Józef Łuszczek wspomnienia z Lahti po 30 latach.
 dodano: 4 Sierpnia 2008

W ramach Tatrzańskich Wici 4 sierpnia w Jasnym Pałacu siedzibie Tatrzanskiej Agencji Rozwoju i Promocji  odbyło się spotkanie z Józefem Łuszczkiem- mistrzem świata z Lahti na 15 km i brązowym medalistą z 30 km sprzed 30 lat.
Spotkanie  było okazją do wspomnień, bowiem obecni byli trenerzy mistrza świata  Antoni Marmol oraz  Edward Budny.
 W galerii fotoreportaż ze spotkania!!!

Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowana była kilkuminutowa migawka z finiszu Józefa Łuszczka z podczas" złotego" biegu, którą dostarczyła fińska
telewizja. " Jak obejrzałem film to ten start sprzed 30 lat stanął mi na nowo przed oczyma. Wszystko sobie przypomniałem , nazwisko każdego zawodnika, tak jakby to było wczoraj" powiedział Józef Łuszczek po projekcji
" Wtedy nikt podczas biegu się nie oglądał, gdybym się obejrzał chociaż raz to nie zdobyłbym złotego medalu" tak wspomina bieg mistrz świata z 1978 r.
 Kolejny zawodnik na mecie Rosjanin Bieljajew mał  gorszy czas niespełna 2 sekundy - co przekładało się w owym czasie na 3 cm długości.
 Zebrani wysłuchali opowieści o długiej drodze do Lahti oraz wspomnieniach o kolejnych zawodach mistrza z Krzeptówek, miedzy innymi podczs Olimpiady w 1980 w Lake Placid czy też podczas biegu Wazów

Józef Łuszczek był niekwestionowanym „królem” tras biegowych Mistrzostw Świata FIS 1978 r. w fińskim Lahti. Najpierw, w dniu 19 lutego 1979 r. sięgnął po brązowy medal w biegu na 30 km, w którym pokonało go tylko dwóch narciarzy z ZSRR. 21 lutego, w biegu na 15 km, spełnił marzenia polskich kibiców w kraju oraz swoje i zdobył złoty medal. W biegu na 50 km był siódmy. Został najlepszym biegaczem tych MŚ, a prezydent Finlandii, Urho Kekkonen wręczył mu specjalnie na tę okazję przygotowany puchar. Łuszczek 37. razy zdobywał złote medale Mistrzostw Polski w kategorii seniorskiej i dwa w juniorskiej. Dwa razy startował na Zimowych Igrzyskach (1980 – Lake Placid i 1984 – Sarajewo), ale nie sięgnął po olimpijskie medale. W sumie zimą na nartach i podczas treningów latem, pokonał blisko 150 000 kilometrów!

Nie brakło gratulacji i życzeń., które składali zebrani olimpijczycy, władze Powiatu  Tatrzańskiego, miasta  Zakopane oraz dyrekcja COS i TARPiK.
Miłym akcentem na zakończenie spotkania było wręczenie  mistrzowi pamiątkowego pucharu przez przedstawiciela firmy Intersport Jerzego Heczko.
 Józef Łuszczek bowiem stał się "twarzą"  Intersport  i będzie reprezentował firmę  swoim wizerunkiem między innymi w nowym katalogu .