Slavic Cup i PGA Zakopane, pierwszy dzień pod znakiem biegów stylem klasycznym. Zwycięstwo Justyny Kowalczyk i Jana Koristka
 dodano: 2 Lutego 2019    (źródło: skipol.pl)

Pierwszy dzień rywalizacji w Zakopanem, to biegi dystansowe techniką klasyczną. Na starcie zobaczyliśmy kadrę narodową kobiet z Justyną Kowalczyk na czele. Przypomnijmy, że dzisiaj oprócz zawodów z cyklu Puchar Grupy Azoty mamy także zawody Slavic Cup, czyli Puchar Kontynentalny w biegach narciarskich.

Biegi główne dnia to biegi stylem klasycznym zaliczane do Slavic Cup.
W biegu na 5 kim stylem klasycznym zwyciężyła zdecydowana faworytka zawodów czyli Justyna Kowalczyk. nasz mistrzyni pokonała dystans biegu w czasie 13:03,18 minuty. Drugie miejsce dla Izabeli Marcisz (strata 28,7 sekundy), trzecie dla Urszuli Łętochy (strata 34,04 sekundy).
Kolejne lokaty to:
4. Weronika Kaleta
5. Agata Warło
6. Eliza Rucka.
Bieg ukończyło 49 kobiet.

Bieg panów na dystansie 10 kilometrów wygrał Słowak Jan Koristek w czasie 27:11,36 minuty. Drugie miejsce zajął Michał Skowron (strata 31,77 sekundy), a trzecie Robert Bugara (strata 32 sekundy). Druga i trzecia lokata to spora niespodzianka biorąc pod uwagę zawody tej rangi. Michał Skowron zawodnik kadry młodzieżowej nie startował w Mistrzostwach Świata U-23, walczył z chorobą, ale jak widać wraca do swojej dobrej dyspozycji biegowej. Z kolei trzecie miejsce uznajemy za super niepodziankę, przypomnijmy, że Bugara ma 17 lat i jest nominalnym juniorem B.
Kolejnr lokaty dla:
4. Krzysztof Małkiński
5. Wiktor Czaja
6. Bogusław Gracz
Sklasyfikowano 44 zawodników z Polski, Słowacji i Wielkiej Brytanii.
Pod nieobecność naszych najlepszych biegaczy: Macieja Staręgi i braci Burych bieg powinna zdominować kadra młodzieżowa Janusza Krężeloka, jak widać jednak po wynikach coś chyba poszło nie tak z przygotowaniami do sezonu. Najlepszy z kadrowiczów Michał Skowron jest drugi, jednak ominęły go przygotowania i start w MŚ w Lahti. Czwarte miejsce zajął i proszę to traktować bez żadnych podtekstów, pracujący jako instruktor w Jakuszycach Krzysztof Małkiński. Dopiero piąte miejsce dla pierwszego kadrowicza młodzieżówki (regularnie trenującego) Czaji. Szóste miejsce to niezniszczalny Boguś Gracz, jak widać nadal poza zasięgiem sporo młodszych i regularnie trenujących kadrowiczów.

-/-

W kategorii juniorki C, zwyciężyła Maria Jakubiec, przed Weroniką Jarecką, obie LKS Klimczok Bystra. Miejsce trzecie zajęła KInga Mareczek z MKS Karkonosze Sporty Zimowe.
4. Hanna Popko UKS Hubal Białystok
5. Oliwia Buśko MKS Halicz Ustrzyki DOlne
6. Zuzanna Fujak NKS Trojwieś Beskidzka

Wśród juniorów C, najlepszy okazał się być Łukasz Gazurek z NKS Trojwieś Beskidzka, drugie miejsce zająl jego klubowy kolega Wiktor Wojtas, a miejsce trzecie powędrowało do Kamil Kajzar MKS Istebna.