PŚ w Oberstdorfie: Triumf Zajca, Żyła drugi!
 dodano: 20 Marca 2022    (źródło: skijumping.pl)

Timi Zajc został zwycięzcą niedzielnego konkursu Pucharu Świata w lotach na Skoczni im. Heiniego Klopfera (HS235) w Oberstdorfie. Reprezentant Słowenii wygrał dzięki próbom na odległość 211,5 m oraz 232 m. Drugie miejsce zajął Piotr Żyła (218,5 m i 221 m), a podium uzupełnił Stefan Kraft. Biało-Czerwoni w komplecie awansowali do finału.

Po pierwszej serii konkursowej na prowadzeniu znajdował się Piotr Żyła. Reprezentant Polski poszybował na odległość 218,5 metra i liderował z przewagą 3,7 punktu nad Eetu Nousiainenem (216 m) oraz 3,8 pkt. nad Stefanem Kraftem (212 m). Czwarte miejsce zajmował Dawid Kubacki (221 m), tracący pół punktu do miejsca na podium.

Ryoyu Kobayashi z wynikiem 217 metrów był sklasyfikowany na piątej pozycji, przed Domenem Prevcem (220,5 m), Timim Zajcem (211,5 m), Karlem Geigerem (214 m) oraz Johannem Andre Forfangiem (220 m). Czołową dziesiątkę zamykał Daniel Huber (224,5 m).

Polacy w komplecie awansowali do serii finałowej. Kamil Stoch wylądował na 202 metrze i zajmował osiemnastą lokatę. Dwudziesty czwarty był Aleksander Zniszczoł (203 m).

Na pierwszej serii konkursowej udział w zawodach zakończył Halvor Egner Granerud, który z problemami w locie uzyskał 185,5 metra i zajął trzydziestą piątą pozycję.

Pierwszą rundę zawodów rozegrano z 18., 20., 22. i 23. belki startowej.

W serii finałowej udany atak zanotował Timi Zajc. Słoweniec poszybował na 232 metr i awansował z siódmej pozycji na najwyższy stopień podium, odnosząc drugie pucharowe zwycięstwo w karierze. Na drugiej pozycji rywalizację zakończył Piotr Żyła. Polak wylądował na 221 metrze i wyprzedził o 1,3 punktu Stefana Krafta (222,5 m), który po raz 81. w karierze uplasował się w czołowej trójce zawodów PŚ.

Tuż za podium rywalizację zakończyli Ziga Jelar (233,5 m), Johann Andre Forfang (221 m) oraz Ryoyu Kobayashi (209,5 m). Na siódmej pozycji sklasyfikowany został Dawid Kubacki (206,5 m), tuż przed Eetu Nousiainenem (201,5 m). Dziewiątą lokatę zajęli ex aequo Karl Geiger (203 m) i Markus Eisenbichler (199,5 m).

Kamil Stoch w drugiej konkursowej próbie uzyskał 195,5 metra i zanotował spadek na dwudzieste pierwsze miejsce. Dwudziesty ósmy był Aleksander Zniszczoł (198,5 m).

Rundę finałową przeprowadzono w całości z 25. platformy.

Piotr Żyła po raz dziewiętnasty w karierze, a drugi w obecnym sezonie stanął na podium zawodów indywidualnych Pucharu Świata. Wcześniej tej zimy zajął trzecią lokatę w fińskim Lahti. Mistrz świata z Oberstdorfu ma w swoim dorobku dwa zwycięstwa, sześć drugich oraz jedenaście trzecich miejsc. To także 237. indywidualne polskie podium w zawodach tej rangi.

W klasyfikacji Pucharu Świata w lotach prowadzą Stefan Kraft i Timi Zajc (po 160 pkt.), zaś trzeci jest Ziga Jelar (130 pkt.). Na czwarte miejsce awansował Piotr Żyła (125 pkt.), natomiast dziewiątą pozycję zajmuje Dawid Kubacki (49 pkt.).

Na dwa konkursy indywidualne do końca sezonu Pucharu Świata, przewaga Ryoyu Kobayashiego (1544 pkt.) nad Karlem Geigerem (1478 pkt.) wzrosła do 66 punktów. Na trzeciej pozycji plasuje się Halvor Egner Granerud (1176 pkt.). Piotr Żyła (445 pkt.) jest czternasty, a Kamil Stoch (355 pkt.) osiemnasty.

Na czele Pucharu Narodów znajdują się Austriacy (5283 pkt.) przed Niemcami (5105 pkt.) i Norwegami (4809 pkt.). Polacy z dorobkiem 1933 punktów są sklasyfikowani na szóstej pozycji.

Do zakończenia sezonu Pucharu Świata pozostał finałowy weekend z lotami narciarskimi w Planicy (HS240). W piątek rozegrane zostaną zawody indywidualne, w sobotę rywalizacja drużynowa, zaś w niedzielę wielki finał z udziałem najlepszej trzydziestki klasyfikacji generalnej cyklu.