Inauguracja Pucharu Szlaku Solnego MTB 2009
 dodano: 28 Maja 2009    (źródło: tekst. St Kowalcze UKS Podwilk fot Z. Suwada UG Jabłonka)

W niedzielę 24 maja zawodami na wyciągu narciarskim w Orawce rozpoczęły się tegoroczne zmagania kolarzy górskich o Puchar Szlaku Solnego MTB. Przypominamy że zwycięzcą  w każdej z dziewiętnastu kategorii wiekowych zostanie ten zawodnik, który zgromadzi największą ilość punktów w czterech spośród pieciu edycji wyścigów.
  W tej galerii fotoreportaż St Kowalcze  z zawodów!!!!

Pierwsza z nich odbyła się właśnie w Orawce, a były to zawody o Puchar Wójta Gminy Jabłonka. Doskonale przygotowana, wytrzymałościowo-techniczna trasa ,wyśmienita pogoda, to idealne wprost warunki do ścigania się na rowerach górskich. Nic dziwnego że obszerny parking u stop wyciągu w Orawce był zapełniony aż do ostatniego miejsca samochodami z całej Polski. Tłoczno tez było na wyścigach, oczywiście najliczniejszą grupę stanowili zawodnicy z województwa małopolskiego a zwłaszcza z Podhala, którzy reprezentowali pięć tutejszych klubów kolarstwa górskiego, ale było również dużo zawodników niezrzeszonych. Puchar Szlaku solnego to takie zawody, gdzie każdy, nawet mało doświadczony zawodnik może w jednym wyścigu startować z mistrzem i mierzyć się z nim na równych warunkach – to nobilituje.
Wszystkie wyścigi od najmłodszych do najstarszych kategorii wiekowych miały bardzo dobra obsadę i przebiegały w sportowej acz zaciętej rywalizacji. Klasa dla siebie wśród kobiet w kategorii Open była ubiegłoroczna mistrzyni Polski Juniorek, Paula Gorycka wychowanka Valvexu Jordanów, która wygrała zdecydowanie przed Agnieszką Rek i Deborą Jaworską z Górskich Orłów Nowy Targ. Bez niespodzianki zakończył się wyścig Juniorek Młodszych, gdzie pierwsze miejsce zajęła Monika Żur KS Luboń Skomielna Biała, a tuż za nią finiszowała Sabina Zamroźniak UKS Podwilk. Agnieszka Ceremon Ks Luboń Skomielna Biała i Monika Rapacz UKS Podwilk zaciekle walczyły ze sobą w kategorii młodziczek, lecz zwycięstwo przypadło niepokonanej w kraju od kilku lat, Elżbiecie Figurze z Sosnowca. Wśród mężczyzn w głównym wyścigu Elite triumfował Bogdan Czarnota KK Kross Racing Team, a Najlepszy z Podhala Albert Głowa Górskie Orły Nowy Targ uplasował się na czwartym miejscu. Również na czwartym miejscu ukończył zawody Jakub Surówka KS Luboń Skomielna Biała w kategorii Orlik gdzie zwyciężył Paweł Pająkowski reprezentujący barwy RMF-FM Pepsi Max. Nie inaczej było w kategorii Junior, gdzie przy doskonałej obsadzie Tomasz Mach UKS Podwilk, jako najlepszy Podhalanin minął linię mety na czwartym miejscu, a o zwycięstwo do ostatniego metra walczyli: Maciej Adamczyk UKS Sokół Kęty i Michał Sądel LUKS Dobra Jarecki Team, ostatecznie z niewielka przewagą wygrał zawodnik z Kęt. Swobodnie jechał przez cały wyścig i wygrał z dużą przewagą nad pozostałymi zawodnikami Bartłomiej Wawak ULKS Victoria Kozy w kategorii Junior Młodszy, a Maciej Gacek KS Luboń Skomielna Biała dotarł do mety na dziewiątym miejscu jako najlepszy z naszego regionu. W kategorii Młodzik triumfował Andrzej Sądel LUKS Dobra Jarecki Team, a na dobrym czwartym miejscu uprasował się Jakub Zamroźniak z UKS Podwilk. I najstarsze kategorie Masters. W M1 (30-39lat) zwyciężył prowadząc od startu do mety Tadeusz Głodkiewicz z Nowego Targu podobnie jak w M2 (40-49lat) Krzysztof Podolski RMF-FM Pepsi Max, gdzie na miejscu trzecim po pięknej chociarz przegranej walce z Witoldem Trojakiem z Tarnowa, uplasował się Jacek Syska z Nowego Targu. W najstarszej kategorii wiekowej M3 (50 lat i więcej) najlepszy był od lat niepokonany (z małymi wyjątkami) multimedalista mistrzostw Polski w przełajach i MTB, Waldemar Banasiński Kompania Piwowarska Wsół Sport Kielce, a miejsce trzecie zajął Jozef Rabski z KS Luboń Skomielna Biała. Wśród dzieci wielką furorę zdobyła czwórka rodzeństwa Michaliczków ze Słowackiej Żyliny, którzy to zdobyli dwa pierwsze miejsca, jedno drugie i jedno trzecie. Z podhalańczyków zwycięstwa odnieśli: Jarosław Żur (9-10 lat), Adam Pędzimąż (7-8 lat), Kaja Karkula (11-12 lat) Wszyscy z KS Luboń Skomielna Biała i Klaudia Łaciak (7-8 lat) UKS Podwilk. Na zakończenie odbyła się dekoracja najlepszych sześciu zawodników w każdej kategorii wiekowej. Puchary i medale ufundowane przez wójta Gminy Jabłonka wręczał oczywiście sam wójt – Pan Antoni Karlak, a dyplomy i nagrody rzeczowe rozdawali wspólnie: sędzia główny Pan Grzegorz Szumny i dyrektor wyścigu, Pan Czesław Kuczkowicz. W Sumie bardzo udana impreza, a  następne zawody o Puchar Szlaku Solnego odbędą się już 14 czerwca w Toporzysku, będzie to wyścig o Puchar Wójta Gminy Jordanów.