START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane







KS Pieniny




  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Ski-Alpinizm
21 Memoriał Jana Strzeleckiego na (Zadnim) Ornaku
 dodano: 10 Marca 2009    (źródło: M. Głogoczowski KW Kraków)

7 marca br udało się rozegrać 21 edycję jednych z najstarszych w Polsce zawodów w ski-alpinizmie, zwaną Memoriałem Jana Strzeleckiego – zamordowanego jesienią 1988 roku na Wisłostradzie w Warszawie narciarza i taternika, który w latach “realnego socjalizmu” był znanym, acz niechętnie tolerowanym przez władze, opozycyjnym socjologiem oraz pisarzem, otwarcie marzącym o realizacji w naszym kraju „szwedzkiego” modelu socjalizmu


Po raz siódmy rozegrano tę, organizowaną połączonymi siłami Klubów Wysokogórskich w Warszawie i Krakowie, narciarską imprezę w Dolinie Kościeliskiej, z bazą w schronisku na Ornaku. Tym razem jednak trasa zawodów była całkowicie odmienna od poprzednich ich edycji w tej wielkiej dolinie Tatr Zachodnich. Mianowicie zawodnicy, zamiast ruszyć ze schroniska w kierunku doliny Tomanowej i Czerwonych Wierchów ruszyli, ze startu zbiorowego przed schroniskiem, w kierunku przeciwnym, na Przełęcz Iwaniacką i na grzbiet Ornaku.
Wytyczona w piątek przed zawodami zielonymi (podbiegi) oraz czerwonymi (zjazdy) chorągiewkami trasa miała przebiegać grzbietem masywu Ornak, na wysokości około 1800 – 1850 metrów aż do Siwej Przełęczy, z której przygotowano zjazd w formie terenowego super-giganta do doliny Starej Roboty, już w rejonie Doliny Chochołowskiej. Niestety warunki pogodowe w sobotę rano były bardzo złe, przy schronisku na Ornaku po prostu padał deszcz, nie było żadnej widoczności i ze względów bezpieczeństwa zawody rozegrano na trasie znacznie zmodyfikowanej. Mianowicie po dobiegnięciu, w zespołach dwu osobowych na czas, tak jak planowano, do szczytu Zadniego Ornaku (1800 m n.p.m.), zawodnicy wracali z powrotem na Przełęcz Iwaniacką (1460 m), skąd czekał ich zjazd „terenowy”, w zespołach na czas, aż do połączenia się, na wysokości ok. 1100 m, szlaku turystycznego z przeł. Iwaniackiej ze szlakiem biegnącym wzdłuż doliny Starej Roboty. Od tego miejsca, jako odcinek fakultatywny, zawodnicy mieli jeszcze podbiec w górę doliny Starorobociańskiej, gdzie powyżej górnej granicy lasu znajdowała się przygotowana, w piątek poprzedzający zawody, meta zjazdu na czas z Siwej Przełęczy. Z tego punktu, tak jak w początkowym planie, zawodnicy wracali poprzez Starą Robotę i Przeł. Iwaniacką, do schroniska na Ornaku. By dokonać tej dość długiej „wycieczki”, o deniwelacji ok. 1400 metrów, zawodnicy mieli 6 godzin.
Na starcie zawodów w sobotę rano, pomimo bardzo niesprzyjającej pogody zjawiło się aż 36 dwuosobowych zespołów, w tym cała „czołówka” polskich ski-alpinistów. Zawody wygrał ten sam zespół, który dwa lata temu wygrał Memoriał Strzeleckiego w Tatrach Wysokich, mianowicie Mariusz Wargocki (KW Zakopane) z Szymonem Zachwieją (GOPR Szczawnica). Zespól ten ustanowił rekord bardzo trudnego zjazdu terenowego z przeł. Iwaniackiej w 2 min. 59 sek. Najlepszy jednak czas, liczącego 700 metrów deniwelacji podbiegu, miał zespół z KW i KTJ Nowy Sącz Tomasz Brzeski z Kubą Przystasiem, którzy na Zadni Ornak wybiegli ze schroniska w 36 min 18 sek. Zjechali jednak na czas nieco gorzej i w rezultacie w punktacji ogólnej zajęli 3 miejsce za Andrzejem Bargielem i Maćkiem Ziarko z Tatra Team w Zakopanem. Miejsce czwarte w klasyfikacji ogólnej i pierwsze w klasyfikacji „mieszanej” (żeńsko-męskiej) zajął zespół Klaudia Tasz i Przemysław Sobczyk z KW i SNPTT Zakopane, z doskonałym czasem zjazdu, zaledwie o 5 sek gorszym od zwycięzców. Doskonale się także spisał zespół naszych juniorek Anny Figury i Julii Wajdy z ze śląskiego klubu „Kandahar”, które w niedawno rozegranych Mistrzostwach Europy w Belluno we Włoszech zdobyły, w biegach indywidualnych, srebrny oraz brązowy medal. W naszych zawodach okazały się one najlepszym zespołem żeńskim, ale wskutek błędu w odczytywaniu zamazanych przez deszcz wyników sklasyfikowano je początkowo na miejscu dalszym, za co organizatorzy przepraszają.
W sumie tegoroczny Memoriał okazał się imprezą bardzo udaną i wyjątkowo dużą pomimo złych warunków atmosferycznych, które zmusiły organizatorów do rezygnacji z całkowicie nowej i ambitnej, naprawdę wysokogórskiej trasy, która miała dobiegać aż do szczytu Wierchu Starorobociańskiego (2172 m). Około godziny 5 po południu odbyło się w schronisku na Ornaku uroczyste zakończenie imprezy, którą sponsorował w szczególności Polski Związek Alpinizmu, KW Kraków oraz KW Warszawa, firma Robobat w Krakowie, a nagrody ufundowały firmy polski HI-Mountain, czeski Tendon, zakopiański TOPR, i krakowski sklep Wierchy.
Kierownik zawodów
Marek Głogoczowski
 
WYNIKI XXI MEMORIAŁU JANA STRZELECKIEGO W NARCIARSTWIE WYSOKOGÓRSKIM
Tatry Zachodnie, 7 marca 2009 r.

Pkt.7 Regulaminu Memoriału Strzeleckiego:
 Klasyfikacja zawodników, w zespołach dwu osobowych, odbywa się według „włoskiego” modelu punktacji, przy czym zespół, który uzyskał NAJNIŻSZĄ ilość punktów, wygrywa.

Wzór punktacji:  W = Cp + Dz/Dp x Np/Nz x Cz – F + K
gdzie:  W – wynik punktowy danego zespołu,
Cp – czas podbiegu danego zespołu liczony w sekundach,
Dp – deniwelacja podbiegu w metrach,
Dz – deniwelacja zjazdu w metrach,
Np – czas podbiegu najszybszego zespołu,
Nz – czas zjazdu najszybszego zespołu,
Cz – czas zjazdu danego zespołu liczony w sekundach,
F – punkty odejmowane za odcinek fakultatywny (wg. oceny 1 godz fakult. = 600 pkt),
K – punkty karne dodawane za przekroczenie limitu czasu zawodów (1 min = 20 pkt),
8. Obowiązują następujące grupy klasyfikacyjne:
A – zespoły męsko-męskie
B – zespoły żeńsko-żeńskie oraz mieszane, męsko-żeńskie i mieszane senior + junior („kadet” w terminologii PP) do 18 lat.
C – juniorzy (czyli „kadeci” w terminologii PP) 16 – 18 lat, też w grupach Aj i Bj jak powyżej. (Uwaga! W wypadku gdy jest mniej niż 3 zespoły w tych kategoriach, także w kategorii „czysto żeńskiej”, nie przeprowadza się oddzielnej punktacji, tylko zaznacza „Kadet” lub „Żeński” w tabeli wyników)

 
 Pełne wyniki tutaj w formacie excela!!!




«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    1751



 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024