Polski Związek Narciarski ma już 100 lat!
 dodano: 22 Września 2019    (źródło: A.Karczewska PZN)

Polski Związek Narciarski jest jednym z największych i najbardziej utytułowanych związków sportowych w Polsce. PZN założony został 26 grudnia 1919 roku i w tym roku przypada 100-lecie jego działalności. Wielka jubileuszowa gala z okazji urodzin odbyła się w sobotę, 21 września 2019 roku w Małej Tauron Arenie w Krakowie.

. Historia Polskiego Związku Narciarskiego obfituje we wspaniałe sukcesy sportowe polskich narciarzy oraz snowboardzistów, w tym najcenniejsze medale olimpijskie, mistrzostw świata seniorów i juniorów, Kryształowe Kule oraz zwycięstwa w prestiżowych turniejach i plebiscytach. Jubileusz był więc znakomitą okazją do wzruszeń i wspomnień o czasach dawnych i obecnych.
21 września 2019 roku w Krakowie miały miejsce główne obchody z okazji jubileuszu 100-lecia Polskiego Związku Narciarskiego. Uroczysta inauguracja odbyła się w sobotnie przedpołudnie w Auli Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Następnie na stadionie krakowskiego AWF-u rozegrane zostały ćwierćfinały, półfinały i finały zawodów sprinterskich na śniegu, które podziwiały m.in. Justyna Kowalczyk oraz Sylwia Jaśkowiec.
Główne obchody 100-lecia PZN wieńczyła jubileuszowa gala, która odbyła się w Małej Tauron Arenie. Uroczystości w Krakowie zgromadziły ponad 400 czterystu gości, wśród których nie zabrakło medalistów olimpijskich oraz mistrzostw świata. Tego wieczoru zaprezentowane zostały dwa filmy, dzięki którym mogliśmy powrócić do przeszłości i raz jeszcze przeżyć te wspaniałe chwile, kiedy polscy narciarze i snowboardziści zdobywają medale oraz osiągają inne wielkie sukcesy na arenie międzynarodowej.
Podczas gali wręczono wiele odznaczeń państwowych, ministerialnych, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a do grona Członków Honorowych PZN włączono kolejne osoby zasłużone dla polskiego narciarstwa. Odznaczenia państwowe wybitnym sportowcom, ich trenerom oraz zasłużonym osobom wręczył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Odznaczenia resortowe „Za zasługi dla sportu” wręczył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystki Jacek Osuch. Natomiast odznaczenia Polskiego Komitetu Olimpijskiego medaliści olimpijscy odebrali z rąk Prezesa Andrzeja Kraśnickiego.
Podczas jubileuszowej gali ogłoszono również wyniki plebiscytu „Gwiazdy 100-lecia PZN”. Zwycięzcami zostali Justyna Kowalczyk oraz Adam Małysz. Wśród kobiet drugie miejsce zajęła alpejka Małgorzata Tlałka-Długosz, a trzecia była również narciarka alpejska Dorota Tlałka-Magore. W kategorii mężczyzn całe podium zajęli skoczkowie narciarscy - drugi był Kamil Stoch, a trzeci Wojciech Fortuna.
W ciągu 100 lat istnienia Polskiego Związku Narciarskiego polscy narciarze oraz snowboardziści wywalczyli wiele medali Zimowych Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata, a także stawali na najwyższych stopniach podium w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.