START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane







KS Pieniny




  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Sportowcy Podhala
Odszedł wybitny trener Tadeusz Kaczmarczyk
 dodano: 15 Listopada 2012    (źródło: fot PZN)


We wtorek w Zakopanem  w wieku 89 lat zmarł  Tadeusz Kaczmarczyk. Jeden z najwybitniejszych trenerów w historii polskiego narciarstwa .  Tadeusz Kaczmarczyk jako szkoleniowiec kadry polskich, austriackich i szwajcarskich narciarzy klasycznych uczestniczył w siedmiu Zimowych Igrzyskach Olimpijskich (Cortina d'Ampezzo 1956, Innsbruck 1964 i 1976, Grenoble 1968, Sapporo 1972, Sarajewo 1984, Calgary 1988 r.)     Tłumy  przyjaciół, wychowanków oraz przedstawiciele władz miasta, związków sportowych oraz poczty sztandarowe pożegnały trenera w piątek o godz 14.00 na cmentarzu przy ul Nowotarskiej
 



Tadeusz Kaczmarczyk urodził się 3 lipca 1923 roku w Zakopanem
Swoją karierę sportową rozpoczął jeszcze przed drugą woją swiatową w Harcerskim Klubie Narciarskim uprawiając narciarstwo alpejskie i klasyczne.
 Po drugiej wojnie światowej jako student AGH w Krakowie  startował w akademickich mistrzostwach Polski i świata zdobywając wiele medali. Był zawodnikiem  AZS. Po ukonczeniu kursu trenerskiego przy AWF został szkoleniowcem w CWKS Legia( WKS Zakopane) a w 1955 roku został mianowany trenerem olimpijskiej kadry biegaczy, ktorą szkolił do 1966 roku
 
Prowadził m.in.wspólnie z Marianem Woyną-Orlewiczem szkolenie pierwszego polskiego medalisty zimowych igrzysk Franciszka Gąsienicę-Gronia, który w  1956 roku w Cortina d'Ampezzo zajął trzecie miejsce w kombinacji norweskiej.
 
 W latach 1967-76 prowadził kadrę Polski w kombinacji klasycznej.
 
Wśród jego podopiecznych byli olimpijczycy Stefan Marian Hula (brązowy medalista w kombinacji norweskiej mistrzostw świata w Falun w 1974, olimpijczyk z Sapporo 1972 i Innsbrucka 1976), Jan Legierski (ZIO Innsbrucku 1976 i Lake Placid 1980), Kazimierz Długopolski (Sapporo 1972 i Lake Placid 1980, sędzia FIS  w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej).

 Tadeusz Kaczmarczyk od 1977 do 1989 pracował w austriackim Stams koło Innsbrucka w słynnej szkole, gdzie wziął pod swoje skrzydła bardzo słabych wtedy i odrzuconych przez innych trenerów zawodników. W ciągu dziesięciu lat (1979-1989), można powidzieć stworzył multimedalistów ZIO (Szwajcarzy Hippolyt Kempf i Andreas Schaad oraz Austriak Klaus Sulzenbacher)
 
"Można o nim bardzo długo opowiadać. Dla mnie zawsze będzie najwybitniejszym polskim trenerem. Wszyscy go wręcz uwielbialiśmy. Traktował nas po ojcowsku a jednocześnie był absolutnym autorytetem" - wspominał Kazimierz Długopolski.

 
Także olimpijczyk z Innsbrucku 1964 r. i trener polskich biathlonistów Tadeusz Jankowski ze wzruszeniem wspomina swojego szkoleniowca a później szefa.  "Wyjątkowy człowiek, sportowiec i trener. Podobnie jak wszyscy jego wychowankowie bardzo go lubiłem i ceniłem. Przykro nam było patrzeć jak bardzo ostatnio cierpiał i chociaż smutno to przyznać - śmierc była dla niego wyzwoleniem" - stwierdził twórca pierwszej w Polsce grupy kobiet, które zaczęły uprawiać biathlon (m.in. Zofia Topór-Kiełpińska, Krystyna Liberda, Helena Mikołajczyk, Anna Stera).




«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    1679



 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024