START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane







KS Pieniny




  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Ski-Alpinizm
XIX Memoriał Jana Strzeleckiego w Tatrach Wysokich
 dodano: 3 Kwietnia 2007

31 marca udało się przeprowadzić, przeniesiony z 3 marca br z powodu braku odpowiedniej pogody, 19 już edycję Memoriału Jana Strzeleckiego w Narciarstwie Wysokogórskim. Pogoda tym razem była wspaniała i na starcie stawiła się rekordowa liczba 29 dwu-osobowych zespołów. W roku obecnym zawodnicy wychodzili wcześnie rano ze schroniska w Roztoce, by po przedostaniu się, częściowo po odśnieżonym asfalcie szosy, do Morskiego Oka, wystartować stamtąd „zbiorowo” do podbiegu na czas, który kończył się na przełęczy Szpiglasowej (2114 m npm).
 
Pełne wyniki zawodów do pobrania tutaj w formacie doc


Ten odcinek o deniwelacji 716 m, w swej części końcowej wymagający użycia raków, najszybciej pokonał najlepszy obecnie w Polsce zespół Mariusz Wargocki (Tatra Team, PKL Zakopane) z Szymonem Zachwieją (GOPR Podhale ze Szczawnicy) w czasie zaledwie 46 min 55 sek., wyprzedzając o 3 min 10 sek. drugi na tym podbiegu zespół Jerzy Zachwieja (też GOPR ze Szczawnicy) z Tomaszem Brzeskim (KW Nowy Sącz). W dokładnie dwie minuty za nimi nadbiegł trzeci zespół Aleksander Szwed z Bartłomiejem Golcem, obaj z KS Kandahar ze Śląska.
Po osiągnięciu przełęczy Szpiglasowej następował moment „odpoczynku”: zawodnicy musieli ‘zaliczyć’ punkt widokowy na Szpiglasowym Wierchu (2172 m), po czym zjechać na linie około 40 m do śnieżnego pola po północnej stronie przełęczy. Jak się okazało, prawie połowa uczestników wykonywała taki zjazd na linie po raz pierwszy w życiu. Około sto metrów niżej zaczynał się następny odcinek na czas, polegający na przejeździe, też w parach, terenowego „super-giganta”, którego meta była ustawiona na tafli Wielkiego Stawu w dolinie Pięciu Stawów (1665 m). Dzięki doskonałym warunkom śniegowym ten zjazd był relatywnie bezpieczny a jednocześnie i szybki, na stromej prostej przed metą prędkość wielu zespołów z pewnością przekroczyła 100 km/godz.
Tutaj zwycięzcami okazali się znowu Szymon Zachwieja z Mariuszem Wargockim, z czasem 1 min 17,84 sek., ale na drugim miejscu znalazł się już zespół mieszany, żeńsko-męski Justyny Żyszkowskiej z Grzegorzem Wierciochem, oboje z Tatra Team Zakopane z czasem 1 min 32,33 sek. Ten zespół miał także bardzo dobry czas podbiegu, 57 min 17 sek., tak iż zajął on pierwsze miejsce w drugiej grupie klasyfikacyjnej, złożonej z zespołów żeńskich oraz mieszanych. Drugie miejsce w tej grupie przypadło Magdzie Derezińskiej z Przemysławem Sobczykiem, oboje z Zakopanego, ale występujących w barwach KS Kandahar. Podobną przynależność klubową oraz miejsce zamieszkania miał i trzeci zespół z tej grupy, Klaudia Tesz z Przemysławem Knapem, którzy uzyskali trzeci czas zjazdu 1 min 34,38 sek, wyprzedzając męsko-męski zespół z KW Kraków Andrzej Rostworowski z Danielem Kesslerem o zaledwie 0,3 sek.
Po zjeździe na Wielki Staw zawodników czekało jeszcze ‘fakultatywne’ podejście na Kozi Wierch (2291 m), skąd następował „przyjemnościowy” zjazd, w doskonałych warunkach, do schroniska w Pięciu Stawach. Całą tą wysokogórską trasę, o deniwelacji około 1700 m, pokonało aż 25 zespołów, mieszcząc się w regulaminowym czasie 7,5 godziny.
Piękna pogoda spowodowała, że nawet późno-popołudniowy obiad zawodnicy woleli spożywać na słońcu przed schroniskiem, w którym stłoczyli się dopiero koło 5 godziny, by asystować przy odczytaniu wyników, wręczeniu pucharów oraz dyplomów i oczywiście rozdaniu licznych nagród oraz okolicznościowych koszulek. Nagrody te ufundowały firmy HI-Mountain (d. Alpinus), TOPR (d. GOPR), oraz Tendon (d. Lanex). Pomimo iż najlepsze, wymienione powyżej, zespoły zjechały „w doliny” zaraz po rozdaniu nagród, to w schronisku pozostało jeszcze na noc dość dużo uczestników oraz organizatorów, a wśród nich naczelnik TOPR Jan Krzysztof, oraz niedawno usunięty ze stanowiska dyrektora PISM, za krytykę instalacji w Polsce amerykańskiej „Tarczy przeciw Kosmitom”, profesor Roman Kuźniar. Dzięki współpracy tych osobistości, przy osobistym wsparciu prowadzącej schronisko Marii Marty Krzeptowskiej, zabawa ‘taneczna’ trwała aż do 1 w nocy. A w niedzielę oczywiście, wypoczęci uczestnicy oraz organizatorzy udali się na wycieczki narciarskimi szlakami przestronnej Doliny Pięciu Stawów i jej okolic.
 
Tekst: dyrektor Memoriału Jana Strzeleckiego,dr Marek Głogoczowski
 




«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    2583



 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024