START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane







KS Pieniny




  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Narty
Dobrowolski walczy w mistrzostwach świata w Vars!
 dodano: 18 Stycznia 2013    (źródło: PZN)


W sobotę 19 stycznia rozpoczną się Mistrzostwa Świata w narciarskiej dyscyplinie Speed Ski. Najszybsi zawodnicy globu będą bić rekordy prędkości we Francji w miejscowości Vars. W zawodach, które potrwają od 19 do 26 stycznia wystartuje jeden  Polak. To zakopiańczyk Jędrzej Dobrowolski!



Dla 32-letniego  Zakopiańczyka Vars jest szczęśliwym miejscem. To tu w zeszłym sezonie zajął trzecie miejsce w zawodach Pucharu Świata, pokazując, że w tym roku może na poważnie włączyć się do walki o ścisłą czołówkę. W Polsce Jędrzej Dobrowolski nie ma sobie równych. Jędrzej Dobrowolski sześciokrotnie pobijał rekord Polski Speed Ski.  Przekroczył granicę 200 kilometrów na godzinę zapisując się tym samym do ekskluzywnego "Klubu 200". Od 2008 roku jest uczestnikiem Pucharu Świata FIS Speed Ski. W 2012 roku jako pierwszy i zarazem jedyny w historii Polak stanął na podium Pucharu Świata FIS zajmując 3. miejsce, wygrywając z mistrzem i rekordzistą świata oraz innymi sławami Speedskiingu. Dwukrotnie uczestniczył w Mistrzostwach Świata FIS Speed Ski. W drugim starcie w 2011 roku w szwajcarskim Verbier zajął 11 miejsce. W odbywających się w tym mieście prestiżowych zawodach Speed Master uczestniczył czterokrotnie i tam właśnie w 2010 roku ustanowił aktualny rekord Polski - 209,14 kilometrów na godzinę. Wynik ten dał mu dziewiątą pozycję wśród najszybszych zawodników świata na tych zawodach. W sobotę Jędrzej Dobrowolski będzie walczył w zawodach Mistrzostw Świata po raz trzeci.
Relacja Jędrzeja z pierwszych dni w Vars:
- Jestem już na miejscu. Pogoda w drodze nie rozpieszczała ale zastałem ją na miejscu piękną i słoneczną. Pojechałem na trasę zrobić rekonesans. Wygląda fantastycznie. Widać, że dużo czasu i pracy jej poświęcono. Zastałem tam trenujących Francuzów i Włocha. W czwartek o 9.30 do nich dołączę. Zamierzam wypróbować nowe narty i buty oraz poczuć trasę. Co roku ze względu na ilość śniegu i pracę maszyn wygląda ona nieco inaczej. Plan na najbliższe dni to spokojnie trenować, wyczuwając niuanse sprzętu i trasy. Od czwartku tempo wzrośnie. Trening, posiłek, odprawa, serwis, posiłek, spać... - napisał Jędrzej, który w zeszłym roku stawał na podium Pucharu Świata.  - Trasa ma 1200 metrów, od 52 do 98 procent nachylenia. Jest odsłonięta, zdarzają się podmuchy wiatru. Nie przepadam za nią, choć to tam osiągnąłem swój najlepszy wynik – dodał.
- W czwartek zgodnie z planem o 9.30 pojawiłem się przy trasie. Było słonecznie i mroźno. Pierwsze co usłyszałem to to, że prawdopodobnie ze względu na wiatr trening się nie odbędzie. Jednak chwilowo ucichł, a mnie jak pierwszego wywieziono skuterem na górę. Start był z wysokości, z której w tamtym roku odbywał się finał PŚ. Czyli prędkości około 175-180 km/h. Szybko wpiąłem narty, założyłem kask i po chwili byłem już na dole. Trasa przygotowana perfekcyjnie. Stół. Przejazd był spokojny i stabilny za to rąk z zimna nie czułem... Ktoś kto projektował strój do Speed Ski z pewnością nie przejmował się czy będzie w nim zimno. Wyhamowałem i chciałem odpiąć narty. Jedną się udało ale drugiej już nie. Coś się zepsuło w wiązaniu i musiałem posłużyć się śrubokrętem by wydostać się z narty. Myślałem, że to już koniec mojego treningu. Jednak znalazł się dobry człowiek i pozwolił mi wymontować  tylne wiązanie ze swoich nart. Za chwilę byłem już na starcie. Niestety wiatr się nasilił i przejazd nie był stabilny. Dostałem dwa mocne boczne podmuchy, które zaburzyły jazdę dość widocznie. Tak czy owak zaliczyłem dwa przejazdy z prędkością około 175 km/h, poczułem nowe narty, buty i trasę. Teraz czekam na oficjalny trening 20 stycznia. W piątek i w sobotę trasa będzie zamknięta i nie będzie możliwości treningu. Spowodowane jest to regulaminem FIS, który zabrania trenowania na trasie dwa dni przed zawodami.
Dobrowolski  jest trzecim w historii Polakiem uprawiającym tę dyscyplinę sportu. Nie od razu zaczynał jednak od narciarstwa szybkościowego. W wieku siedmiu lat zaczął trenować narciarstwo alpejskie w najstarszym polskim klubie narciarskim SNPTT 1907 ZAKOPANE . Trwało to do końca szkoły średniej (Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem ). Na okres studiów przeniósł się do Krakowa, gdzie zdobył dyplomy z fotografiki i grafiki warsztatowej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie . Po zakończeniu studiów powrócił do Zakopanego i narciarstwa. Ze względu na to, że zawsze pociągała go prędkość postanowił spróbować swych sił w Speed Ski - najszybszy niezmotoryzowany sport na ziemi. Polega on na osiąganiu jak największych prędkości w zjeździe na nartach. Przyśpieszenia w tych próbach mogą sięgać nawet 6 sekund do 200 kilometrów na godzinę .
Zasady rywalizacji w Mistrzostwach Świata
W kolejnych rundach rywalizują wszyscy zawodnicy. Nie otrzymuje się żadnych punktów a przejazdy są oceniane przez specjalną komisję. Ta może ewentualnie wykluczyć zawodników, których uzna za zbyt słabych i zabroni  podejmowania kolejnych prób. Przeważnie każda następna runda jest szybsza od wcześniejszej ale w praktyce często się zdarza, że poziomy startu się powtarzają. Mierzone jest ostatnie 100 metrów rozbiegu. Sędziowie liczą czas przejazdu i przeliczają na km/h. Po 10 rundach sędziowie mogą zdecydować o składzie wpierw półfinałów a potem finału, wybierając najlepszych zawodników. Na szybszych zawodach jak te w Vars sędziowie mogą ograniczyć liczbę startujących. Z około 80 zawodników, którzy staną na starcie mistrzostw  w półfinale pojedzie około 25 zawodników z najlepszymi rezultatami a w finale 15. O tym wszystkim decyduje komisja. Z kolei o tym kto zostanie mistrzem świata decyduje prędkość w finałowym przejeździe.
 
Kalendarz startów Mistrzostw Świata
 
Godziny startów są dopasowywane do warunków atmosferycznych i są ustalane przeważnie na dzień przed startem lub o poranku danego dnia
 
19.01  - powitanie zawodników i zebranie
20.01  - 1 runda - oficjalny trening. 17.30 -ceremonia otwarcia MŚ
21.01  - 2 i 3 runda
22.01  - 4 i 5 runda
23.01  - 6 i 7 runda
24.01  - 8 i 9 runda
25.01  - 10 runda - półfinał
26.01  - 11 runda - finał i ceremonia wręczenia medali
Więcej informacji  na http://www.jedrzejdobrowolski.pl
 




«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    990



 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024