START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane







KS Pieniny




  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

COS Zakopane
40 lat CENTALNEGO OŚRODKA SPORTU W ZAKOPANEM
 dodano: 2 Grudnia 2009

 Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem o tej nazwie funkcjonuje od 1969 roku.
Podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami dyrektor Franciszek Bachleda Księdzularz przedstawił  dotychczasową modernizację ośrodka wraz z wytyczonymi celami i planami stworzenia nowoczesnego obiektu na miarę europejską.




 Dotychczasowe inwestycję , które poprawiły infrastrukturę zakopiańśkiego COS- to zrealizowana  modernizacja  stadionu Lekkoatletycznego, Budowa sztucznie mrożonego toru lodowego wraz z lodowiskiem, modernizacja pawilonu Wielkiej Krokwi i modernizacja tras biegowych.
 Dobiega końca wymiana stolarki okiennej na basenie a ropoczęta jest budowa boiska piłkarskiego tzw " Plato" , które będzie miało sztuczną murawę.  Trwają prace nad tym obiektem
 Jak mówi dyrektor  już w przyszłym roku rozpocznie się modernizacja Hotelu Zakopane- w przyszłości planowana jest przebudowa wyciągu na Średniej Krokwi i modernizacja samej skoczni, a także  remont hotelu Imperial.
 Stworzenie "Parku  sportowo rekreacyjnego" to wizja dyrektora Bachledy Księdzularza oparta na planach przedwojennych opracowanych jescze w 1923 roku. Byłaby to teren zarówno dla sportowców jak i dla mieszkańców  Zakopaneg i turystów, którzy chcieliby aktywnie spędzać czas  na trasie rowerowej, czy do biegania. 

Jednak historia ośrodka sportowego sięga lat przedwojennych. To tutaj jesienią 1927 roku powstało centrum kondycyjne przygotowujące polskich sportowców do Olimpiady Zimowej w Saint Moritz. Zarówno położenie Ośrodka, jak i plany zagospodarowania przestrzennego Zakopanego z lat dwudziestych XX wieku,  nominuje Centralny Ośrodek Sportu do roli kontynuatora koncepcji Parku Sportowego z 1923 roku.
 

 Obszar od Kuźnic poprzez Bogówkę po Wielką Krokiew został objęty, w 1923 roku przez inżyniera Karola Stryjeńskiego, nowym projektem zagospodarowania, jako park turystyczno-sportowy, który został włączony do planu regulacyjnego miasta Zakopane.  Początek działalności instytucji, z której wywodzi się Centralny Ośrodek Sportu to pierwsze miesiące 1947 roku, Powstał wtedy Ośrodek Wyszkolenia Sportowego”, podległy Wojewódzkiemu Urzędowi PWiWF w Krakowie, w willi „Lalka” w Zakopanem, przy ulicy Chałubińskiego. Ośrodek szkolił wyłącznie narciarzy, a kierował nim mgr Julian Zubek.
W 1949 roku Główny Komitet Kultury Fizycznej powołał „Ośrodek Wyszkolenia Sportowego”, który mieścił się pensjonacie „Imperial” przy ulicy Oswalda Balzera. Ośrodek bezpośrednio podlegał Resortowi Sportu. Począwszy od 1955 roku do końca 1969 roku, Ośrodek podlegał Państwowemu Przedsiębiorstwu Imprez Sportowych, które w późniejszym okresie zostało przemianowane na Przedsiębiorstwo Imprez Sportowych.
Zarządzaniem Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki nr. 84 z dnia 2 grudnia 1969 roku Ośrodek został przemianowany z dniem 1 stycznia 1970 roku na „Centralny Ośrodek Sportu, Turystyki i Wypoczynku”, rozszerzając równocześnie zakres działania o turystykę i wypoczynek. Pod nazwą COSTiW Ośrodek działał do 30 kwietnia 1975 roku, kiedy to zarządzeniem nr. 28 Przewodniczącego GKKFiT została zmieniona nazwa Ośrodka na „Centralny Ośrodek Sportu”. Równocześnie wprowadzono turystykę jako element działalności Ośrodka.
Pierwszym kierownikiem COS w Zakopanem był mgr Roman Wagner, a następnie - od 1953 roku - dyrektorem był mgr Jerzy Ustupski, pod którego kierownictwem nastąpił zasadniczy rozwój Ośrodka. W 1949 roku Ośrodek nie posiadał żadnych obiektów sportowych, jedynie korty tenisowe mieszczące się za hotelem „Imperial”. Dzięki poparciu i trosce ówczesnego Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej dr Włodzimierza Reczka, oraz usilnym staraniom dyrektora Departamentu Inwestycji GKKF inż. M. Kuchara – następuje intensywny rozwój bazy Ośrodka.
W 1954 roku zostało wybudowane tak zwane górne boisko piłkarskie wraz z bieżnią lekkoatletyczną, którą w sezonie zimowym adaptowano na tor łyżwiarski.
W 1955 roku oddany został na Nosalu stok slalomowy. Dopiero w 1967 roku generalny wykonawca MOSTOSTAL zbudował kolej liniową, a na stoku wykonane zostały prace modernizacyjne. W maju 1958 roku rozpoczęta została budowa hotelu „Zakopane”, którą ukończono przed Mistrzostwami Świata FIS, t.j. w grudniu 1961 roku. Budynek sali sportowej oddany został do eksploatacji z końcem 1962 roku. W tym też okresie nastąpiła generalna przebudowa skoczni -  Wielka Krokiew wraz ze zbudowaniem kolei liniowej, trybun, wieży sędziowskiej i pawilonu. Inwestycja ta wykonana została według projektu Krakowskiego Biura Projektowego Budownictwa Przemysłowego, przy zasadniczym wkładzie pracy inż. architekta Stanisława Karpiela. Generalnym wykonawcą inwestycji był MOSTOSTAL Zabrze. Na podkreślenie zasługuje troskliwy nadzór i kierownictwo dyrektora Barabasza.
W lutym 1962 roku odbyły się narciarskie Mistrzostwa Świata w Zakopanem. Od tego roku rozpoczyna się kompleksowa budowa obiektów sportowych w zespole boisk sportowych, według projektu zespołu architektów powołanego przy Politechnice Krakowskiej, pod kierownictwem rektora prof. Kopycińskiego. Generalnym wykonawcą robót było Przedsiębiorstwo Budowy Huty im. Lenina w Krakowie, pod kierownictwem dyrektorów: Vogta, Girtlera i Krakowskiego. W 1967 roku oddano do eksploatacji dolne boisko z bieżnią lekkoatletyczną, boisko asfaltowe, pawilon z sala do podnoszenia ciężarów, tor do jazdy szybkiej na lodzie naturalnie mrożony oraz sieć dróg i ścieżek.
Przed pierwszą Spartakiadą Armii Zaprzyjaźnionych w 1961 roku i Mistrzostwach Świata w 1962 roku wyznaczono w rejonie Toporowej Cyrhli narciarskie trasy biegowe 2x5 km, które modernizowano dwukrotnie w 1970 i 1978 roku przy pomocy wojska. Wojsko przyszło również z pomocą przy pracach związanych z adaptacją tras zjazdowych z Kasprowego Wierchu w 1970 roku i 1978 roku, oraz przy przebudowie Wielkiej Krokwi w latach 1978 – 1979. Dla potrzeb sprawnego przebiegu robót budowlanych powołana została w 1962 roku własna Brygada Remontowa, przekształcona w okresie późniejszym na Zespół Remontowo-Budowlany. Pierwszym kierownikiem był inż. Józef Karpiel.
Ważnym i cennym elementem architektonicznym i przyrodniczym stało się zalesienie nieużytków na terenie należącym do TPN (o powierzchni około 2 hektarów). W latach 1966 do końca 1969 roku, tj. do powołania Centralnego Ośrodka Sportu, Turystyki i Wypoczynku, działał przy Państwowym Przedsiębiorstwie Imprez Sportowych (później PIS) Ośrodek Przygotowań Olimpijskich kierowany przez mgr Mariana Woynę Orlewicza. W 1971 roku oddano do eksploatacji salę judo. W 1973 roku przystąpiono do modernizacji Średniej Krokwi. W 1974 roku przystąpiono do rozbudowy hotelu „Imperial”, którą zakończono w 1980 roku.
W dniu 12 listopada 1974 roku – na mocy porozumienia pomiędzy Tatrzańskim Parkiem Narodowym i COS TiW-em – Ośrodek przejął do eksploatacji zimowej, wraz z konserwacją i adaptacją letnią i zimową, trasy zjazdowe w rejonie Kasprowego Wierchu, łącznie z siecią nartostrad zjazdowych w tym rejonie, jak również szlaki narciarskie w Dolinie Chochołowskiej. Porozumienie to nakłada na Ośrodek poważne zobowiązania zapewnienia bezpiecznego użytkowania tych obiektów, zarówno przez sport wyczynowy, jak i narciarstwo masowe. Przyjęte zobowiązanie wynikające z porozumienia pociągało za sobą konieczność modernizacji tras narciarskich (poważne roboty niwelacyjne), celem przygotowania ich do mechanicznej konserwacji przy pomocy maszyn specjalnych. Odrębnym porozumieniem pomiędzy PTTK i COSTiW-em Ośrodek przejął zimową konserwację tras narciarskich na Gubałówce. Wybudowane w 1974 roku wyciągi orczykowe na Kotelnicy i Galicowej Grapie, zostały przekazane w 1975 roku na rzecz miasta Zakopanego.
W 1985r roku rozpoczęła się budowa krytej pływalni z dwoma basenami i częścią do odnowy biologicznej i hydroterapii. Pływalnia została zmodernizowana w 1984 roku. Kolejna modernizacja zaplanowana jest na 2009 rok.
W 1979 roku zakończona została budowa  2,5 km trasy nartorolkowej. Rok później nastąpiło oddanie do użytku sali zapasów, a w 1979 roku nastąpiła przebudowa profilu skoczni na Wielkiej Krokwi. (W 1978 roku rozpoczęto przebudowę profilu Wielkiej Krokwi, którą zakończono w 1983 roku).W związku z przyznaniem Zakopanemu organizacji zawodów w ramach Pucharu Świata, a później i Grand Prix w skokach narciarskich, COS Zakopane rozpoczął gruntowną modernizację Wielkiej Krokwi przeprowadzoną etapami. I tak: w  2001 r. wybudowano nową wieżę sędziowską, w 2003 zamontowano oświetlenie całej skoczni oraz wybudowano nową platformę startową, w 2004 położono igielit oraz częściowo wyremontowano trybuny ziemne, W następnym zmodernizowano platformę trenerską oraz zbudowano zaplecze szatniowe dla ekip zawodniczych.  Zespół Średnich Skoczni „Średnia Krokiew” także doczekał się remontów: w 2002 roku dokonano przebudowy profilu, modernizacji i położenie igielitu na wszystkich skoczniach od K-15 po K-85. Ostatnio zrealizowanym przedsiewzięciem na Wielkiej Krokwi jest oddanie do użytku nowoczesnej kolei krzesełkowej, która nie tylko wywozi skoczków, ale także i turystów. W 2009 roku oddano do użytku dwie następne inwestycje: stadion lekkoatletyczny i tor lodowy. Planuje się, że w 2010 roku zakończone zostana prace przy dwóch następnych: boiska piłkarskiego „Plato” ze sztuczna nawierzchnią oraz pawilonu Wielkiej Krokwi.

 




«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    3547



 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024