PŚ w Oberstdorfie: Zwycięstwo Krafta, Żyła piąty
 dodano: 19 Marca 2022    (źródło: skijumping.pl)

Stefan Kraft został zwycięzcą sobotniego konkursu Pucharu Świata w lotach narciarskich na Skoczni im. Heiniego Klopfera (HS235) w Oberstdorfie. Reprezentant Austrii triumfował po próbach na odległość 232 m oraz 207 m. Drugie miejsce zajął Ziga Jelar, a trzecie Timi Zajc. Piąty był Piotr Żyła. Awans do finału wywalczyło pięciu Polaków.

W pierwszej serii Stefan Kraft odleciał rywalom. Dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli wylądował na 232 metrze i prowadził na półmetku konkursu z przewagą 11,3 punktu nad Timim Zajcem (222,5 m) oraz 15,3 pkt. nad Zigą Jelarem (232 m). Czwarty był Marius Lindvik (217 m), a piąty Anze Lanisek (217 m).

Kamil Stoch dzięki próbie na odległość 223 metrów zajmował szóstą lokatę, ze stratą 8,7 punktu do podium. Siódmy był kolejny z podopiecznych Michala Dolezala, Piotr Żyła (223,5 m). Czołową dziesiątkę skompletowali Karl Geiger (211,5 m), Peter Prevc (207,5 m) oraz Andreas Wellinger (211 m).

Lider Pucharu Świata, Ryoyu Kobayashi z wynikiem 204,5 metra był sklasyfikowany na półmetku rywalizacji na trzynastej pozycji.

Awans do finału wywalczyło jeszcze trzech Polaków. Dziewiętnaste miejsce zajmował Jakub Wolny (211,5 m), dwudziesty pierwszy był Dawid Kubacki (213,5 m), a dwudziesty szósty Andrzej Stękała (208 m).

Aleksander Zniszczoł wylądował w swojej próbie na 203 metrze i zakończył sobotnią rywalizację na trzydziestej drugiej pozycji.

Największą niespodzianką rundy był brak awansu do finału w wykonaniu Halvora Egnera Graneruda. Norweg zaliczył odległość 189,5 metra i uplasował się na trzydziestym piątym miejscu.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 18., 17. i 15. belki startowej.

Podczas rundy finałowej sędziowie kilkukrotnie zmieniali długość rozbiegu, co miało wpływ na przebieg zawodów. Nie pozbawiło to jednak Stefana Krafta 25. pucharowego zwycięstwa w karierze. Austriak wylądował na 207 metrze i triumfował z przewagą 1,7 punktu nad Zigą Jelarem (220 m). Na najniższym stopniu podium stanął Timi Zajc (207 m), który wyprzedził Anze Laniska (219 m).

Piotr Żyła w drugiej próbie poszybował na odległość 228,5 metra i zakończył sobotni konkurs na piątej pozycji, przed Mariusem Lindvikiem (218,5 m). Najwyższe w karierze, siódme miejsce zajął Bendik Jakobsen Heggli (223,5 m). Ósmy był Peter Prevc (218 m), dziewiąty Karl Geiger (215 m), a dziesiąty Ryoyu Kobayashi (217,5 m).

Kamil Stoch po locie na 204 metr spadł na dwunastą pozycję. Osiemnaste miejsce zajął Dawid Kubacki (209 m), dwudziesty piąty był Jakub Wolny (191 m), zaś dwudziesty szósty Andrzej Stękała (203 m).

Groźnie wyglądający upadek zaliczył Daniel Huber, który nie ustał próby na 189 metr. Austriak opuścił jednak wybieg skoczni o własnych siłach.

Serię finałową przeprowadzono z 20., 18. i 16. platformy.

Stefan Kraft po raz 25. w karierze triumfował w zawodach Pucharu Świata i tym samym awansował na 9. miejsce w klasyfikacji wszech czasów, zrównując się z Andreasem Felderem. Austriak zaliczył dziś także 80. podium, dzięki czemu w tej tabeli wszech czasów zajmuje czwartą pozycję, wspólnie z Simonem Ammannem i Kamilem Stochem.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi niezmiennie Ryoyu Kobayashi (1504 pkt.) przed Karlem Geigerem (1449 pkt.) oraz Halvorem Egnerem Granerudem (1176 pkt.). Siedemnaste miejsce zajmuje Piotr Żyła (365 pkt.), a osiemnasty jest Kamil Stoch (345 pkt.).

Sobotnie zawody w Oberstdorfie rozpoczęły walkę w PŚ w lotach narciarskich. Liderem jest Stefan Kraft (100 pkt.), który wyprzedza Zigę Jelara (80 pkt.) oraz Timiego Zajca (60 pkt.). Piąty jest Piotr Żyła (45 pkt.).

W Pucharze Narodów prowadzą Austriacy (5154 pkt.) przed Niemcami (5015 pkt.) i Norwegami (4760 pkt.). Polacy z dorobkiem 1804 punktów zajmują szóstą lokatę.

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs lotów w Oberstdorfie. O 14:15 rozpoczną się kwalifikacje, zaś o 16:00 zawody na Heini-Klopfer-Skiflugschanze.