START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport UG Biały Dunajec
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
LOTOS CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Swiata
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane      


UG Czarny Dunajec  UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti   Skijumping
Montano
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane

     


KS Pieniny
  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Narty
MUZEUM ELANA
 dodano: 6 Września 2018    (źródło: Elanskis)

 Elan ma długą historię i doświadczenie w produkcji nart, łodzi, sprzętu sportowego i wielu innych produktów. 
Ciekawe eksponaty, dokumenty i informacje można dziś znaleźć w Alpejskim Muzeum Narciarskim Elana, które otwarto w
Begunje, w Słowenii.
 


 Chcąc w pełni zrozumieć znaczenie i wkład Elana w rozwój narciarstwa, najpierw warto sięgnąć po kilka historycznych faktów. Dla Słoweńców Elan był zawsze czymś więcej niż zwykłym producentem sprzętu. Być może dziś nie tak łatwo zrozumieć, jak, relatywnie proste i nie tak ważne przedmioty, mogły wywrzeć aż tak duży wpływ na społeczeństwo, a marka skojarzyć się ze słoweńskimi Alpami. 
W tym właśnie sensie, narty Elana są czymś absolutnie wyjątkowym i odmiennym… Są również kontynuacją długiej i bogatej słoweńskiej historii narciarskiej, która sięga kilkadziesiąt lat wstecz. Pierwsze narty Elana powstały przed Drugą Wojną Światową - powstały z pasji i miłości do narciarstwa. Pomysłodawcą był Rudi Finzgar, utytułowany narciarz i skoczek narciarski, który pierwsze narty wykonała dla siebie i dla swoich przyjaciół. W trakcie Drugiej Wojny Finzgar produkował sprzęt dla walczących na froncie partyzantów. Regularna produkcja rozpoczęła się po zakończeniu działań wojennych, we wrześniu 1945 roku. W ówczesnym czasie Rudi Finzgar wypowiedział słynne słowa: „Teraz nie czas myśleć o śnie, o pieniądzach. Wojna się zakończyła. Świat na mnie czeka. I na Elana też.”  
Za czasów Jugosławii, Elan powoli stawał się rozpoznawalną, narodową marką. Byliśmy bardziej dumni z nart produkowanych w Begunje, niż z narodowej flagi. Wydaje się, że w tamtych, trudnych latach, właśnie narciarstwo dawało nam poczucie pewności. Być może nie byliśmy najlepsi w piłce nożnej, ale na nartach jeździliśmy doskonale. Na produktach Elana pojawił się wówczas napis „Made in Yugoslavia”, niemniej jednak, dla nas wszystkich było to jednoznaczne z „Wyprodukowano w Słowenii”. W gruncie rzeczy, nigdy wcześniej, ani później nie powstała w naszym kraju marka, z którą identyfikowalibyśmy się tak bardzo. Popularność Elana nie ograniczała się wyłącznie do lokalnego rynku. Wkrótce zielone logo zaczęło być rozpoznawalne we wszystkich krajach Jugosławii, a nawet w krajach ościennych. Bez wątpienia, w branży narciarskiej Elan zaczął wyznaczać najnowsze trendy. Lista technologii i nowych rozwiązań, które słoweńska firma wprowadziła na rynek jest bardzo długa. Najprawdopodobniej, najbardziej rewolucyjną innowacją było mocne taliowanie, czyli patent, który raz na zawsze zmienił styl jazdy. Jako że szczęście sprzyja śmiałym, w historii Elana jest wiele szczęśliwych zdarzeń. Szczególną postacią, która zapisała się złotymi zgłoskami w dziejach narciarstwa jest Ingemar Stenmark, wybitny alpejczyk, który w Pucharze Świata zwyciężał aż 86-krotnie, za każdym razem na nartach Elana. Prócz Stenmarka na zielonych nartach doskonale radzili sobie również inni zawodnicy, m.in. Słoweńcy – Bojan Krizaj i Mateja Svet. Obecnie największe sukcesy osiągają zawodnicy startujący w ski crossie. Z ostatnich Igrzysk Olimpijskich w Pyeongchang przywieźli aż cztery z sześciu medali, w tym dwa złote. Dziś historia i tradycja jednej z największych firm narciarskich na świecie została uwieczniona w murach muzeum Elana w Begunje. W tym zakresie Elan jest również prekursorem, bowiem to pierwsze na świecie muzeum gromadzące eksponaty i informacje dotyczące firmy produkującej sprzęt narciarski. „Do decyzji dotyczącej otworzenia muzeum dojrzewaliśmy przez kilkanaście lat. Długo zastanawialiśmy się, jak zaprezentować historię, tradycję i innowacje Elana. To ponad 70 lat pracy, która wywarła ogromy wpływ na rozwój narciarstwa; dziś z jednym miejscem, z Begunje wiążemy nasze najlepsze wspomnienia. W końcu otworzyliśmy wymarzone muzeum, z którego jesteśmy bardzo dumni”, mówi Rebeka Lah Notar, Project Manager w dziale marketingu Elana i kustosz muzeum. 
 
Elan jest pierwszą firmą produkującą narty,
która otworzyła swoje własne muzeum. 
 
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    466 
  
 
  
 
 
 
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2019