LGP w Hinzenbach: Huber wygrywa konkurs, Klimow cały cykl
 dodano: 30 Września 2018    (źródło: skijumping.pl)

Daniel Huber wygrał niedzielny konkurs Letniego Grand Prix w Hinzenbach (HS90). Reprezentant gospodarzy triumfował po skokach na odległość 88 m i 89 m. Drugi był Szwajcar Killian Peier, trzeci Niemiec Karl Geiger, natomiast czwarty Rosjanin Jewgienij Klimow, który zapewnił sobie triumf w klasyfikacji generalnej cyklu. Najlepszy z Polaków, Stefan Hula zajął szóste miejsce.

Po pierwszej serii konkursowej na prowadzeniu znajdował się Daniel Huber. Austriak wylądował na 88 metrze i wyprzedzał o pół punktu Niemca Stephana Leyhe (89,5 m). Trzeci był Karl Geiger (87 m) ex aequo z Killianem Peierem (91 m), a piąty - Stefan Hula. Wczorajszy solenizant poszybował na 90 metr i tracił na półmetku pół punktu do miejsca na podium.

Na szóstej pozycji sklasyfikowany był Clemens Aigner (88 m). Siódmy był drugi z Polaków, Dawid Kubacki (88,5 m), a tuż za nim uplasowali się Anze Lanisek (88 m), Gregor Schlierenzauer (85,5 m) oraz Jewgienij Klimow (85 m).

Polacy w komplecie awansowali do serii finałowej. Kamil Stoch po skoku na odległość 83,5 m zajmował dwudziestą drugą lokatę. Dwudziesty czwarty był Maciej Kot (86 m), dwudziesty szósty Piotr Żyła (84 m), a trzydziesty Jakub Wolny (83 m).

Pierwszą serię konkursową przeprowadzono z 8. belki startowej.

W finałowej serii Daniel Huber wylądował na 89 metrze i przypieczętował swoje pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach Letniego Grand Prix. Austriak pokonał o osiem punktów drugiego Killiana Peiera (86,5 m). Na najniższym stopniu podium stanął Karl Geiger (88 m). Czwarte miejsce przypadło Jewgienijowi Klimowowi (91 m), a piąte - Gregorowi Schlierenzauerowi (90,5 m).

Stefan Hula w drugiej rundzie uzyskał odległość 88,5 m i zakończył zawody na szóstej pozycji, przed Clemensem Aignerem (88 m), Stephanem Leyhe (84,5 m) i Michaelem Hayboeckiem (88,5 m). Pierwszą dziesiątkę konkursu uzupełnił Dawid Kubacki (87,5 m).

Na dwunastej lokacie udział w zmaganiach na Aigner-Schanze zakończył Piotr Żyła (88 m). Piętnasty był Maciej Kot (87 m), dwudziesty drugi Kamil Stoch (82,5 m), a dwudziesty siódmy Jakub Wolny (85,5 m).

Serię finałową rozegrano z 9. platformy.

Dzisiejszy konkurs przyniósł najważniejsze rozstrzygnięcie Letniego Grand Prix 2018. Triumfatorem cyklu został Rosjanin Jewgienij Klimow (555 pkt.), który przed finałowymi zawodami wyprzedza o 139 punktów drugiego Niemca Karla Geigera (416 pkt.). Trzeci jest Piotr Żyła (382 pkt.), czwarty Kamil Stoch (376 pkt.), ósmy Dawid Kubacki (257 pkt.), natomiast dziewiąty Stefan Hula (197 pkt.).

W Letnim Pucharze Narodów pewnie prowadzą Polacy (1925 pkt.) przed Japończykami (1348 pkt.) i Niemcami (1234 pkt.).

Finałowe zawody Letniego Grand Prix 2018 odbędą się w środę, 3 października w Klingenthal (HS140).