Zakopianka Anna Figura druga w sprincie Pucharu Świata w narciarstwie wysokogórskim
 dodano: 15 Kwietnia 2012    (źródło: Monika Strojny PZA - ISMF)

Zakopiańska skialpinistka Anna Figura zdobyła drugie miejsce w sobotnim  sprincie podczas finału Puchgaru Swiata w ski alpinizmie, który rozgrywany był w norweskim Tromso. Dzień później w  wyścigu indywidualnym w kategorii open  zakopianka zajęła 13 miejsce W kategorii espoir ( senior do lat 23) Anna Figura została sklasyfikowana na drugiej pozycji.

W odbywającej się w Norwegii ostatniej edycji Pucharu Świata ISMF w narciarstwie wysokogórskim Anna Figura wywalczyła dwa drugie miejsca. W sobotę 14 kwietnia 22-letnią Zakopiankę na trasie sprintu w centrum Tromsoe wyprzedziła jedynie Amerykanka Nina Silitch, a tuż za naszą zawodniczką na metę przybiegła Szwajcarka Emilie Gex-Fabry.
W niedzielę 15 kwietnia rozegrano wyścig na długim dystansie na zboczach góry Blåtind, którego przewyższenie wyniosło 1400m dla kobiet i 1800m dla mężczyzn. Polka pojawiła się na mecie z czasem 2:00:19, co dało jej drugą lokatę w kategorii senior espoir (do lat 23).
W kategorii espoir 4-te i 5-te miejsce zajęły także dwie Polki z Zakopanego, Paulina Figura - siostra medalistki, oraz Anna Tybor. Gratulujemy dobrego występu wszystkim naszym zawodniczkom!
Zawody w Norwegii były ostatnią edycją cyklu Pucharu Świata, w którym zwyciężyli Laetitia Roux z Francji, i tak jak w ubiegłym roku - Kilian Jornet z Hiszpanii. Strona zawodów http://www.arcticrace.no/

Wyniki Arctic Race senior - sprint (sobota)
1. Nina Silitch (USA) 2:42
2. Anna Figura (Pol) 2:50
3. Emilie Gex-Fabry (Sui) 2:51

Wyniki senior espoir - długi dystans (niedziela)

3. Gloriana Pellissier (Ita) 1: 43:15

W ubiegłym roku finałem Pucharu Świata ISMF był rozgrywany w polskich Tatrach Memoriał Malinowskiego, organizowany przez Klub TKN Tatra Team i TOPR. W tym roku zawody z rangą Mistrzostw Polski PZA i finałem Pucharu Polski rozegrane zostaną 21 kwietnia.
Narciarstwo wysokogórskie - nazywane także ski-alpinizmem, a w wersji turystycznej ski-turingiem, to połączenie kilku zimowych aktywności górskich. Polega na podejściu na nartach zaopatrzonych w tzw. „foki”, które hamują zsuwanie się nart, oraz zjazd zazwyczaj w trudnym technicznie terenie. Może być urozmaicone o etapy na ubezpieczonych linami, trudnych drogach turystycznych, tzw. via ferratach. W Polsce to dyscyplina coraz popularniejsza, najczęściej uprawiana w Tatrach, ale także w Bieszczadach, Gorcach czy Karkonoszach.
Sprint - rodzaj wyścigu na zawodach w narciarstwie wysokogórskim.Techniczna, bardzo szybka konkurencja zamykająca się w kilku minutach, rozgrywana na krótkim odcinku trasy. Zawiera podbieg i zjazd.
Wyścig indywidualny - klasyczna dyscyplina narciarstwa wysokogórskiego, rozgrywana na długiej trasie, ponad kilkanaście kilometrów, z przewyższeniami ponad 1000m, zjazdami w trudnym terenie, w żlebach czy na stromych stokach.