START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane







KS Pieniny




  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Wspinaczka
Odsłonięcie tablicy Andrzeja Zawady.
 dodano: 27 Sierpnia 2011


  Na murze obok kaplicy na Wiktorówkach odsłonięta została tablica upamiętniająca Andrzeja Zawadę.
  W galerii kilka fot z uroczystości !!!!
 



  Odsłonięcie tablicy poprzedziła msza św odprawiona przez Ojca Marcina Dąbkowicza  dominikanina z Wiktorówek.
Po mszy pod tablicą  tak swojego męża wspomniała doskonała aktorka Anna Milewska
" Zawsze kochał Tatry i stąd  właśnie tutaj ta tablica. Tak sobie wymyśłiłam - tutaj jest jak w domu i tutaj właśnie wrócił" powiedziała Anna Milewska po odsłonięciu tablicy."

 " W tym roku mija  40 rocznica zdobycia Kunyang Chhish. Wtedy rozpoczęła się  zawodowa kariera Andrzeja jako lidera alpinizmu polskiego.
 Zdobycie szczytu było wielkim  osiągnięciem. Była to wyprawa narodowa to znaczy całkowicie za pieniądze polskie bez sponsorów czy partnerów zagranicznych. Andrzejowi bardzo na tym zależało żeby ekipa była świetnie wyposażona. Doskonale też  wszyscy wyglądali na zdjęciu już po zwycięstwie, kiedy przedstawiciele ówczesnego Ministerstwa Sportu przypinali im sportowe medale.Prezentowali się jak ekipa olimpijska.
 To nie było najważniejsze- ważne było to że Andrzej był opanowany ideą zdobycia tej góry. To był bardzo trudny szczyt, wówczas jeden z najwyższych niezdobytych  wierzchołków. W planach jest książka - album o zdobyciu  Kunyang Chhish i jeśli powstanie będę bardzo szczęśliwa - bo wówczas zaczęła się Jego droga i prowadziła przez  zimowy Everest po inne szczyty. Po Cho Oyu - jest tutaj z nami "summiters" Maciek Pawlikowski - zdobywca szczytu. Andrzej ulubił sobie zespół zakopiański - nawet mówili o nich " chłopcy Zawadowcy" Był z nimi bardzo związany emocjonalnie i vice versa.
 Był życzliwy ludziom i to się ceniło i to jak pięknie ksiądz powiedział to pozostaje. Nie nosił w sobie zawiści, zazdrości nie był małoduszny. umiał się wznnieśc ponad wszysko. Taki był.... " powiedziała wzruszona Anna Milewska
 
 Kunyang Chish (7852 m n.p.m. ) został zdobyty  26 sierpnia 1971 roku  przez Andrzeja. Zawadę,  Zygmunta Heinricha, Jana Stryczyńskiego i Ryszarda Szafirskiego.  Był to równoczesnie Polski rekord wysokości.
W wyprawie uczestniczyli: Andrzej Zawada - kierownik wyprawy, Eugeniusz Chrobak, Krzysztof Cielecki, Jan Franczuk, Andrzej Galiński, Andrzej Heinrich Bogdan Jankowski, Andrzej Kuś, Jerzy Michalski, Jacek Poręba, Jan Stryczyński, Ryszard Szafirski, Stanisław Zierhoffer.
 
Andrzej Zawada (ur. 16 lipca 1928 w Olsztynie, zm. 21 sierpnia 2000 w Warszawie) – z wykształcenia inżynier sejsmolog, jeden z pionierów polskiego himalaizmu i wspinaczki zimowej, autor filmów i fotografii z wypraw wysokogórskich, współautor książek alpinistycznych (m.in. "Ostatni atak na Kunyang Chhish", 1973). Honorowy członek brytyjskiego Alpine Club, francuskiego Groupe de Haute Montagne oraz The Explorers Club.
 
W 1959 kierował pierwszym przejściem zimowym całej grani głównej Tatr. W 1965 dokonał drugiego przejścia drogi Bonattiego i Gobbiego na Wielkim Filarze Narożnym Mont Blanc. Był organizatorem i kierownikiem licznych wypraw wysokogórskich, m.in. w 1971 dokonał pierwszego wejścia na Kunyang Chhish (7852 m n.p.m.) w Karakorum, w 1973 pierwszego zimowego wejścia wraz z Tadeuszem Piotrowskim na szczyt siedmiotysięczny Noszak (7485 m n.p.m.) w Hindukuszu, w 1974 pierwszego przejścia północnej ściany Koh-i Mandaras (6628 m n.p.m.).
Wydane przez władze nepalskie potwierdzenie zimowego zdobycia w 1980 przez polską ekspedycję pod kierownictwem Andrzeja Zawady szczytu Sagarmatha (Czomolungma)
 
Był kierownikiem wyprawy, która dokonała pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest w roku 1980 (Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy stanęli na szczycie 17 lutego) – oraz wiosennej w tym samym roku, podczas której Andrzej Czok i Jerzy Kukuczka poprowadzili nową drogę na wierzchołek najwyższego szczytu Ziemi.
 
Prowadził również zimową wyprawę na Czo Oju na przełomie 1984 i 1985 roku, podczas której szczyt zdobyli (nową drogą, do dziś nie powtórzoną – Maciej Berbeka i Maciej Pawlikowski 12 lutego) oraz trzy dni później Zygmunt Andrzej Heinrich i Jerzy Kukuczka, dla którego było to drugie wejście na ośmiotysięcznik podczas jednego sezonu zimowego (osiągnięcia tego do dziś nikt nie powtórzył).
 
Na przełomie 1987 i 1988 roku poprowadził pierwszą zimową, polsko-kanadyjską wyprawę na K2. Wyprawa nie osiągnęła szczytu, jednak w trakcie jej trwania Maciej Berbeka jako pierwszy człowiek w historii przekroczył zimą granicę 8000 m w Karakorum, zdobywając 6 marca przedwierzchołek Broad Peak – Rocky Summit (8030 m).
 




«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    5240



 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024