PŚ w Planicy: R. Kobayashi zwycięża w konkursie, lotach i Planica 7. Piotr Żyła tuż za podium
 dodano: 24 Marca 2019    (źródło: skijumping.pl)

strona: 1/2
1 2

Ryoyu Kobayashi odniósł trzynaste zwycięstwo w karierze na zakończenie Pucharu Świata. Japończyk triumfował w Planicy (HS240) po lotach na odległość 252 m (rekord skoczni) i 230,5 m, dzięki czemu zwyciężył również w PŚ w lotach oraz turnieju Planica 7. Drugi był Domen Prevc, trzeci Markus Eisenbichler, a czwarty - Piotr Żyła.

Pierwsza seria konkursowa była popisem Ryoyu Kobayashiego. Triumfator Pucharu Świata poszybował na 252 metr, czym ustanowił rekord skoczni oraz swój rekord życiowy. Drugi Domen Prevc (239,5 m) traci 12,2 punktu do Japończyka. Trzecie miejsce zajmuje Piotr Żyła, który lotem na 248 metr poprawił swój rekord życiowy. Tuż za czołową trójką sklasyfikowani są Markus Eisenbichler (227 m), Karl Geiger (238,5 m) oraz Timi Zajc (231,5 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowany jest Jewgienij Klimow (233 m - nowy rekord życiowy). Ósmy jest Dawid Kubacki (229,5 m), dziewiąty Johann Andre Forfang (225 m), a dziesiąty - Anze Semenic (241 m - nowy rekord życiowy).

Jakub Wolny z wynikiem 223 metrów zajmuje dwunastą lokatę. Piętnasty jest Kamil Stoch (222 m).

Pierwszą rundę konkursową rozegrano z 10., 9. i 8. belki startowej.

W finale Ryoyu Kobayashi przypieczętował triumf lotem na odległość 230,5 metra. Japończyk pokonał o 20,9 punktu Domena Prevca (222,5 m). Na najniższym stopniu podium zawodów stanął Markus Eisenbichler (235 m), który o 3,9 punktu wyprzedził czwartego Piotra Żyłę (222 m). Piąty był Timi Zajc (229,5 m).

Dawid Kubacki po finałowym locie na odległość 234 metrów awansował na szóstą pozycję, przed Karlem Geigerem (228 m), Johannem Andre Forfangiem (223,5 m), Anze Semenicem (224 m) oraz Jewgienijem Klimowem (221,5 m).

Na jedenastej pozycji zawody zakończył Kamil Stoch (220 m). Dwunasty był Jakub Wolny (219 m).

Nowy rekord Bułgarii lotem na 214 metr ustanowił Władimir Zografski.

Serię finałową przeprowadzono z 8., 7. i 6. platformy.

Triumfatorem turnieju Planica 7 został Ryoyu Kobayashi (1601,3 pkt.), który o 29,2 punktu wyprzedził Markusa Eisenbichlera (1572,1 pkt.). Trzecie miejsce zajął Timi Zajc (1513,5 pkt.), a czwarte - Piotr Żyła (1507,4 pkt.). Siódmy był Dawid Kubacki (1446,2 pkt.), dziesiąty Jakub Wolny (1420,4 pkt.), a jedenasty - Kamil Stoch (1410,3 pkt.).

Ryoyu Kobayashi triumfował także w Pucharze Świata w lotach narciarskich. Japończyk zgromadził w sześciu konkursach 407 punktów i okazał się lepszy od Markusa Eisenbichlera (371 pkt.). Trzecie miejsce wywalczył Piotr Żyła (289 pkt.). Piątą pozycję zajął Dawid Kubacki (251 pkt.), siódmą Kamil Stoch (244 pkt.), a jedenastą - Jakub Wolny (155 pkt.).

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Kryształową Kulę zapewnił sobie już w Oslo Ryoyu Kobayashi. Japończyk zakończył sezon z liczbą 2085 punktów. Drugie miejsce zajął Stefan Kraft (1349 pkt.), trzecie Kamil Stoch (1288 pkt.), czwarte Piotr Żyła (1131 pkt.), a piąte - Dawid Kubacki (988 pkt.). Pucharowe punkty zdobyli także dwudziesty drugi Jakub Wolny (328 pkt.), czterdziesty Stefan Hula (69 pkt.), czterdziesty siódmy Maciej Kot (25 pkt.) oraz sześćdziesiąty siódmy Paweł Wąsek (4 pkt.). Łącznie sklasyfikowanych zostało 78 zawodników.

Puchar Narodów już po raz drugi w historii zdobyli Polacy (6083 pkt.). Drugie miejsce przypadło Niemcom (5650 pkt.), zaś trzecie - Japończykom (4813 pkt.). Sklasyfikowano piętnaście zespołów.

Inauguracja Letniego Grand Prix 2019 została wstępnie zaplanowana na 20-21 lipca w Wiśle.