START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane







KS Pieniny




  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Narty
OTWARCIE TATRZAŃSKIEJ ŚWIĄTYNI LODOWEJ
 dodano: 8 Grudnia 2017    (źródło: J.Bosnovic)

 8 grudnia 2017 r. w samym sercu słowackich Wysokich Tatr już po raz 5-ty otwarta zostanie TATRZAŃSKA ŚWIĄTYNIA LODOWA. To wyjątkowy lodowy kościół z elementami przyrody tatrzańskiej, który zbudowany został na Hrebienoku (Siodełko) koło Starego Smokowca na wysokości 1285 m n.p.m. 
 


 W tym roku motywem przewodnim projektu jest „Hołd rodzinie”. Autorzy inspirowali się światowej sławy katalońskim projektantem Antonim Gaudi i jego dziełem rzymskokatolicką bazyliką Sagrada Familia w Barcelonie. 
 
Autorem oraz głównym architektem tegorocznego projektu jest Słowak Adam Bakoš, który wraz ze swoimi kolegami zrealizowali największy i najzimniejszy projekt swojego życia. Budowa bazyliki trwała 2 tygodnie i jej wykonawcami są rzeźbiarze ze Słowacji, Czech oraz Hiszpanii. 
Do wzniesienia świątyni użyto aż 1440 brył lodu o łącznej wadze 190 ton. To dwukrotnie więcej brył lodu niż w roku ubiegłym. 
 
W związku z tym tegoroczna świątynia lodowa jest bardziej imponująca a chroniąca ją kopuła powiększyła swoją średnicę z 18 do 25 metrów. 
 
Witraże dla unikalnej budowli wykonał szklarz i projektant słowacko-greckiego pochodzenia Achilleas Sdoukos, który w swoich pracach eksploruje możliwości niezwykłego materiału, jakim jest szkło. Już po raz drugi stworzył unikatowe dzieła do Tatrzańskiej Świątyni Lodowej. Opracował osiem rozet techniką szkła stapianego z metalami szlachetnymi i pigmentami szklarskimi (fusing). Cztery z nich przedstawiają motywy sakralne i symbole Tatr, pozostałe cztery prezentują pory roku.   
 
Trudno oprzeć się majestatowi budowli, jakiej nie znajdziemy nigdzie indziej w Słowacji. Urzeka precyzją wykonania i detalami, które podkreśla klimatyczne oświetlenie. Warto zatem odwiedzić słowacki unikat i choć na chwilę przenieść się do hiszpańskiej Barcelony. Jeszcze większe emocje świątynia zapewnia podczas coniedzielnych koncertów z muzyką na żywo o godz. 15.30.
 
Podczas budowy lodowej świątyni rzeźbiarze pracowali po 10-12 godzin dziennie w temperaturze około minus 7oC pod specjalną kopułą chroniącą lodowe dzieła przed kaprysami pogody, w której dzięki schładzaniu powietrza utrzymuje się stabilna ujemna temperatura. Ubiegłej zimy lodowa świątynia była największą atrakcją sezonu zimowego w Wysokich Tatrach, którą odwiedziło ponad 220 tysięcy osób. Przez 146 dni zachwycała turystów odwiedzających Tatry i stała się hitem sezonu zimowego. Realizatorzy projektu zamierzają powtórzyć ten sukces, dlatego w tym roku zbudowali jeszcze większą i piękniejszą świątynię. 
 
Podobnie jak w  poprzednim sezonie zimowym w tatrzańskiej świątyni lodowej organizowane będą koncerty, śluby i  spotkania. Wstęp do lodowej bazyliki jest bezpłatny. Otwarta dla zwiedzających będzie do marca 2018 r. codziennie w godz. 9.00 – 16.30. Na Hrebienok /Siodełko/, gdzie zbudowano lodową świątynie, można dotrzeć kolejką naziemną ze Starego Smokowca (4,5 min) lub na piechotę oznakowanym szlakiem turystycznym (około 40 min). Z Hrebienoka można zjechać do Smokowca także na sankach po najdłuższej trasie saneczkowej na Słowacji o długości 2,6 km. Więcej informacji na www.regiontatry.sk oraz www.vt.sk.
 
Otwarcie Tatrzańskiej Lodowej Bazyliki jednocześnie rozpoczyna zimowy sezon turystyczny w słowackich Wysokich Tatrach gdzie aktualnie panują wyśmienite warunki narciarskie, dlatego już od soboty 9 grudnia miłośnicy nart zjazdowych po raz pierwszy w tym sezonie skorzystają ze stoku w Łomnickiej Przełęczy. Na trasie zjazdowej o długości 1 240 metrów w Łomnickiej Przełęczy jest obecnie 150 cm naturalnego śniegu, a warunki narciarskie są bardzo dobre. 
 
Z wysokości 2 190 m n.p.m. narciarze zjadą po 5,5 km przygotowanej trasie do Tatrzańskiej Łomnicy. Otwarte będą też trasy Łomnicki Staw – Esíčka, Generál, Čučoriedky Východ, Čučoriedky Západ i Štart Západ. W Tatrzańskiej Łomnicy sezon rozpoczyna się na pięciu trasach, dla narciarzy zostanie otwartych w sumie 7,7 km przygotowanych tras narciarskich, na których jest od 40 do 50 cm śniegu. 
 




«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    906



 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024