XIV Memoriał im Piotra Malinowskiego - finałem Pucharu Świata w skialpinizmie.
 dodano: 16 Kwietnia 2011

Memoriał Piotra Malinowskiego w skialpinizmie w tym roku był jednocześnie finałem Pucharu Świata w skialpinizmie.
W sobotnich zmaganiach na trasie Kalatówki -Kasprowy Wierch - Hala Gąsienicowa  najszybszy był Włoch Damiano Lenzi a wśród kobiet Hiszpanka Mireia Mira Varela.
 Najszybszymi Polakami byli Klaudia Tasz i Andrzej Bargiel.
  W galerii fotoreportaż z zawodów!!!!

Liderka klasyfikacji generalnej PŚ Mireia Miro Varela pokonała trasę zawodów w ciagu jednej godziny i trzynastu minut i umocniła się na pozycji liderki PS . Druga ze stratą około siedmiu minut była Szwajcarka Nathalie Etzenspergera a trzecia Francuzka Leatitia Roux osiągnęła metę z czasem gorszym od zwyciężczyni o siedem i pół minuty.

Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Włoch Damiano Lenzi, który na metę wbiegł z czasem godzina i pięć minut. Tuż za nim z czterdziestoma sekundami straty ukończył bieg Francuz William Mardion Bon, który 79 setnych sekundy pokonał swego rodaka Didier Blanca. Prowadzący po czterech edycjach PŚ Burgada zajął w sobotę piąte miejsce. O pucharowe punkty rywalizowało 42 skialpinistów z 13 krajów.

W ramach 14. Memoriału rozegrany został także Puchar Polski PZA. W tej rywalizacji wygrała zawodniczka SNPTT-1907 Zakopane Klaudia Tasz. "Szkoda, że warunki nie pozwoliły na rozegranie biegu na wcześniej zaplanowanej trasie . Ta przez   Liliowe, Karb, Świnicką i Kozią jest już kultowa i zdecydowanie wspanialsza. Organizatorzy zabezpieczyli wspaniale trasę. Topr-owcy nawet na bieżąco czuwali nad naszym bezpieczenstwem sprawdzając piepsy . Sama trasa była dość trudna ze względu na warunki śniegowe. Zwłaszcza na dole gdzie leży mokry, ciężki śnieg wszyscy nieźle sie spociliśmy Górą było trochę chłodniej śnieg był gipsowaty ale  także mokry"- podumowała Klaudia Tasz swój start.

Wśród mężczyzn wygrał Andrzej Bargiel. "Ja lubię gdy jest sporo trudności technicznych. Na tej trasie niestety nie było ani podbiegu na rakach, ani poręczówek a zwykle na tym zyskuję sporą przewagę. No ale jak wiadomo z powodu dużej ilości śniegu organizatorzy musieli zmienić przebieg trasy" - podsumował zawodnik zakopiańskiego TKN Tatra Team.

Po ostatnich opadach śniegu w Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego i organizatorzy musieli zrezygnować z wytyczenia zaplanowanych wcześniej trzech tras o różnym stopniu trudności. Ta najbardziej wymagająca przewidywała przejście m.in. przez Zawrat do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Po wprowadzonych zmianach skialpiniści mieli do pokonania trasę o różnicy wzniesień około 1300 metrów ze startem na Kalatówkach, trzykrotnym wejściem na Kasprowy Wierch i zjazdami na hale Goryczkową i Gąsienicową. Meta usytuowana była przy schronisku Murowaniec.

Tradycyjnie podczas tegorocznego Memoriału odbyły się Międzynarodowe Zawody Ratowników Górskich. W tej kategorii zwyciężył Jacek Żebracki z Grupy Podhalańskiej GOPR.
W sumie w sobotnim Memoriale wystartowało około 200 zawodniczek i zawodników z Austrii, Czech, Francji, Grecji, Hiszpanii, Niemiec, Polski, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch

Od czternastu lat zawody poświęcone są pamięci Piotra Malinowskiego - taternika, alpinisty, himalaisty, ratownika i naczelnika grupy tatrzańskiej GOPR a także TOPR. Urodził się 31 marca 1944 r. w Pińczowie. Taternictwo uprawiał od 1957 r. Wspinał się w niemal wszystkich górach świata. Był instruktorem Polskiego Związku Alpinizmu, przewodnikiem tatrzańskim, ratownikiem górskim, instruktorem narciarskim PZN oraz jednym z pierwszych Polaków uczestniczących w najważniejszych zawodach skialpinistycznych w Europie. Zmarł w 1995 r.