Kolejny Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem już za nami!
 dodano: 5 Lipca 2022    (źródło: A.Karpiel Semberecka TG Sokół)

W tym roku odbyły się tylko dwa biegi – w sobotę Bieg im. Dh. Franciszka Marduły  będący jednocześnie Mistrzostwami Polski w Skyrunningu i jednym z najbardziej ekstremalnych biegów w Polsce, a w niedzielę Bieg Sokoła. Organizatorzy jak zawsze cieszyli się z ogromnej ilości uczestników, a Zakopane i Tatry przywitały biegaczy pięknymi widokami.
 W galerii fotoreportaż

W sobotę z powodu niestabilnej pogody bieg im. Dh. Franciszka Marduły został przesunięty z godziny 7:00 na 6:00. Trasa biegu miała 32 km i przebiegała przez  Krupówki, Nosal, Murowaniec, Przełęcz Karb, Przełęcz Świnicką, Przełęcz Liliowe, Kasprowy Wierch do Parku Miejskiego, gdzie usytuowana była wymarzona meta. W biegu wzięło udział blisko 280 uczestników. Pierwszy na mecie zameldował się Marcin Kubica
z czasem 2:55:50, jako drugi dobiegł Łukasz Wąchała, a na trzecim miejscu uplasował się Dariusz Marek. Pierwszą kobietą była niesamowita Katarzyna Wilk, srebrny medal zdobyła Olga Łyjak, a brązowy Katarzyna Frączysta.
Niedziela przywitała zawodników wysoką temperaturą i bezchmurnym niebem. Bieg Sokoła miał dystans 15 km. Trasa wiodła zawodników z Kuźnic i dalej przez Kalatówki, Ścieżką pod Reglami, Doliną Białego, Drogą pod Reglami, Doliną Strążyską, Ścieżką nad Reglami, Doliną Białego znów na Kalatówki i z powrotem do Kuźnic. W zawodach brało udział 114 biegaczy. Pierwszy na mecie był Karo Siola, drugi Michał Klamut, a trzeci Gabriel Kuropatwa. W biegu nie zabrakło również szybkich kobiet – pierwsza na metę przybiegła Beata Mazan, druga była Aleksandra Bazułka, a trzecia Julia Polańska.
Byli tacy zawodnicy, którzy podjęli wyzwanie wzięcia udziału w obu biegach i walki o Grand Prix Sokoła! Pierwsze miejsce w tej klasyfikacji wśród kobiet zdobyła Dominika Bolechowska-Rączka, na drugim uplasowała się Sylwia Żelechowska, a trzecią pozycję uzyskała Monika Staszko. Wśród panów pierwsze miejsce zdobył Marcin Kunz, drugie Mikołaj Podsiadło, a trzecie Krzysztof Falkowski.
Na rozpoczęcie kolejnej dekady biegowych zmagań z Sokołem przygotowanych zostało dużo nowości. 1 lipca w Kinie Miejsce odbyło się ciekawe spotkanie z dwójką czołowych polskich biegaczy wysokogórskich - Kasią Wilk i Marcinem Kubicą, które poprowadziło dwóch członków TG Sokół - Wojciech Teister i Tomasz Moskalik. Można je było śledzić także online.
Po raz pierwszy uczestnicy biegów otrzymali punkty ITRA (International Trail-Running Association) - za ukończenie Biegu Marduły będącego jednocześnie X Mistrzostwami Polski w Biegach Wysokogórskich Skyrunning do zdobycia były 2 punkty, natomiast za ukończenie Biegu Sokoła 1 pkt ITRA. Dodatkowo na tegorocznej trasie Biegu Marduły, dzięki firmie Poltrax zawodnicy otrzymali trackery GPS, które umożliwiły śledzenie ich postępów na trasie on-line.
Ponadto podczas niedzielnego Biegu Sokoła rozegrane zostały pierwsze Mistrzostwa Polski Towarzystw Gimnastycznych Sokół w Biegach Wysokogórskich. Tytuł Mistrza zdobyli: Anna Gąsienica-Roj (TG Sokół Zakopane) oraz Norbert Kmieć (TG Sokół Warszawa – Radość).
2 i 3 lipca dla wszystkich biegaczy, ich rodziny i kibiców przygotowane zostały atrakcje w Parku Miejskim - testy rowerów elektrycznych marki KTM, a dla najmłodszych - rowerów PUKY na rowerowym torze sprawnościowym PUKY RACE.
Cieszymy się, że 2022 rok pozwolił nam na organizację biegów już bez restrykcji sanitarnych. Atmosfera w momencie startów i biegów, a także w trakcie rozdawania nagród sięgała zenitu!
Dziękujemy, że byliście z nami! Zbierajcie siły na następny rok i widzimy się na starcie w 2023 roku!
Dziękujemy także wszystkim naszym Patronom, Sponsorom i Partnerom. To dzięki Waszemu zaangażowaniu i wsparciu była możliwa organizacja tegorocznej edycji. Podziękujmy im wszyscy!
   PATRONAT HONOROWY: Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Starosta Tatrzański Piotr Bąk
   SPONSOR GŁÓWNY: Dynafit
   PARTNERZY:  Gorący Potok- Poltrax- TRW- Cash & Cary Brutal- Pakfol - HRMS Invest - Zakopiańskie Centrum Kultury - Berdax - Peak Point by Bartho - Drukarnia Zakopane Krupówki 41D - PKL Kasprowy Wierch - Społem Zakopane Spółka z o. o. - YurtaBar - Skituring Test Center - Tryumf - Kino SOKÓŁ Zakopane – POLSKIE TATRY S.A. - Tesko -
   PATRONI MEDIALNI:
Polskie Radio - TVP 3 Kraków - Radio Kraków – Tygodnik Podhalański - Tygodnik Podhalański TV - Podhale24.pl - Watra.pl – Podhale-sport.pl – Sportowepodhale.pl- Zakopiec info – Gazeta Krakowska- Nowy Targ 24- Polska Press Grupa- Małopolska online- Góral info

Wyniki:
XIV Wysokogórski Bieg im. Druha Franciszka Marduły oraz X Mistrzostwa Polski w Biegach Wysokogórskich Skyrunning https://my.raceresult.com/191959/