PŚ w Rasnovie: 20. triumf Stefana Krafta, Kubacki tuż za podium.
 dodano: 22 Lutego 2020    (źródło: skijumping.pl)

Stefan Kraft został zwycięzcą sobotniego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich na skoczni w Rasnovie (HS97). Reprezentant Austrii triumfował dzięki skokom na odległość 103 m oraz 97,5 m. Drugi był Karl Geiger, a trzeci Constantin Schmid. Najlepszy z Polaków, Dawid Kubacki zajął czwarte miejsce. Punktowało pięciu Biało-Czerwonych.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Stefan Kraft. Lider Pucharu Świata poszybował na 103 metr i został jednym z trzech współrekordzistów skoczni w Rasnovie. Drugie miejsce, ze stratą 2,6 pkt. do Austriaka, zajmował Niemiec Karl Geiger (99,5 m). Trzeci był Constantin Schmid (103 m - rekord skoczni), czwarty Daniel Andre Tande (98 m), a piąty - Gregor Schlierenzauer (103 m - rekord skoczni).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani byli Michael Hayboeck (100,5 m), Peter Prevc (97 m) oraz Philipp Aschenwald (97 m). Dziewiąty był Dawid Kubacki. Reprezentant Polski uzyskał 96 metrów i na półmetku tracił 6,8 punktu do miejsca na podium. Pierwszą dziesiątkę zamykał Stephan Leyhe (95,5 m).

Awans do finału uzyskało pięciu Polaków. Siedemnasty po pierwszej serii był Kamil Stoch (92 m). Z kolei w przedziale miejsc 22-24. znaleźli się Klemens Murańka (94 m), Piotr Żyła (92 m) oraz Aleksander Zniszczoł (94 m).

Paweł Wąsek oddał skok na odległość 88 metrów i zakończył konkurs na trzydziestym czwartym miejscu. Trzy lokaty niżej uplasował się Jakub Wolny (89,5 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 16. i 15. belki startowej.

W finale Stefan Kraft przypieczętował 20. wygraną w PŚ w karierze skokiem na odległość 97,5 metra. Austriak pokonał o 3,6 punktu dotychczasowego dominatora na normalnych skoczniach - Karla Geigera (96 m). Na najniższym stopniu podium, po raz pierwszy w karierze, stanął Constantin Schmid (95,5 m), który wyprzedził o 1,6 pkt. czwartego Dawida Kubackiego (100 m).

Na kolejnych pozycjach uplasowali się Daniel Andre Tande (94,5 m), Marius Lindvik (99 m), Stephan Leyhe (97 m) oraz Ziga Jelar (97,5 m). Kamil Stoch po próbie na odległość 98,5 metra awansował na dziewiątą lokatę, tuż przed Johannem Andre Forfangiem (96 m).

Piotr Żyła z wynikiem 95 metrów zakończył konkurs na dwudziestej pierwszej pozycji. Dwudziesty czwarty był Aleksander Zniszczoł (90,5 m), a dwudziesty szósty Klemens Murańka (90,5 m).

Serię finałową przeprowadzono w całości z 15. platformy.

W klasyfikacji Pucharu Świata prowadzi Stefan Kraft (1433 pkt.) przed Karlem Geigerem (1315 pkt.) Dawid Kubacki (1067 pkt.) awansował na trzecią pozycję. Piąty jest Dawid Kubacki (828 pkt.), a dziesiąty Piotr Żyła (564 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów znajdują się Austriacy (4036 pkt.) przed Niemcami (3824 pkt.) oraz Norwegami (3551 pkt.). Polacy z dorobkiem 3511 punktów zajmują czwartą lokatę.

Kolejne zawody Pucharu Świata odbędą się za tydzień, w dniach 28 lutego-1 marca w fińskim Lahti. W planach organizatorów są dwa konkursy indywidualne (piątek i niedziela) oraz jeden drużynowy (sobota).