START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane







KS Pieniny




  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Ski-Alpinizm
Ogólnopolska kampania społeczna LAWINOWE ABC Druga edycja 2012/2013.
 dodano: 17 Grudnia 2012

 Otwarciem punktu kontrolnego dla detektorów lawinowych w zakopianskich Kuźnicach zinaugurowana została kolejna edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej LAWINOWE ABC. Program stworzony przez TPN przy współpracy z TOPR, PZU, PSPW oraz firm Mamut i Pieps ma na celu zainteresowanie turystów tematyką bezpieczeństwa  w górach zimą oraz zwiększeniem świadomości ryzyka lawin oraz szeroko rozumianą profilaktyką.


Jak mówi Szymon Ziobrowski z TPn -  Pojekt  w naszym zamyśle ma trwać minimum 5 lat teraz wchodzimy w drugi rok dzialania i mamy nadzieję ze w końcu przyniesie efekty"
 Mam nadzieję zę jesli nasze dzialanai przyniosą efekt że chociaż jednej osobie zasypanej przez lawinę zostanie udzielona pomoc koleżenska z zastosowaniem detektorow lawinowym to bedzie sukce" podkresła dyrektor TPN Paweł Skawinski.
" W ramach akcji i kursów lawinowych organizowanych przez TOPr oraz inne instytucje przeszkolonych zostało juz wiele osób. W krajach alpejskich detektory wprowadzane były przez wiele lat isię przyjęły - myślę że w Tatrach tez to się w koncu stanie" mówi naczelnik TOPR Jan Krzysztof.
 Kusry organizowane są między innymi przez Polskie Towarzystwo Freeskingu  Fundację ratownictwa  Tatrzanskiego TOPR, fundację Anny Pasek i PSPW o terminach i miejscach mozna dowiedzieć się na stronie internetowej akcji www.lawinoweabc.pl
 
 
Podsumowanie I edycji

Pierwsza edycja akcji, która odbyła się w marcu i kwietniu 2012 roku, osiągnęła zamierzone cele: przyczyniła się do zainteresowania turystów (zarówno niewykwalifikowanych, jak i zaawansowanych) tematyką bezpieczeństwa zimą w Tatrach oraz zwiększeniem świadomości ryzyka lawin. Odbiorcy dowiedzieli się o konieczności odpowiedniej edukacji i szkoleń lawinowych oraz posiadania sprzętu lawinowego w przypadku planowanych pobytów w górach o charakterze alpejskim. Działamy zgodnie z hasłem akcji „Nie narażaj życia z miłości do gór”. Dzięki szerokiemu udziałowi mediów akcja zyskała zasięg ogólnopolski i dotarła do szerokich kręgów zainteresowanych.
Druga edycja akcji trwać będzie całą zimę. Organizator planuje zorganizowanie pięciu edycji akcji.
 
Cele
- popularyzacja bezpiecznej turystyki zimowej w Tatrach,
- profilaktyka lawinowa,
- edukacja górska,
- większy i bardziej kompleksowy zasięg akcji w stosunku do edycji 2012.
 
Organizator Tatrzański Park Narodowy
Partnerzy TOPR, Urząd Miasta Zakopane, PZU, Pieps, Mammut, Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich
Patronat medialny RMF, Gazeta Wyborcza, Góry, Wspinanie.pl, Hivermag
 
 

Planowane działania
Listopad 2012  – grudzień 2013
- aktualizacja i rozbudowa strony www.lawinoweabc.pl,
- montaż w Tatrach punktu kontrolnego (check-point) – urządzenia służącego do sprawdzania stanu detektorów lawinowych dla turystów i narciarzy,
- polskie wydanie książki „Powderguide Lawinen: Risiko-Check für Freerider” Tobias Kurzeder, Holger  Feist,
- polskie wydanie ulotki „Uwaga, lawiny” wydanej przez Instytut Badań Śniegu w Davos,
- zakup i montaż na Kalatówkach lawinowego centrum treningowego,
- zakup i montaż mobilnego lawinowego centrum treningowego,
- prezentacja filmu tematycznego autorstwa Bartka Solika,
- promocja akcji na festiwalach filmów górskich: Dni Lajtowe, Explorers Festival, 360 stopni, Krakowski Festiwal Górski,
- szkolenie lawinowe laureatów konkursu poprzedniej edycji akcji; organizator szkolenia: PSPW,
- wycieczki połączone z edukacją w terenie – młodzież szkół średnich powiatu tatrzańskiego,
- konkursy edukacyjne na portalu społecznościowym facebook (atrakcyjne nagrody – szkolenie lawinowe, nagrody od Partnera/Sponsora).
 

Zakładane efekty
- zmniejszenie liczby wypadków lawinowych w Tatrach,
- zwiększenie bezpiecznych zachowań zimą w górach,
- wzrost świadomości wśród turystów na temat zagrożenia lawinowego, potrzeby posiadania odpowiednich umiejętności oraz sprzętu lawinowego,
-wzrost umiejętności posługiwania się sprzętem lawinowym.
 
Organizatorzy akcji podkreślają, że posiadanie sprzętu lawinowego nie gwarantuje bezpieczeństwa zimą w górach. Ważne są przede wszystkim wiedza, umiejętności, doświadczenie oraz rozsądek w planowaniu i przeprowadzaniu zimowych wycieczek.
 
 
Punkt kontrolny

Punkt kontrolny (ang. check point) to urządzenie do sprawdzania stanu detektorów lawinowych. W ramach akcji Lawinowe ABC check point został zamontowany w Kuźnicach, skąd wiele osób wyrusza na narty i zimowe wędrówki. Przekazała go firma PIEPS, partner kampanii.

Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa wyruszając zimą w góry, tuż przed rozpoczęciem wycieczki należy włączyć detektor lawinowy i sprawdzić jego stan. Powinien to zrobić każdy z uczestników wycieczki. Należy sprawdzić zarówno tryb nadawania (wysyłania sygnału), jak i tryb poszukiwania każdego z detektorów lawinowych.
Punkt kontrolny (check point) umożliwia szybką, łatwą i przede wszystkim skuteczną kontrolę detektorów lawinowych w trybie nadawania. Wystarczy, że do tablicy kontrolnej na odległość pół metra zbliżymy swój detektor włączony na funkcję „send” (nadawanie). Urządzenie poprzez analizę wysyłanego sygnału jest w stanie sprawdzić stan techniczny detektora. O wyniku kontroli informuje nas poprzez zapalenie światła:
1. Zielone światło – twój detektor jest sprawny. W razie akcji ratunkowej będzie wysyłał prawidłowy sygnał;
2. Pomarańczowe światło – twój detektor wysyła sygnał, ale nie jest on prawidłowy. Podczas akcji poszukiwawczej możesz nie zostać odnaleziony przy pomocy innych detektorów;
3. Czerwone światło – detektor nie wysyła sygnału, jest uszkodzony. W razie wypadku nie zostaniesz odnaleziony przy pomocy innych detektorów.
 
W krajach alpejskich punkty kontrolne są bardzo popularne. Można je spotkać u wylotów wielu górskich szlaków. W Polsce do tej pory nie było takich urządzeń. Od tej zimy w ramach akcji „Lawinowe ABC” przy pomocy chceck pointu ustawionego w Kuźnicach, u wylotu szlaku na Kalatówki każdy będzie mógł sprawdzić stan swojego detektora. Taka lokalizacja umożliwi bezpieczniejsze wyjście osobom udającym się na popularne szlaki:
• niebieski – na Kalatówki, Halę Kondratową i Giewont lub Czerwone Wierch,
• zielony –  na Kasprowy Wierch przez Myślenickie Turnie,
• żółty –  na Halę Gąsienicową przez Jaworzynkę,
• niebieski – na Halę Gąsienicową przez Boczań.

 
Z punktu kontrolnego mogą korzystać zarówno turyści, jak i narciarze. Pomimo pozorów bezpieczeństwa, jakie daje sąsiedztwo stoków narciarskich, dotyczy to również tych, którzy działają w rejonie Kasprowego. W ubiegłym roku właśnie w Dolinie Goryczkowej – miejscu uważanym przez wielu narciarzy za bezpieczne – doszło do tragicznego wypadku (śmierć narciarki w wyniku zejścia lawiny 19.02.2012 r.).
Dodajmy, że od tego sezonu zimowego drugi punkt kontrolny będzie działać również w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Biuro Turystyki Górskiej 5+ przy schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich prowadzi bowiem zaawansowane działania mające na celu popularyzację zasad bezpiecznego poruszania się zimą po Tatrach (www.turystykagorska.com).
 

Organizatorzy akcji podkreślają, że posiadanie sprzętu lawinowego nie gwarantuje bezpieczeństwa zimą w górach. Ważne są przede wszystkim wiedza, umiejętności, doświadczenie oraz rozsądek w planowaniu i przeprowadzaniu zimowych wycieczek.
 




«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    923



 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024