PŚ w Planicy: Zwycięstwo R. Kobayashiego, Żyła dziesiąty, Kubacki i Stoch poza finałem
 dodano: 25 Marca 2021    (źródło: skijumping.pl)

Ryoyu Kobayashi został triumfatorem czwartkowego konkursu Pucharu Świata w lotach narciarskich rozgrywanego na Letalnicy (HS240) w Planicy. Reprezentant Japonii wygrał dzięki lotom na odległość 235,5 m oraz 244,5 m. Drugi był Markus Eisenbichler, a trzeci Karl Geiger. Do finału awansowało trzech Polaków. Najlepszy z nich, Piotr Żyła zajął dziesiąte miejsce. Poza "trzydziestką" znaleźli się Dawid Kubacki i Kamil Stoch, a ich los podzielił zdobywca Kryształowej Kuli, Halvor Egner Granerud.

W pierwszej serii rywalom odleciał Ryoyu Kobayashi. Japończyk poszybował na odległość 235,5 metra i na półmetku rywalizacji prowadził z przewagą 12,3 punktu nad Domenem Prevcem (231 m) oraz 12,9 pkt. nad Borem Pavlovcicem (231,5 m). Czwarte miejsce zajmowali ex aequo Markus Eisenbichler (232,5 m) i Michael Hayboeck (230,5 m).

Na szóstej pozycji sklasyfikowany został Yukiya Sato (228,5 m). Siódmy był Daniel Huber (228,5 m), ósmy Karl Geiger (224,5 m), a dziewiąty Naoki Nakamura (221,5 m). Czołową dziesiątkę uzupełniał Constantin Schmid (219 m).

Do finału awansowało trzech reprezentantów Polski. Piętnasty na półmetku był Piotr Żyła (214,5 m). Dziewiętnaste miejsce zajmował Jakub Wolny (215 m), zaś dwudzieste drugie Andrzej Stękała (216,5 m).

Już na pierwszej serii konkursowej udział w zawodach zakończyli trzydziesty pierwszy Dawid Kubacki (200,5 m) oraz trzydziesty drugi Kamil Stoch (200,5 m). Los polskich liderów podzielił Halvor Egner Granerud. Zdobywca Kryształowej Kuli uzyskał wynik 199,5 metra i zakończył konkurs na przedostatniej, 37. pozycji.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 10. belki startowej.

W finale Ryoyu Kobayashi przypieczętował 19. pucharowe zwycięstwo w karierze lotem na odległość 244,5 metra. Japończyk pokonał o 7,4 punktu Markusa Eisenbichlera, który ze skróconego na życzenie rozbiegu uzyskał 238,5 metra. Na najniższy stopień podium wskoczył Karl Geiger (238 m). Mistrz świata w lotach pokonał Michaela Hayboecka (227 m), Bora Pavlovcica (228,5 m) oraz Daniela Hubera (227,5 m).

Na siódmej pozycji rywalizację zakończył Robert Johansson (234,5 m) przed Domenem Prevcem (222 m) i Yukiyą Sato (219,5 m). Dziesiąte miejsce zajął Piotr Żyła, który w finale poszybował na odległość 230,5 metra.

Jakub Wolny wylądował na 231 metrze i zanotował awans na czternastą lokatę. Osiemnasty był z kolei Andrzej Stękała (225,5 m).

Serię finałową przeprowadzono z 13. platformy. Markus Eisenbichler jako jedyny oddawał próbę z 12. belki.

Dzięki wygranej na Letalnicy, Ryoyu Kobayashi (100 pkt.) został liderem Pucharu Świata w lotach narciarskich. Japończyk wyprzedza Niemców - Markusa Eisenbichlera (80 pkt.) oraz Karla Geigera (60 pkt.). Najlepszy z Polaków, Piotr Żyła (26 pkt.) zajmuje dziesiątą pozycję.

W Pucharze Świata prowadzi, pewny Kryształowej Kuli, Halvor Egner Granerud (1544 pkt.) przed Markusem Eisenbichlerem (1098 pkt.) oraz Kamilem Stochem (944 pkt.). Piąty jest Piotr Żyła (769 pkt.), a siódmy Dawid Kubacki (758 pkt.).

W klasyfikacji Pucharu Narodów na czele znajdują się Norwegowie (5075 pkt.) przed Polakami (4444 pkt.) i Niemcami (3617 pkt.).

W piątek skoczkowie rozpoczną rywalizację w turnieju Planica 7. Na 13:30 wyznaczono początek ostatnich w tym sezonie kwalifikacji z udziałem sześciu reprezentantów Polski. Sam konkurs zaplanowano na 15:00.