START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane







KS Pieniny




  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Biegi narciarskie
Narciarski Memoriał Mieczysława Króla-Łęgowskiego
 dodano: 26 Lutego 2018    (źródło: UM Zakopane)

 W sobotę 24 lutego, na trasie narciarskiej na Górnej Równi Krupowej odbył się Memoriał im. Mieczysława Króla–Łęgowskiego Bieg Narciarski „Od Barabasza po dziś”.
  W galerii fotoreportaż 


 
 
Zawody miały na celu uczczenie pamięci Mieczysława Króla-Łęgowskiego wspaniałego narciarza, poety, rzeźbiarza oraz wsparcie Fundacji Centrum Leczenia Szpiczaka, na której działalność przeznaczone zostało wpisowe zawodników.
 
Gościem honorowym wydarzenia był wybitny sportowiec, pierwszy Polak, który został mistrzem świata w biegach narciarskich - Józef Łuszczek.
 
W ramach zawodów odbyły się biegi stylem klasycznym na dystansach: 4 km – kobiety, 8 km – mężczyźni i 2 km – młodzież oraz bieg RETRO, czyli sprint na dystansie 100 m na starym sprzęcie narciarskim w strojach z epoki.
 
Poza atrakcjami dla biegaczy były również liczne niespodzianki dla kibiców, także tych najmłodszych m.in. przejażdżki psimi zaprzęgami, zabawy i konkursy na śniegu oraz w strefie ‘’Fundacji Fabryki Marzeń”. Nie zabrakło również muzyki góralskiej oraz wspomnień i historii dzięki powieściom o narciarstwie dawniej i dziś.
 
Nagrody najlepszym narciarzom wręczała rodzina Mieczysława Króla-Łęgowkiego, Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula oraz Rafał Sonik. Poza trofeami dla zawodników, wyróżnieni zostali również najlepiej ubrani kibice. Podziękowania i pamiątkową statuetkę za pomoc w organizacji zawodów otrzymał Burmistrz Leszek Dorula. Po ceremonii wręczenia nagród uhonorowany został Józef Łuszczek w rocznicę 40 lat zdobycia złotego medalu Mistrzostw Świata w biegu stylem klasycznym na 15 km w Lahti - pierwszy Polak na najwyższym podium biegów narciarskich.
 
Na zakończenie odbył się pokaz filmu 3D Wspomnienia o Mieczysławie Królu-Łęgowskim.
 
Organizatorzy wydarzenia: Czysta Polska, Rodzina Król-Łęgowskich, Rafał Sonik
 
Mieczysław Król-Łęgowski urodził się w 1951 roku w Zakopanem jako syn Wacława i Zofii z domu Gut. Praktykował w rodzinnej pracowni kowalskiej, szybko zdobywając uprawnienia czeladniczo-kowalskie. Od najmłodszych lat był również zapalonym narciarzem i bliskim przyjacielem Wojciecha Fortuny, z którym trenował skoki narciarskie. Życie związał jednak ze sztuką. Miał uprawnienia do konserwacji zabytków, rzeźbił, pisał wiersze, zajmował się metaloplastyką.
 
Nigdy nie chodził wydeptanymi ścieżkami, tylko wytyczał własne – niezmiennie z szerokim uśmiechem i pozytywnym nastawieniem. Nawet wieloletnia choroba nie złamała jego pogody ducha i nie powstrzymała od twórczego życia. Kowalstwo i rzeźbiarstwo zamienił tylko na wymagającą mniejszego wysiłku fizycznego metaloplastykę. Przestał też pisać wiersze, bo jak mówił: „Nie chciałbym pisać poezji takiej, która nie odpowiada mojemu usposobieniu, na siłę, byle tylko pisać”.
 
To nie było jednak wyrzeczenie, a świadoma decyzja. Poświęcił się całkowicie swojej największej pasji – kolekcjonerstwu. W swoim domu na zakopiańskich Bachledach stworzył wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju muzeum sprzętu narciarskiego. Kolekcja składa się z ponad 200 par nart, butów, kijów, foków, smarów i akcesoriów narciarskich, ale znajdują się w niej również łyżwy, sztućce, a nawet telewizor retro, stare radio i aparat fotograficzny. Zbiór pamiątek, który sięga ponad 100 lat w przeszłość czeka teraz na godne miejsce, gdzie będzie mógł opowiadać historię zakopiańskiego narciarstwa szerszemu gronu ludzi.
 
Mieczysław Król-Łęgowski przez wiele lat walczył ze szpiczakiem. Nigdy jednak nie poddał się chorobie. Z ogromnym wparciem rodziny – żony Anny, córek Bożeny, Katarzyny i Kornelii oraz grona przyjaciół trwał i tworzył dając nadzieję innym cierpiącym na to samo schorzenie. Niezmiennie pełen energii, życzliwy i serdeczny zasłużył, by zachować pamięć o nim nie tylko w kolekcji nart, ale również w memoriale, który łączy jego pasje sportowe i kolekcjonerskie.
 




«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    1102



 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024