START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane







KS Pieniny




  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Rozmaitości
90 lat Tatrzańskiego Związku Narciarskiego.
 dodano: 12 Września 2009

W Zakopanem Tatrzański Związek narciarski obchodził 90 lecie istnienia.
Z inicjatywy działaczy SNPTT dnia 26 grudnia 1919 roku pięć klubów funkcjonujących wtedy w Polsce utworzyło Polski Związek Narciarski. Na jego czele stanęli zakopiańscy działacze – Prezesem został dr Mieczysław Świerz, a jego zastępcą kpt. Władysław Ziętkiewicz. Data powyższa uważana jest również za początek działalności Tatrzańskiego Związku Narciarskiego.

W galerii fotoreportaż z jubileuszu!!!
 


W okresie 90 lat reprezentanci klubów zrzeszonych w TZN byli uczestnikami wszystkich zimowych igrzysk olimpijskich od 1924 -w sumie  102 osoby., które zdobyły trzy medale olimpijskie: jeden złoty(Wojciech Fortuna w Sapporo w 1972 r),  dwa brązowe( Franciszek Gąsienica Groń w Cortina d'Ampezzo w 1956 oraz Justyna Kowlaczyk w Turynie  w 2006 roku).  Zawodnicy zdobyli trzykrotnie tytuły mistrzostw świata:  Józef Łuszczek w Lahti w 1978 roku oraz dwukrotnie Justyna Kowalczyk w Libercu w 2009,. Wicemistrzami świata zostali w 1938 Stanisław Marusarz w Lahti oraz Andrzej Bachleda Curuś w St Moritz w 1974 roku. Brązowymi medalistami mistrzostw świata byli Stanisław Gąsienica Daniel i Andrzej Bachleda Curuś w 1970 w Strbskim Plese, Jan Staszel w Falun w 1974 , Józef Łuszczek w Lahti w 1978 oraz Justyna Kowalczyk w Libercu w 2009 roku  W swoim dorobku Związek posiada  rónież 26 medali zdobytych podczas mistrzostw świata i Europy w kategorii juniorów i młodzieżowców.a także blisko 2000 tytułów mistrzów  i vice mistrzów Polski w narciarstwie.
W ciągu 90 lat działalności TZN był organizatorem i współorganizatorem  3 mistrzostw świata w (1929, 1939, i 1962 roku,) 29 pucharów świata w skokach narciarskich, 6 edycji Letniej Grand Prix ,  30 pucharów kontynentalnych i Europy oraz  7 edycji pucharu świata w kombinacji norweskiej oraz jednych mistrzostw świata juniorów w konkurencjach klasycznych.
 Związek  od 1946 roku jest organizatorem Memoriału Bronisława Czecha i Heleny oraz szeregu mniejszej rangi zawodów zarówno w narciarstwie klasycznym jak i alpejskim.
" Ta dzisiejsza uroczystość świadczy o ciągłości historycznej ale jest to również ocena - trudna  i niewymierna - ludzi, działaczy, którzy tą historię tworzyli . Jest to podsumowanie tego 90-cio lecia. W dalszym ciągu będziemy intensyfikować starania o organizowanie dużych imprez sportowych . Na najbliższe dziesięć lat mamy  wytyczone trzy cele- organizacja mistrzostw świata w  konkurencjach klasycznych i pucharu świata kobiet w narciarstwie alpejskim oraz pozyskanie, a może budowa własnej siedziby, która by mogła być połączona z muzeum sportu". mowi prezes Kozak.

  Obecny na uroczystości burmistrz  Zakopanego Janusz Majcher  podkreślił zanagażowanie  działaczy Związku w rozsławianie Zakopanego:
" To wy kreujece wizerunek Zakopanego jako zimowej stolicy Polski organizując szereg zawodów narciarskich. To właśnie dzięki nim Zakopane znane jest na świecie jako miasto sportów zimowych, sportów wyczynowych i jako oragnizator wspaniałych i niezapomnianych dużych imprez narciarskich. Czynimy starania i nieustępujemy w działaniach o prawo organizacji Mistrzostw Świata w konkurencjach klasycznych" mówił burmistrz Janusz Majcher.


 Spotkanie było okazja do wręczenia pamiatkowych odznak zasłużonym działaczom oraz sportowcom.

 Historia TZN opracowana przez Władysława Gąsienicę Roja.


Narciarstwo wprowadził pod Tatry w roku 1894 Stanisław Barabasz, odbywając ze znajomymi narciarskie wycieczki w góry. W 1901 roku zamieszkał on w Zakopanem, został dyrektorem Szkoły Przemysłu Drzewnego, w której produkowano narty oraz uczono na nich jeździć. Entuzjaści narciarscy pozyskiwali coraz to nowych adeptów, rozwijając w ten sposób turystykę narciarską. Szkolenie przechodzili dobrze zorganizowani przewodnicy tatrzańscy i coraz częściej potrzebni ratownicy górscy. Dla potrzeb ruch turystycznego powołany został w roku 1907 Zakopiański Oddział Łyżwistów, przekształcony później w klub SNPTT, najstarszy obecnie istniejący klub narciarski w Polsce.

Pierwszy prezesem klubu został gen. Mariusz Zaruski – taternik, narciarz i żeglarz. Pierwsze zawody narciarskie w Zakopanem odbyły się 5 lutego 1911 roku, był to zjazd połączony z biegiem z Goryczkowej na Kalatówki. W następnych latach zawody odbywały się sporadycznie, zdecydowanie dominowała wtedy turystyka narciarska. I wojna światowa przerwała ruch narciarski w Tatrach na cztery lata. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku w popularyzację narciarstwa włączyło się liczne grono studiujących w Wiedniu i zdobywających narciarskie szlify w Alpach.
Z inicjatywy działaczy SNPTT dnia 26 grudnia 1919 roku pięć klubów funkcjonujących wtedy w Polsce utworzyło Polski Związek Narciarski. Na jego czele stanęli zakopiańscy działacze – Prezesem został dr Mieczysław Świerz, a jego zastępcą kpt. Władysław Ziętkiewicz. Data powyższa uważana jest również za początek działalności Tatrzańskiego Związku Narciarskiego. W czasie dwudziestolecia międzywojennego znacznie większe znaczenie uzyskał w ruchu narciarskim kierunek sportowy, nie doprowadziło to jednak do zaniechania szeroko rozumianej turystyki narciarskiej. Powstawały nowe kluby, których w roku 1939 działało już na terenie okręgu 14, w Zakopanem, Nowym Targu, Bukowinie i Szczawnicy. Od roku 1920 rozgrywano regularnie mistrzostwa Polski. Powstawały nowe obiekty sportowe. Dla popularnych w regionie skoków budowano skocznie na Kalatówkach, Antałówce, w Dolinie Jaworzynki, korzystano z nich aż do roku 1924. W roku 1925 wybudowano skocznię na stoku Krokwi, po kilku przebudowach istnieje ona do dziś i jest uważana za jedną z najładniejszych na świecie. Dla celów szkoleniowych wybudowano wtedy jeszcze Małą Krokiew. Duże znaczenie dla popularyzacji narciarstwa i turystyki było wybudowanie kolejki linowej na Kasprowy i terenowo-linowej na Gubałówkę.
W roku 1924 Polski Związek Narciarski był współzałożycielem Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS, co zostało docenione poprzez włączenie naszych przedstawicieli do Rady FIS, a następnie poprzez przyznanie Zakopanemu prawa organizacji Mistrzostwa FIS w latach 1929 i 1939, ówczesnych mistrzostw świata. Reprezentanci Polski brali udział w Igrzyskach Olimpijskich w latach 1924, 1928, 1932, 1936, mistrzostwach świata 1929, 1930, 1931, 1933, 1934, 1935, 1937, 1938 i 1939. Stanisław Marusarz zdobył tytuł wicemistrza świata w roku 1938, a w ścisłej czołówce świata oprócz niego byli również Bronisław Czech, Izdydor Gąsienica łuszczek, Andrzej Marusarz, Mieczysław Wnuk, Zofia Stopkówna, Maria Marusarz, Helena Marusarz, Elżbieta Ziętkiewiczowa, Bronisława Staszel-Polankówna, Janina Loteczkowa. Ich nazwiska znaleźć można w kronikach najpopularniejszych w tamtych czasach imprez narciarskich. Wielkie znaczenie w ocenie naszego narciarstwa miał ustanowiony w Planicy w roku 1935 przez Stanisława Marusarza rekord świata w długości skoku 97 metrów. Wysokie oceny otrzymali działacze za dobrze zorganizowane w latach 1929 i 1939 mistrzostwa świata, pomimo panujących wtedy niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Druga wojna światowa całkowicie uniemożliwiła uprawianie narciarstwa w Polsce przez okres sześciu sezonów. W roku 1946 rozpoczęto próby reaktywacji polskiego narciarstwa. Rozpoczęto organizację zawodów krajowych i międzynarodowych. Odradzały się kluby. Polscy zawodnicy nie przerwali startów w Igrzyskach Olimpijskich. Pierwszy medal zimowych Igrzysk Olimpijskich wywalczył dla Polski w roku 1956 w kombinacji norweskiej Franciszek Gąsienica Groń, był to brązowy medal olimpijski i mistrzostw świata. Pierwszy złoty medal – i jak na razie jedyny, zdobył w skokach w 1972 roku w Sapporo Wojciech Fortuna. Reprezentanci naszego regionu zdobywali również medale mistrzostw świata – Stanisław Gąsienica Daniel brązowy w skokach w roku 1970, Andrzej Bachleda Curuś srebrny i brązowy w konkurencjach alpejskich w latach 1970 i 1974, Jan Staszel brązowy w 1974 oraz Józef Łuszczek złoty i brązowy w 1 978, obaj w biegach. Liczne trofea zdobywali nasi reprezentanci w mistrzostwach świata juniorów, akademickich mistrzostwach świata i uniwersjadach, mistrzostwach armii zaprzyjaźnionych i innych. Wielką wagę mają miejsca na podium z zawodach Pucharu Świata oraz innych prestiżowych zawodach FIS. Na dobre imię naszego narciarstwa zapracowali – alpejki – Dorota i Małgorzata Tlałka, Ewa Grabowska, Barbara Kurkowiak, Maria Kowalska, Mariola Michalska, Marta Piętoń, biegaczki – Józefa Pęksa Czerniawska, Weronika Stempak Budny, Maria Gąsienica Bukowa – Kowalska, Helena Gąsienica Daniel – Lewandowska, Zofia Krzeptowska, siostry Majerczyk – Józefa, Władysława, Zofia, Michalina Maciuszek, Małgorzata Jasica – Ruchała, Justyna Kowalczyk, alpejczycy – Bachleda Curuś Andrzej, Jan, Andrzej II, Gąsienica Ciaptak Jan i Maciej, Andrzej Gąsienica Roj, Stefan Dziedzic, Roman Dereziński, Jerzy Woyna Orlewicz, Ryszard Ćwikła, biegacze – Józef Łuszczek, Jan Staszel, Józef Rysula, Józef Gut Misiaga, Kazimierz Zelek, Andrzej Mateja, Edward Budny, Tadeusz Jankowski, Bronisław Gut, kombinatorzy norwescy – Franciszek Gąsienica Groń, Józef Gąsienica, Kazimierz Długopolski, Andrzej Zarycki, Andrzej Staszel, skoczkowie – Wojciech Fortuna, Stanisław Gąsienica Daniel, Adam Krzysztofiak, Stanisław Bobak, Jan Kowal, Jarosław Mądry, Mateusz i Łukasz Rutkowscy, Kamil Stoch, Tomasz Pochwała, Dawid Kowal, Maciej Kot, Krzysztof Miętus i inni.
Działacze naszego okręgu organizowali mistrzostwa świata w 1962 roku, akademickie mistrzostwa świata w roku 1956, uniwersjady w latach 1993 i 2001, mistrzostwa świata juniorów w skokach i kombinacji norweskiej w roku 2008, zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich 13 razy, w kombinacji norweskiej 3 razy, w biegach i slalomie po jednym razie. Ponadto zawody o Puchar Europy, Grand Prix i inne, które w Zakopanem mają prawie zawsze charakter międzynarodowy.
Pokonując niemałe trudności rozbudowywana jest i modernizowana baza narciarska. Powstał kompleks skoczni narciarskich, część tras biegowych, ośrodek COS OPO Zakopane, zmodernizowano kolejkę linową na Kasprowy Wierch, powstały nowe tereny narciarskie w rejonie Gubałówki, w Bukowinie Tatrzańskiej, Białce Tatrzańskiej, Małym Cichem, Poroninie, Witowie, Nowym Targu, Cichem, Orawce, Rabce i innych.
Gwarantuje to dalszy rozwój narciarstwa w naszym rejonie.

 

 




«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    3471



 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024