PŚ w Predazzo: Geiger wygrywa i zostaje liderem cyklu, Kubacki trzeci!
 dodano: 11 Stycznia 2020    (źródło: skijumping.pl)

Karl Geiger został zwycięzcą sobotniego konkursu Pucharu Świata na normalnej skoczni w Predazzo (HS104). Reprezentant Niemiec triumfował dzięki próbom na odległość 104,5 m i 103,5 m. Drugi był Austriak Stefan Kraft, a trzeci Dawid Kubacki. Czwarte miejsce zajął Kamil Stoch, a siódmy był Piotr Żyła. Pucharowe punkty zdobył także Maciej Kot.

Po pierwszej serii konkursowej na prowadzeniu znajdował się Karl Geiger. Reprezentant Niemiec poszybował na odległość 104,5 metra, dzięki czemu wyprzedzał o 5,3 punktu Austriaka Stefana Krafta (102 m). Trzeci był Kamil Stoch (101 m), który tracił do lidera 5,7 pkt. Czwarty był Constantin Schmid (107 m), a piąty Piotr Żyła (102,5 m).

Na kolejnych pozycjach uplasowali się Domen Prevc (101 m) oraz Rok Justin (101,5 m). Ósme miejsce zajmował Dawid Kubacki (98,5 m), tracący 7,6 punktu do miejsca na podium. W dziesiątce znaleźli się ponadto Anze Lanisek (100,5 m) i Stephan Leyhe (101 m).

Do finału awansował jeszcze jeden reprezentant Polski. Maciej Kot z wynikiem 96,5 metra zajmował dwudzieste dziewiąte miejsce.

Stefan Hula (95 m) zakończył udział w zawodach na trzydziestym drugim miejscu. Czterdziesty piąty był Jakub Wolny (92,5 m).

Zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon został drugi zawodnik 68. Turnieju Czterech Skoczni, Norweg Marius Lindvik.

Pierwszą serię konkursową rozpoczęto z 11. belki startowej. Po próbie Constantina Schmida skrócono rozbieg do 9. platformy.

W finale Karl Geiger przypieczętował trzeci w karierze triumf w PŚ lotem na odległość 103,5 metra. Reprezentant Niemiec wyprzedził o 7,7 punktu Stefana Krafta (103 m). Na najniższy stopień podium wskoczył Dawid Kubacki, który awansował z ósmej pozycji po skoku na 104 metr. Triumfator Turnieju Czterech Skoczni pokonał o 0,1 punktu Kamila Stocha (100,5 m). Piąty był Constantin Schmid (102 m), zaś szósty - Stephan Leyhe (104 m).

Piotr Żyła po skoku na odległość 103,5 metra ukończył zawody na siódmej pozycji, przed Piusem Paschke (101 m), Johannem Andre Forfangiem (99 m) oraz Anze Laniskiem (99 m).

Na dwudziestej siódmej lokacie zawody zakończył Maciej Kot (98,5 m).

Seria finałowa została przeprowadzona w całości z 9. platformy.

Dawid Kubacki po raz 14. w karierze stanął indywidualnie na podium zawodów Pucharu Świata. Mistrz świata z Seefeld ma obecnie na swoim koncie 2 wygrane, 5 drugich oraz 7 trzecich miejsc. To także 207. indywidualne polskie podium w zawodach Pucharu Świata.

Dzięki wygranej w Predazzo, Karl Geiger po raz pierwszy w karierze objął prowadzenie w Pucharze Świata. Reprezentant Niemiec ma w swoim dorobku 719 punktów i wyprzedził Japończyka Ryoyu Kobayashiego (649 pkt.). Trzeci jest Stefan Kraft (619 pkt.). Na czwarte miejsce awansował Dawid Kubacki (504 pkt.), a na szóste - Kamil Stoch (385 pkt.).

W klasyfikacji Pucharu Narodów prowadzą niezmiennie Austriacy (2442 pkt.) przed Norwegami (2107 pkt.) oraz Polakami (1891 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Predazzo. Początek kwalifikacji wyznaczono na 15:00. Same zawody mają rozpocząć się o 16:30.