X Memoriał im J. Oppenheima w ski alpinizmie.
 dodano: 4 Kwietnia 2009

W rejonie doliny Chochołowskiej rozegrane zostały  po raz dziesiąty zawody ski alpinistyczne - Memoriał im Józefa Oppenheima.
Na starcie stanęło 60 zawodników w kategoriach amatorskich i 19 z licencją sportową . Ci ostatni walczyli o tytuł mistrza Polski Seniorów w tej bardzo trudnej dyscyplinie sportu.
W tej kategorii tytuły uzyskali zakopiańczycy Klaudia Tasz z SNPTT 1907 Zakopane oraz Andrzej Bargiel z TKN Tatra Team Zakopane.
 W galerii fotoreportaż z zawodów!!!

Trasa ze względu na warunki śniegowe była zmieniona. Pierwszy odcinek graniowy został skrócony do Rakonia ale sportowcy musieli zaliczyć dodatkowe podejście z Wyżniej Chochołowskiej na Rakoń. Wyłączono podejście doliną Jarząbczą ale z polany Chochołowskiej zawodowcy musieli "Krowińcem" podejść na Trzydniowański Wierch i Czubik. Stamtąd trasa zjazdu biegła już w dół po tych samych śladach. Łącznie zawodnicy mieli do pokonania 22 km i 2050 m przewyższenia. Amatorzy biegli tylko na Rakoń i z niego na Polanę Chochołowską do mety. Łączna długość tej trasy wynosiła 9 km przy przewyższeniu blisko 800 m.
W  sportowej kategorii kobiet najszybciej trasę biegu pokonała zakopianka Klaudia Tasz występująca  od niedawna w barwach SNPTT 1907 Zakopane i ona zdobyła Mistrzostwo Polski seniorek.
" Trochę byłam zawiedziona że trasa nie prowadziła na Wołowiec ale warunki  śniegowe w pełni uzasadniały decyzję Jury podyktowaną względami bezpieczeństwa.  Biegłam wolniej niż zwykle bo było za gorąco" powiedziała na mecie  Klaudia Tasz, która w tegorocznym pucharze świata została sklasyfikowana na siódmym miejscu. Druga na mecie była Anna Figura a trzecia Julia Wajda obie KW Zakopane.

Wśród panów najlepszy okazał się Andrzej Bargiel TKN Tatra Team Zakopane drugą pozycję wywalczył Jacek Żebracki a trzeci był Szymon Zachwieja obaj ratownicy Podhalańskiej Grupy GOPR
W kategorii  kadetek najlepsza okazała się Paulina Figura siostra nowej wicemistrzyni Polski .

Wśród amatorów pierwsze miejsca w swoich kategoriach wiekowych uzyskali: Ewa Kumalska, Teresa Stochel,  Ewelina Zwijacz Kozica, Tomasz Krzyżanowski, Maciej Cukier, Marcin Trybała i Piotr Grzegorzek.

Zawody współorganizowane były przez SNPTT 1907, PZA oraz TOPR w ramach obchodów 100 lecia.