Rekordowe 101 km na 101. Rocznicę Odzyskania Niepodlegości w Zakopanem
 dodano: 21 Października 2019    (źródło: M.Tlałka Długosz )

strona: 1/2
1 2

W sobotę 19.10.2019 r. w Zakopanem na stadionie lekkoatletycznym COS już drugi raz odbyły się wyjątkowe zawody patriotyczno-sportowe. Fundacja Integracji Przez Sport Handicap Zakopane i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Zakopane, przy wsparciu prewencyjnym PZU – Pomoc to Moc zorganizowali Bieg Sztafetowy 101 km na 101 lat Niepodległości.

Po zeszłorocznym sukcesie Biegu Sztafet 100 na 100, w tym roku zawody cieszyły się sporym zainteresowaniem biegaczy sportowych i amatorów. W czasie trwania imprezy przez stadion lekkoatletyczny COS w godz. 9.00 - 17.00 przewinęło się ponad 600  biegaczy i kibiców. Rywalizacja w zawodach przebiegała w dwóch formułach: sportowej i integracyjnej. Do pierwszego okrążenia integracyjnego stanęło ponad 200 biegaczy, w wieku od 2 do 85 lat. Po nim nastąpił ostry start sztafet sportowych, i oficjalny start  otwartej „sztafety z flagą”.

W rywalizacji sportowej 11 dziesięcioosobowych sztafet stanęło przed zadaniem pokonania 100 km, tj. 250 okrążeń na stadionie, w limicie czasu wyznaczonym na 8 godzin.  Walka była bardzo zacięta, tempo bardzo szybkie, a dynamika pierwszych 5 godzin imponująca!. Zwycięski zespól – MOK Mszana Dolna zakończył rywalizację z czasem 4 godziny 51 minut 47 sekund, ustanawiając tym samym rekord imprezy! Ten sam zespół podjął udaną próbę pobicia rekordu świata w maratonie mężczyzn (42, 195 km, czas 2:01:39), uzyskując wynik poniżej 2 godzin! Drugie miejsce zajęła II Drużyna Ottokara Brzozy-Brzeziny, która również „złamała” barierę 5 godzin. Na trzecim miejscu uplasował się Klub Sportowy Murzasichle (5h32:50). Ogromnym hartem ducha wykazała się kobieca drużyna Dziewczyny na 101,  której zawodniczki z sukcesem, do ostatnich sekund walczyły o zmieszczenie się w limicie czasu, wbrew  narastającemu zmęczeniu i mocnym podmuchom wiatru halnego. W biegu sztafet udział wzięła również drużyna Fundacja Handicap Zakopane, złożona z przyjaciół Fundacji i uczestników treningów integracyjnych realizowanych przez Fundację Handicap w ramach projektu „Sportowa Moc w Rodzinie”, którego finałem był Bieg Sztafet 101 na 101.

Formuła integracyjna polegała na udziale w Sztafecie z Flagą, otwartej dla wszystkich chętnych. Na kolejnych zmianach należało biegiem, marszem lub z asystą pokonać dystans 400 m, by w ten sposób uczcić niepodległość i wesprzeć podopiecznych Fundacji Handicap Zakopane. I tym razem nie zawiedli amatorzy aktywnego spędzania czasu. Sztafeta z flagą pokonała łączny dystans ponad 500 km. Wśród uczestników znalazły się zarówno dzieci, jak i seniorzy, a także sportowcy trenujący z Fundacją Handicap Zakopane. Nie zabrakło też górali w regionalnych strojach z flagami Polski, amatorów marszu z kijkami, czy rodziców z niemowlakami na rękach lub w wózeczkach! Niektórzy uczestnicy wykazali się ogromną determinacją i wyśmienitą kondycją, pokonując nawet kilkadziesiąt okrążeń! Jednym z rekordzistów został 7-letni Staś, który przebiegł ich aż 46! Każdy uczestnik, który przebiegł swoim tempem co najmniej 2 400 m został nagrodzony pamiątkowym medalem, bo w tym biegu - każdy był zwycięzcą.

To był wspaniały dzień sportowej integracji w patriotycznym duchu!

Partnerami zawodów byli: PZU – Pomoc to Moc, COS-OPO Zakopane, Urząd Miejski Zakopane, Powiat Tatrzański, Polskie Tatry SA, Społem Zakopane i MaratonyPolskie.pl.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!

(tekst - M.Witowska, zdjęcia - Fundacja HANDICAP Zakopane)