START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane







KS Pieniny




  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Rozmaitości
Kursy lawinowe coraz popularniejsze
 dodano: 26 Kwietnia 2012    (źródło: Jacek Będkowski PSF)

W mijającym sezonie odbyła się 4 już edycja akcji Never Stop Exploring Safely, w ramach której w tatrzańskich schroniskach zorganizowano 9 szkoleń lawinowych przeznaczonych dla wielbicieli wszelkiego rodzaju zimowej aktywności górskiej.
Już pierwszy kurs lawinowy, zorganizowany 4 lata temu przez Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu (PSF) i TOPR w Schronisku Murowaniec na Hali Gąsiennicowej, pokazał jak duże jest zainteresowanie tematem lawin wśród osób eksplorujących zimą góry.
 



„W pierwszym szkoleniu wzięło udział 20 osób, w większości narciarze i snowboardziści uprawiający freeride. Wszystkie miejsca zarezerwowane zostały w ciągu 3 dni od pojawienia się informacji o organizowanym przez nas kursie. Pozostała nam długa lista oczekujących, co pokazało jak dużo osób chciałoby dowiedzieć się więcej na temat lawin, ratownictwa i poruszania się zimą w górach.” - mówi Andrzej Lesiewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu.
W kolejnych sezonach organizowanych było coraz więcej szkoleń (w sezonie 2011/2012 było ich 9) na dwóch poziomach - podstawowym i zaawansowanym. W sumie, przez 4 lata w szkoleniach prowadzonych przez doświadczonych ratowników TOPR wzięło udział ponad pół tysiąca narciarzy, snowboardzistów, wspinaczy i turystów odwiedzających zimą góry.
Jak przyznaje Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR, daje się zauważyć zmianę nastawienia środowiska górskiego do kwestii używania sprzętu lawinowego i konieczności zdobywania wiedzy na ten temat, ale droga do upowszechnienia pewnych standardów jest jeszcze długa - „Obserwujemy zwiększone zainteresowanie aktywnościami zimowymi, coraz częściej spotykamy ludzi z podstawowym wyposażeniem niezbędnym do udzielenia pomocy w wypadku lawinowym. W dalszym jednak ciągu zakup sprzętu lawinowego i nabycie umiejętności posługiwania się nim znajduje się na dalszym planie. Jest wielu doskonale wyposażonych narciarzy czy snowboardzistów, którzy niestety nie posiadają detektora, sondy i łopatki. Z drugiej strony z dużą satysfakcją stwierdzam, że coraz częściej na kursach lawinowych pojawiają się ludzie, którzy właśnie od nich rozpoczynają swoją przygodę z zimą w górach.”
 
W ostatnim sezonie 3 - dniowe kursy lawinowe Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu odbywały się w okolicach Schorniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej i Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej. 13 - osobowa grupa wzięła także udział w kursie na poziomie zaawansowanym, w ramach którego odbyli dwie wycieczki ski - tourowe w okolicach Chaty pri Zelenom Plese na Słowacji.

W czasie zajęć na poziomie podstawowym uczestnicy zdobywali wiedzę z zakresu planowania wypraw w wyższe partie gór, oceny zagrożenia, obsługi sprzętu ratowniczego (detektor, sonda i łopatka) oraz zasad postępowania w razie wypadku lawinowego. Kurs na poziomie zaawansowanym skierowany był do osób, które chciały pogłębić swoją wiedzę na temat lawin, ze szczególną uwagą zwróconą na kwestię poruszania się w terenie wysokogórskim.
W tym sezonie, dzięki współpracy z firmą PZU, ponad 20 miejsc na kursach wygrać można było w czasie licznych konkursów organizowanych w mediach i podczas festiwali górskich.

„W ten sposób dotarliśmy do jeszcze szerszej grupy odbiorców. Każdy, kto odbędzie kurs przyczynia się do popularyzacji wiedzy na temat lawin - jestem pewien, że zachęci do udziału w takim szkoleniu znajomych, z którymi się wspina, jeździ na nartach czy snowboardzie.” - tłumaczy Andrzej Lesiewski.

Wsparcia akcji PSF i TOPR udzieliły także firmy The North Face, Nikon, Pieps i Armada Skis.
Więcej informacji na temat kursów znaleźć można na stronie www.kursylawinowe.pl.
 




«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    697



 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024