START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane







KS Pieniny




  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Wspinaczka
Otwarcie wystawy fotografii „Pierwsze zimowe zdobycie Broad Peak” i spotkanie poświęcone Maćkowi Berbece
 dodano: 5 Września 2013    (źródło: mat prasowe)
Otwarcie wystawy - Kuba Brzosko (organizator, po prawej) i syn Macieja Berbeki - Stanisław. Fot. Danka Zgliczyńska

 Wernisaż wystawy zdjęć z pierwszego zimowego zdobycia Broad Peak był jednym z pierwszych punktów programu rozpoczętych wczoraj 9. Spotkań z Filmem Górskim. Po wernisażu, który miał miejsce na Placu Niepodległości, w Dworcu Tatrzańskim odbył się wieczór poświęcony Maćkowi Berbece.


 
 
 
Na wystawę składa się zbiór zdjęć uczestników wyprawy na Broad Peak: Maćka Berbeki, Adama Bieleckiego, Karima Hayyata, Tomka Kowalskiego i Krzysztofa Wielickiego. W otwarciu wzięła udział rodzina himalaisty, przyjaciele, oraz wielu zakopiańczyków i gości. Zagrały Trebunie Tutki. Ekspozycję można oglądać do 1 października. Po wernisażu, w Dworcu Tatrzańskim rozpoczął się wieczór poświęcony pamięci Maćka Berbeki, w którym wzięli udział jego przyjaciele, w tym artyści i himalaiści: Ryszard Szafirski - himalaista, Anna Czerwińska - himalaistka, Andrzej Dziuk - Dyrektor Teatru Witkacego, Lech Korniszewski - lekarz, himalaista; Maciej Pawlikowski - ratownik TOPR, himalaista; Arkadiusz Waloch - artysta malarz; Maciej Wojak – producent filmowy. Spotkanie prowadzili Kuba Szpilka i Maciej Krupa. 
 
 
 
"Maciek zawsze myślał o potrzebach innych. Gdy postanowiłam spełnić swoje marzenie i przejść całą grań Tatr, pogoda była koszmarna. Padał deszcz, potem grad. Moja towarzyszka zrezygnowała już pierwszego dnia, a ja gdy wreszcie po kilkudniowej wyprawie dotarłam do domu Maćka, chwiałam się na nogach ze zmęczenia. On popatrzył na mnie i... podał mi butelkę piwa. To była najpiękniejsza i najpotrzebniejsza rzecz jaką mogłam dostać w takim momencie" - opowiadała Czerwińska, autorka m.in. pierwszych kobiecych wejść w Himalajach i Karakorum: w 1979 roku na Rakaposhi (7788 m), w 2001 na Lhotse (8501 m) i 2006 na Makalu (8485 m).
 
 
 
Wspólne wyprawy z Berbeką wspominał Maciej Pawlikowski, ratownik TOPR, prezes Klubu Wysokogórskiego Zakopane.
 
 
 
 "Razem wspólnie na wyprawach spędziliśmy mieszkając w hotelach hotelikach czy też namiotach blisko  jak obliczyłem 18 miesięcy. O tym, jak spokojnym i łagodzącym obyczaje człowiekiem był mój przyjaciel, niech powie historia jaką przeżyliśmy w wędrówce na południową ścianę Dhaulagiri (8167 m). Dwa tygodnie przedzieraliśmy się w ulewnym deszczu przez dżunglę. Humory były coraz gorsze, a do tego ciągle coś z tej naszej karawany ginęło. Gdy ktoś zaczynał się wściekać Maciek mówił, że nie ma o co, bo pewnie wchłonęła to czarna dziura. Rozbrajał nas natychmiast, a ksywka "czarna dziura" przylgnęła do niego na długie lata".
 
 
 
Z Kanady przyjechał Ryszard Szafirski, himalaista i były prezes Klubu Wysokogórskiego (1970-74), a potem naczelnik Grupy Tatrzańskiej GOPR.
 
 
 
"Kiedy po zdobyciu w 1979 roku Ngadi Chuli, szczytu zwanego także Peak 29 (7871 m), przez Maćka Pawlikowskiego oraz Ryśka Gajewskiego - Berbeka odmroził stopy i musiał zejść do bazy. My wróciliśmy do naszej kwatery w małym hoteliku w Katmandu. Postanowiłem swoim chłopakom zorganizować wieczór w zaprzyjaźnionej knajpce. Poszli tam sami. W nocy nagle słyszę, że ktoś śpiewa po góralsku. Wychodzę i co widzę? Jak zwykle troskliwy Berbeka prowadzi krowę, a na jej grzbiecie przewieszony w poprzek jedzie Pawlikowski. Mieli stawić się na nocny wypoczynek w hotelu. No to się posłusznie stawili" - wspominał Szafirski.
 
 
 
Profesor Lech Korniszewski również wskazał na Peak 29. "Moje pierwsze spotkanie z Maćkiem to właśnie Peak 29. To był niezwykle delikatny i wrażliwy, ale także twardy i uparty człowiek. Musiałem wtedy podjąć trudną decyzję, że nie może wziąć udziału w ataku szczytowym, a on z tymi odmrożonymi nogami zrobił niezwykle trudne poręczowanie powyżej 7 tysięcy metrów" - opowiadał pediatra i genetyk, który w latach 1978-1992 uczestniczył w 10 wyprawach wysokogórskich organizowanych przez kluby z Zakopanego, Katowic i Warszawy. Wspinał się z ludźmi, którzy stali się legendą polskiego alpinizmu, a ich dokonania zapisały się w historii światowych wspinaczek. Znał ich słabości i niedomagania zdrowotne lepiej niż ktokolwiek inny.
 
 
 
Kilka zdań o wspólnym dorastaniu powiedział Jacek Berbeka. "Byliśmy zawsze razem. Przez wiele lat trenowaliśmy i rywalizowaliśmy na trasach narciarskich, potem ogarnęła nas wspólna pasja - wspinaczka. Spotykaliśmy się na wielu ekstremalnie trudnych drogach, w tym podczas dwóch prób zimowego wejścia na Nanga Parbat pod koniec lat osiemdziesiątych i początku dziewięćdziesiątych. Byliśmy blisko, ale nie wyszło. Mimo wszystko to były piękne, wspólne chwile" - stwierdził młodszy brat Macieja.
 
 
 
Dyrektor zakopiańskiego teatru im. Stanisława Witkiewicza zwrócił uwagę na nie tylko artystyczne pasje Berbeki.
 
 
 
"Wraz z żoną Ewą stworzyli wiele niesamowitych scenografii, żyli naszym teatrem do tego stopnia, że staliśmy się nie tylko przyjaciółmi, ale i rodziną. W przenośni i dosłownie - jestem przecież ojcem chrzestnym jego syna Staszka" - przypomniał Andrzej Dziuk.
 
 
W wydarzeniach (wernisaż i spotkanie) uczestniczyła rodzina Maćka Berbeki – żona Ewa Dyakowska - Berbeka, synowie Stanisław,  Krzysztof  z żoną Agnieszką, i Jan (trzeci syn Franek był nieobecny z powodu wyjazdu), wnuki Antek i Bronuś, mama Elżbieta Berbeka oraz teściowa. W spotkaniu wziął udział także brat Maćka Jacek Berbeka z rodziną.
 
 
 
 
 
 
Maciej Berbeka – zakopiańczyk, himalaista, ratownik TOPR, przewodnik IVBV. Do jego największych osiągnięć należą: nowa droga południową ścianą Annapurny (z Bogusławem Probulskim, 1981), pierwsze zimowe wejście na Manaslu (z Ryszardem Gajewskim, 1984), pierwsze zimowe wejście na Cho Oyu południowym filarem (z Maciejem Pawlikowskim, 1985), Broad Peak do Rocky Summit zimą, Mt Everest (pierwsze polskie wejście od strony Tybetu, 1993). 
9. Spotkania z Filmem Górskim odbywają się w Dworcu Tatrzańskim i Kinie Sokół. Potrwają do niedzieli. 
 

Wystawę można oglądać do 1 października. Fot. Danka Zgliczyńska
Lech Korniszewski, Anna Czerwińska

Od lewej Arkadiusz Waloch, Maciej Wojak, Maciej Pawlikowski. Fot. Danka Zgliczyńska


«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    3868



 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024