4 (3:1, 0:3, 2:0)

Bramki: 1:0 Łopuski (Rothla, Cakajik) 7, 1:1 Zapała (Kolusz) 11, 2:1 Themar (Sawicki) 11, 3:1 Wronka (Nahunko) 12, 3:2 Tomasik (Zapała, Jaśkiewicz) 22, 3:3 Biezais (Samarin) 37, 3:4 Różański (Ogorodnikov, Biezais) 40, 4:4 Themar (Cakajik) 51, 4:5 Grof (Wronka) 53.

Sędziował: Zbigniew Wolas z Oświęcimia. Kary: 8 – 10 min.

Katowice: Kosowski – Wanacki, Cakajik, Themat, Rohtla, Łopuski – Grof, Martinka, Gruszka, Wronka, Malasiński – Rąpała, Nowak, Fraszko, Sawicki, Strzyżowski oraz Zieliński, Nahunko, Majoch, Krawczyk.

Podhale: Raitums – Jaśkiewicz, Tomasik, Wielkiewicz, Zapała, Kolusz – K. Kapica, Samarin, Biezais, Ogorodnikow, M. Michalski - Sulka, Pichnarcik, Dalidowicz, Neupauer, Różański – Wsół, Mrugała, Podlipni, Wolski, Siuty.