START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane







KS Pieniny




  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Wspinaczka
Kilimadżaro 2008 - Podhalanie na dachu Afryki
 dodano: 27 Września 2008    (źródło: www.kilimadzaro.mimowszystko.org)

Podhalanie na Kilimandżaro
 27 września do Afryki wyruszyła dziewięcioosobowa grupa z Podhala, która za cel obrała sobie zdobycie Kilimandżaro- najwyższego szczytu Afryki. 
Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt że w jej skład wchodzą osoby niepełnosprawne - osoba niewidoma oraz poruszająca się na wózkuJest to godne odnotowania i uwagi bowiem  projekt jest zorganizowany przez fundację  Anny Dymnej "Mimo Wszystko" Powrót wyprawy  planowany jest około 10 października.


Grupa dziewięciu osób niepełnosprawnych, m.in. osoba niewidoma i jeżdżąca na wózku inwalidzkim, wraz z opiekunami wyrusza na najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro (5896 m n.p.m). Wśród uczestników wyprawy są m.in. Jasiek Mela - zdobywca obu biegunów, Katarzyna Rogowiec - bezręka paraolimpijka, złota medalistka z Turynu i Krzysztof Gardaś, który o kulach zdobył m.in. Mount Blanc i Kilimandżaro. Dotąd nikt nie zorganizował podobnego przedsięwzięcia na tak dużą skalę. Celem projektu jest pokazanie, że każdy może realizować swoje marzenia.
Chociaż góra ma opinię prostej technicznie, dla uczestników będzie dużym wyzwaniem. Główną przeszkodą w trekingu będzie rozrzedzone powietrze, związane bezpośrednio z dużą wysokością, a także ogromne różnice temperatur. Ze względu na położenie geograficzne, należy się liczyć z bardzo silnym promieniowaniem słonecznym. Dodatkowym utrudnieniem dla uczestników poruszających się na wózkach będzie przejście po grani szczytowej pokrytej śniegiem. Członkowie wyprawy odbędą podróż od afrykańskiej sawanny, gęstych zielonych lasów, górskich łąk, do wiecznego śniegu na wierzchołku góry, który zalega tam, pomimo że Kilimandżaro (5896 m n.p.m.) jest oddalone od równika o 320 km.
W 14-dniowej wyprawie weźmie udział między innymi 28-letnia Angelika Chrapkiewicz z Zakopanego, która od 3. roku życia cierpi na dystrofię mięśniową. Porusza się na wózku. Katarzyna Rogowiec z Krakowa, która jako 3-letnie dziecko straciła obie ręce. Jest ona wielokrotną medalistką mistrzostw świata i mistrzynią świata w biathlonie. Kolejny uczestnik afrykańskiej wyprawy to mieszkaniec Żywca - Krzysztof Gardaś od najmłodszych lat związany z górami, jaskiniami i wspinaczką. Jako osoba niepełnosprawna zdobył kilka szczytów wchodzących w skład „Korony Ziemi”: Mont Blanc, Aconcaguę, Kilimandżaro i Elbrus. Mieszkający w Karpaczu Jarosław Rola porusza się na wózku, to wielokrotny mistrz Polski w narciarstwie alpejskim, projektant i konstruktor sprzętu sportowego dla osób niepełnosprawnych. W lipcu 2006 roku, jako pierwsza osoba niepełnosprawna, zdobył szczyt Śnieżki na zaprojektowanym przez siebie rowerze napędzanym siłą rąk.
Ekipę techniczną stanowią: pochodzący z Nowego Targu Wojciech Jachymiak, który jest producentem, reżyserem i operatorem filmowym. Podczas wyprawy na Kilimandżaro będzie realizował film dokumentalny dla TVP pt. „Mimo Wszystko”. Z kolei Bogdan Bednarz to ratownik Beskidzkiej Grupy GOPR, wieloletni członek Klubu Wysokogórskiego w Bielsku-Białej. Koordynatorem projektu jest Marek Kowalski urodzony w Zakopanem fotograf-reportażysta, który w Fundacji „Mimo Wszystko” pracuje od 2005 roku.
Źródło: Fundacja Mimo Wszystko





«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    2026



 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024