START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane







KS Pieniny




  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Rozmaitości
Festiwal Podróży i Przygody Zakopane
 dodano: 4 Października 2010    (źródło: M. Sitarz)

W ramach Międzynarodowego Forum Górskiego w Zakopanem zorganizowano Festiwal Podróży i Przygody.



Główną inspiracją do zorganizowania Festiwalu Podróży i Przygody było wydarzenie tragiczne: śmierć Pawła Michalskiego, słynnego „Niepełnosprawnego turysty”. Nie można było dopuścić, żeby takie historie, takie osoby poszły w zapomnienie. Paweł wraz z Donatem Michalskim, swoim ojcem i zarazem przyjacielem, wbrew wszelkim przeciwnościom losu (uległ wypadkowi i został w znacznym stopniu sparaliżowany) wyruszył na daleką północ Europy. Szkoda, że tej bogato ilustrowanej opowieści, wstrząsającej i fascynującej zarazem, nie mogło wysłuchać więcej osób. Historia Pawła i Donata, pomimo swojego tragizmu, niesie bowiem ogromny ładunek nadziei i pozytywnej energii. Chociaż Donat Michalski w swej opowieści spycha siebie na dalszy plan, tak naprawdę to właśnie jego upór i determinacja są motorem napędowym ich wspólnych podróży. Sugestia jednej z uczestniczek o konieczności wydania książki opowiadającej historię niepełnosprawnego turysty i jego ojca jest bez wątpienia świetnym pomysłem. Cóż dużo pisać, chyba wszyscy obecni podczas prelekcji słuchali jak zahipnotyzowani, ze szczękami opadniętymi do poziomu posadzki.

Kolejny prelegent, Maciej Pawlikowski- zakopiański himalaista i ratownik TOPR, zauroczył publiczność swoją niebywałą, absolutnie niewykalkulowaną skromnością. Co najbardziej urzekło widzów w jego opowieści o zimowej próbie zdobycia K2 filarem północnym to właśnie fakt, iż tak wspaniale opowiadał o swoich przyjaciołach, uczestnikach ekspedycji. O samym sobie Pan Maciej praktycznie nie wspominał. Prawdziwy twardziel. Oczywiście unikatowy materiał fotograficzny dopełnił tego, iż słuchało się tej opowieści wspaniale, blisko dwie godziny minęły nie wiadomo kiedy…
Uśmiechy na twarzach przybyłych gości praktycznie nie znikały, gdy Piotr Strzeżysz i Grzegorz Król snuli przezabawną i zarazem niezwykle pouczającą, bogatą faktograficznie opowieść o podróży śladami Kazimierza Nowaka – podróżnika, który w latach 1931-1936 odbył samotną wyprawę po Afryce, trasą z Trypolisu na Przylądek Igielny i z powrotem na północ do Algieru. Przemierzył łącznie ok. 40 tys. km, głównie rowerem, lecz także pieszo, konno, czółnem oraz na wielbłądzie. Projekt „Afryka Nowaka” jest sztafetą zaplanowaną na 2 lata, jego głównym zamierzeniem jest jak najwierniejsze powtórzenie trasy przedwojennego podróżnika oraz popularyzowanie wiedzy o jego osobie.

Kolejny gość, Grzegorz Gontarz, reprezentował trzyosobowy WAZARI Team i opowiedział o trawersie Grenlandii - było to drugie (po Marku Kamińskim i Wojciechu Moskalu) oraz pierwsze w sezonie letnio-jesiennym polskie przejście wyspy. Zaprezentował także film „Przez Śniegi Zielonego Lądu” nakręcony podczas ekspedycji. Wyprawa w niezwykle trudnych warunkach klimatycznych została doceniona podczas „Kolosów” – największego polskiego festiwalu podróżników – gdzie zdobyła wyróżnienie w kategorii „wyczyn roku”.
Ostatnim gościem Festiwalu Podróży i Przygody był Piotr Milaniak, który opowiedział o swej niewiarygodnej, samotnej podróży po bezdrożach Azji. Widzowie za sprawą opowieści Piotra i przepięknych zdjęć jego autorstwa przenieśli się na trasę trzymiesięcznej, liczącej ponad 5000 km rowerowej przeprawy przez Karakorum, bezdroża Tybetu Zachodniego i Himalajów z metą w Katmandu. Piotr Milaniak oczarował widownię swą niepowtarzalną umiejętnością opowiadania. Wydaje się, że przygoda sama szuka Piotra Milaniaka. Dowodem niech będzie fakt, iż w czwartek późnym wieczorem, kiedy to nie odjechał jego autobus, Piotr szedł sobie pośród ciemnej nocy z Rabki w kierunku Zakopanego.
Poznaliśmy ludzi skromnych, którzy opowiadali o swoich niewiarygodnych przygodach. Po pięciu godzinach sobotnich prelekcji goście wychodzili sali z uśmiechem na ustach, naładowani pozytywną energią. Po opuszczeniu „Nosalowego Dworu” prelegenci stworzyli niezwykle barwny zespół (w sumie przemierzyli Afrykę, Grenlandię, Tybet, Amerykę Południową, Australię i Oceanię i inne ciekawe zakątki globu), najzwyczajniej w świecie, pomimo późnej już pory, poszli sobie do Doliny Małej Łąki.
Zdjęcia z Festiwalu i wspomnianej wycieczki można zobaczyć na stronach www.outland.pl oraz www.travelmasters.pl.
 

Michał Sitarz Jr. Organizator festiwalu.



«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    1776



 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024