START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane







KS Pieniny




  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Ski-Alpinizm
Cały rok pracowałem, aby wrócić na szczyt
 dodano: 20 Czerwca 2018    (źródło: mat prasowe)

 Rozrzedzony tlen, niskie ciśnienie, ekstremalne zimno – z wszystkim tym będzie musiał się zmierzyć Andrzej Bargiel, który właśnie wyruszył do Pakistanu, aby wspiąć się, a następnie zjechać na nartach z drugiej najwyższej góry świata – słynnego K2. O tym, dlaczego przed wyprawą przeszedł gruntowne badania i o roli wsparcia medycznego podczas ekspedycji opowiada wraz z lekarzem Marcinem Błońskim z kliniki ENEL-SPORT. 
 


 – Czuję się bardzo dobrze i wiem, że zrobiłem wszystko co mogłem, aby jak najlepiej przygotować się do tej wyprawy – mówił na kilka dni przed wylotem do Pakistanu Andrzej Bargiel. – Cały rok pracowałem, aby wrócić na szczyt – podkreślał skialpinista na konferencji prasowej zorganizowanej w Warszawie. 
 
Andrzej Bargiel jako pierwszy człowiek na świecie ma zamiar między 20 a 30 lipca wejść na drugi pod względem wysokości na Ziemi szczyt – K2 (8611 m n.m.p.), a następnie zjechać z niego na nartach. Narciarz wysokogórski próbował tego dokonać już rok wcześniej, jednak celu nie udało się zrealizować – plany pokrzyżowały niekorzystne warunki pogodowe. W tym roku bogatszy o zeszłoroczne doświadczenia wyrusza ponownie. Ekipa, licząca oprócz Andrzeja czterech Polaków, na miejscu zostanie zasilona lokalnymi wspinaczami, którzy będą czekać z tlenem na wysokości 6500 – 7000 m n.p.m. To ubezpieczenie na wypadek sytuacji kryzysowej, która w takich warunkach zawsze może się wydarzyć.
To, czy skialpinista jest gotowy na podjęcie tak wielkiego wysiłku, jakim jest wejście na K2, sprawdzili lekarze z Centrum Ortopedii i Rehabilitacji ENEL-SPORT. – Andrzej w ENEL-SPORT miał wykonane badania laboratoryjne krwi, EKG i EKG wysiłkowe oraz badanie echokardiograficzne. Oprócz tego przeprowadziliśmy szereg testów oceniających funkcje jego narządu ruchu, które rozszerzyliśmy o badania obrazowe, takie jak USG, RTG i inne  – mówił na konferencji ortopeda Marcin Błoński. 
Specjalista podkreślił wagę profilaktycznych badań, szczególnie w przypadku osoby uprawiającej tak wymagającą dyscyplinę, jak himalaizm. – Każdy sportowiec powinien badać swój organizm, wszystko jedno czy jest to sportowiec ekstremalny, zawodowiec czy zwykły amator. Jeżeli mamy małą niestabilność, uszkodzenie więzadeł u zwykłego amatora, który kopie piłkę, zagrożenie jest jedynie takie, że ta osoba sobie skręci lub urwie łąkotkę. W przypadku Andrzeja niewydolność tego stanu kolanowego może sprawić, że spadnie on w przepaść – wyjaśniał opiekujący się wspinaczem ortopeda. 
 
– To dla mnie bardzo ważne, bo mogę ocenić aktualny stan mojego zdrowia. Bardzo się to przydaje i daje poczucie bezpieczeństwa tam, na miejscu – mówił o przeprowadzonych w warszawskiej klinice ENEL-SPORT badaniach himalaista. Podkreślał także, że wysoko w górach trzeba być przygotowanym na różne ewentualności. – Mamy dużo tlenu, sprzęt, leki potrzebne do zwalczania problemów związanych z chorobą wysokościową, obrzękiem płuc czy mózgu. Nie jest też tak, że myślimy tylko o sobie, bo spotyka się tam na górze różnych ludzi, innych wspinaczy i trzeba często komuś pomóc, trzeba być do tego przygotowanym. Każdy z nas przechodził certyfikowany kurs medyczny, aby posługiwać się tym, co ze sobą mamy i móc komuś pomóc. To jest tez bardzo ważny element – mówił skialpinista. 
 
Zanim Andrzej Bargiel podejmie próbę zdobycia K2, zamierza wejść na szczyt innego ośmiotysięcznika – Gaszerbrumu II (8035) i tam zaaklimatyzować organizm przed kolejną akcją wysokogórską. Wyprawa na K2 zostanie zadedykowana setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a główny bohater wydarzenia nazywa ją największym wyzwaniem narciarstwa XXI wieku.
 
 
 




«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    5157



 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024