Czwarty dzień Uniwersjady- kolejne cztery medale dla Polski
 dodano: 16 Grudnia 2013    (źródło: Biuro prasowe Misji Reprezentacji Polski na 26. Zimową Uniwersjadę – Trentino 2013 Aktualne informacje i zdjęcia: facebook.com/Trentino2013 A.Kosman PZN)

Kolejny dzień Uniwersjadowcyh zmagań zaowocował kolejnymi czterema medalami  W biathlonowym biegu poscigowym złoto wywalczyła Weronika Nowakowska Ziemniak a srebro Monika Hojnisz  W kombinacji norweskiej srebrny medal zdobył Adam Cieślar a brąz przypadł Pawłowi Słowiokowi.
 Polski dorobek medalowy wynosi obecnie 16 krążków:  6 złotych, 7 srebrnych i 3 brązowe.

Polska dominacja trwa! Kolejne medale biathlonistek
Polskie biathlonistki kolejny raz nie dały żadnych szans rywalkom i zajęły dwa pierwsze miejsca w biegu pościgowym na Zimowej Uniwersjadzie Trentino 2013. Nie uległa zmianie również kolejność na mecie. Wygrała Weronika Nowakowska-Ziemniak przed Moniką Hojnisz.
Na mecie uśmiech nie schodził Polkom z twarzy. - Bardzo się cieszę, że Monia dzisiaj pudłowała… (śmiech). A mówiąc poważnie to ten bieg był kontrolowany od początku do końca. Biegłam przez cały czas z przodu  i widziałam  co się dzieje na trasie. Moje tempo biegu uzależniałam od tego jak strzelałam, nie musiała się jakoś tak specjalnie szarpać, bo Monia też się myliła na strzelnicy. Bardzo się cieszę z kolejnego medalu tutaj, fajnie, ze pierwsze i drugie miejsce w dalszym ciągu w polskim zespole – mówiła zadowolona Weronika tuż po ceremonii kwiatowej. I rzeczywiście tak było, obie Polki w całym biegu zaliczyły 4 pudła, ale kolejny raz pokazały, że są znakomicie przygotowane biegowo i nie straszne im karne rundy. Goniąca Polki Rosjanka Tatiana Semenova strzelała celniej (tylko jedno pudło), ale nie potrafiła dogonić naszych biathlonistek.
- Rzeczywiście, nawet nie wiem jak Rosjanka strzelała, ale przypuszczam, że nie myliła się podczas dwóch pierwszych wizyt na strzelnicy. To spowodowało, że trochę zaczęłam się jej obawiać. Wiedziałam, że Weronika nie jest raczej w moim zasięgu. I nie tyle chodziło mi o to, żeby ją gonić, ale czułam oddech reszty zawodniczek za moimi plecami. Bo i Słowaczka nie miała pudeł po trzech strzelaniach, i Rosjanka. Obie były coraz bliżej. Skupiałam się na tym, żeby zrobić wszystko jak najlepiej i nie pudłować, tak by utrzymać to drugie miejsce i nie dać się pozostałym rywalkom – mówiła Monika Hojnisz. A Weronika mimo, że była z przodu cały czas kontrolowała sytuację: - Na strzelnicy widziałam, że jestem sama w związku z tym mogłam się domyślać, że Monia coś tam musiała pudłować. Jeśli kończyłam strzelać, a Moniki jeszcze nie było to miałam świadomość, że jest dobrze – powiedziała nasza multimedalistka.
Bardzo dobrze spisała się też nasza trzecia biathlonistka Anna Mąka, która zajęła dziewiąte miejsce. - Nie jestem zadowolona za bardzo ze strzelania, za to z biegu tak. Fajnie, że udało się znaleźć w dziesiątce. Mamy jeszcze dwa starty, zobaczymy jak to będzie wyglądało – powiedziała po biegu. Chwaliła też sobie pobyt na Uniwersjadzie: - Jest super, bardzo mi się tu podoba. Jest piękna pogoda, czuję się tutaj prawie jak u siebie w domu, bo mieszkam w Zakopanem to i tu i tam mam góry wokół siebie (śmiech).
Do końca biathlonowych zawodów zostały jeszcze dwa starty, jednak dziewczyny nie wiedzą jeszcze, w którym będą startować. - Odpowiem za siebie i za Monię. Musimy trochę odpocząć – mówiła Weronika Nowakowska, a Monika Hojnisz dodała:  - Tak, jestem tego samego zdania. Na uniwersjadzie zostały jeszcze dwa starty: sztafeta mieszana i bieg masowy, ale o tym kto pobiegnie, jak to będzie wyglądało to tego jeszcze nie możemy powiedzieć, bo same nie wiemy.
Dzisiejsze medale naszych biathlonistek były trzynastym i czternastym w dorobku. Aktualnie zajmujemy drugie miejsce w klasyfikacji medalowej z sześcioma złotymi, sześcioma srebrnymi i dwoma brązowymi medalami. Prowadzi niezmiennie Rosja.
Michał Filarski, Lago di Tesero

Adam Cieślar i Paweł Słowiok z medalami Uniwersjady!
16-12-2013
Dwóch Polaków stanęło na podium poniedziałkowych zawodów w kombinacji norweskiej! Adam Cieślar zdobył srebrny medal na XXVI Zimowej Uniwersjadzie w Trentino, a brąz wywalczył Paweł Słowiok. Tym samym Polska w swoim dorobku ma już 16 medali.

Kombinatorzy norwescy startujący na Uniwersjadzie w Trentino zmierzyli się dzisiaj w ciekawej, choć nieco już zapomnianej przez FIS konkurencji startu masowego. Najpierw zawodnicy mieli do pokonania dystans 10 kilometrów ze startu masowego na trasach w Lago di Tesero, a następnie oddali po dwa skoki na normalnej skoczni w Predazzo. Na starcie zobaczyliśmy trzech Polaków - świeżo upieczonego mistrza Uniwersjady Adama Cieślara oraz Pawła Słowioka i Szczepana Kupczaka.

Pierwsze kilometry biegu zawodnicy pokonywali wspólnie. Polacy - Cieślar i Słowiok - czujnie utrzymywali się z przodu stawki. Po trzech okrążeniach, czyli na 7,5 kilometrze zaatakował Adam Cieślar, ale tuż za nim utrzymali się Paweł Słowiok i Rosjanin Viacheslav Barkov. Istebnianinowi nie starczyło jednak siły na całe okrążenie i został wyprzedzony przez Rosjanina i swojego kolegę z kadry. Finisz należał do Barkova, który wpadł na metę trzy sekundy przed Słowiokiem. Jako trzeci zameldował się Norweg Mads Kristoffer Waaler (strata 7,6 sekundy), a 1,1 sekundy po nim zawody ukończył Norweg Emil Storjord Vilhelmsen. Piąty czas biegu uzyskał Aguri Shimizu i dopiero po nim finiszował Adam Cieślar (strata 9,8 sekundy). Szczepan Kupczak ukończył bieg na 16. pozycji.

Znakomicie dla Polaków ułożyła się pierwsza seria skoków. Na czoło zawodów wysunął się Słowiok, uzyskując 100 metrów. Zaledwie 0,2 punktu tracił do niego Cieślar (101 m). Za ich plecami czyhał jednak mistrz Uniwersjady z Erzurum Aguri Shimizu (99,5 m). Kupczak po dobrym skoku na odległość 99 metrów przesunął się na 9. miejsce.

101-metrowy skok w drugiej serii przesunął Szczepana Kupczaka jeszcze wyżej klasyfikacji zawodów - na piąte miejsce. Pierwszej pozycji nie obronił Paweł Słowiok, uzyskując 97,5 metra. Wyprzedzili go Adam Cieślar (100 m) i Aguri Shimizu (101 m). Japończyk otrzymał notę o 1,4 punktu wyższą od Cieślara i zdobył kolejny złoty medal Uniwersjady. Tym sposobem na podium znalazło się dwóch reprezentantów Polski - Adam Cieślar wywalczył srebro, a Paweł Słowiok - brąz. Był to 15. i 16. medal dla Polski na tej imprezie.

Przed kombinatorami norweskimi jeszcze środowy konkurs drużynowy i kolejna szansa na medal dla naszych zawodników.