LGP w Hinzenbach: Kubacki nokautuje rywali! Dyskwalifikacja Stocha
 dodano: 25 Września 2022    (źródło: skijumping.pl)

Dawid Kubacki z trzynastym zwycięstwem w zawodach Letniego Grand Prix w karierze! Reprezentant Polski triumfował w Hinzenbach (HS90) po skokach na odległość 94 m oraz 93,5 m. Drugie miejsce zajął Anze Lanisek, a trzecie Manuel Fettner. W czołowej "10" sklasyfikowani zostali Paweł Wąsek i Kacper Juroszek. Biało-Czerwoni w komplecie awansowali do finału, w którym zdyskwalifikowany został Kamil Stoch.

W pierwszej serii konkursowej najdalej poszybował Dawid Kubacki. Współlider Letniego Grand Prix wylądował na 94 metrze i na półmetku prowadził z przewagą 9,2 punktu nad Słoweńcem Anze Laniskiem (92 m). Trzecie miejsce zajmowali ex aequo Paweł Wąsek (92 m) i Japończyk Ren Nikaido (91 m). Piąty był Austriak Manuel Fettner (90 m), zaś szósty Niemiec Karl Geiger (91 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowani byli wspólnie Władimir Zografski (93 m) i Andreas Wellinger (90,5 m). W czołowej dziesiątce znajdowali się jeszcze Daniel Tschofenig (89,5 m) i Gregor Deschwanden (88,5 m), zaś na jedenastym miejscu plasował się Kacper Juroszek (88 m).

Reprezentanci Polski w komplecie awansowali do serii finałowej. Szesnaste miejsce zajmował Kamil Stoch (84,5 m), osiemnasty był Stefan Hula (87,5 m), dwudziesty trzeci Piotr Żyłą (84 m), a dwudziesty czwarty Jakub Wolny (86 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 8., 7., i 6. belki startowej.

W finale Dawid Kubacki ponownie poszybował daleko. Wynik 93,5 metra oznaczał triumf Polaka z przewagą 19,4 punktu nad Anze Laniskiem (88,5 m). Na najniższym stopniu podium stanął Manuel Fettner (92,5 m), który wyprzedził Andreasa Wellingera (92 m) oraz Rena Nikaido (89,5 m).

Na szóstej pozycji uplasował się Władimir Zografski (90 m), a na siódmej Karl Geiger (89,5 m). Miejsca na podium nie utrzymał Paweł Wąsek (87 m), który zajął ósmą lokatę, tuż przed Kacprem Juroszkiem (90 m). Pierwszą dziesiątkę zamknął Naoki Nakamura (87,5 m).

Stefan Hula po skoku na odległość 83,5 metra zajął dziewiętnastą lokatę. Dwudziesty pierwszy był Piotr Żyłą (83 m), a dwudziesty czwarty Jakub Wolny (81,5 m). Kamil Stoch został zdyskwalifikowany za nieregulaminowy kombinezon i zakończył konkurs na dwudziestej dziewiątej pozycji.

Rundę finałową przeprowadzono z 7. i 6. platformy.

Dawid Kubacki po raz 13. w karierze triumfował w zawodach Letniego Grand Prix, dzięki czemu został pod tym względem liderem klasyfikacji wszech czasów wspólnie z Adamem Małyszem i Austriakiem Gregorem Schlierenzauerem. Mistrz świata z Seefeld po raz 22. stanął na podium zawodów tej rangi. To odpowiednio 48. zwycięstwo oraz 113. podium w historii startów reprezentantów Polski w zawodach indywidualnych LGP.

Dzięki wygranej w Hinzenbach, Dawid Kubacki (280 pkt.) jest o krok od zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix. Reprezentant Polski ma 70 punktów przewagi nad drugim Austriakiem Manuelem Fettnerem (210 pkt.). Trzeci jest Kamil Stoch (182 pkt.), czwarty Paweł Wąsek (174 pkt.), natomiast dziesiąty Jakub Wolny (117 pkt.).

W klasyfikacji letniego Pucharu Narodów prowadzą Polacy (1256 pkt.) przed Austriakami (1096 pkt.) i Niemcami (579 pkt.).

Finał tegorocznej edycji Letniego Grand Prix odbędzie się już za tydzień w Klingenthal (HS140). Na sobotę zaplanowano rywalizację mikstów, zaś na niedzielę konkurs indywidualny.