Jakub Wolny Mistrzem Świata Juniorów w skokach narciarskich!

Predazzo znów szczęśliwe dla naszych skoczków. Mistrzostwo Świata Seniorów zdobywali tutaj Adam Małysz i Kamil Stoch, dwa miesiące temu mistrzem Uniwersjady został Krzysztof Biegun. Dziś największy sukces w swojej karierze wywalczył Jakub Wolny, świeżo upieczony Mistrz Świata Juniorów! Wraz z nim na podium stanęli Austriak Patrick Streitler i Rosjanin Evgeni Klimov. Wysokie szóste miejsce zajął Krzysztof Biegun, ósmy był Klemens Murańka, a na 13. pozycji zawody ukończył Aleksander Zniszczoł.

Po dziesięciu latach złoty medal Mistrzostw Świata Juniorów powraca do Polski. Jakub Wolny w fantastycznym stylu wygrał piątkowy konkurs na skoczni HS-106 w Predazzo i tym samym został Mistrzem Świata Juniorów. Po kilku srebrnych medalach po raz kolejny Polak został Mistrzem Świata Juniorów. Polacy znakomicie spisywali się na treningach i każdy oczekiwał złotego medalu, jednak faworytami byli inni zawodnicy. Jakub Wolny trzymał się w treningach trzymał się w czołówce, jednak dzisiejszym występem sprawił nam wszystkim miłą niespodziankę. Polak w pięknym stylu wygrywał piątkowym konkurs i tym samym został mistrzem świata juniorów.

W konkursie wystartowało czterech naszych zawodników: Krzysztof Biegun, Jakub Wolny, Aleksander Zniszczoł oraz Klemens Murańka. Najlepiej z Biało-Czerwonych w pierwszej serii spisał się Krzysztof Biegun, który po skoku na odległość 90 metrów, plasował się na piątym miejscu. Jedną lokatę za nim znalazł się Jakub Wolny, który uzyskał 91 metrów. Nieco słabiej spisali się wyróżniający się na treningach Aleksander Zniszczoł oraz Klemens Murańka, który odpowiednio zajęli 25. i 17. pozycję. Natomiast po pierwszej serii liderem był Rosjanin – Evgeniy Klimov.

Jednak w drugiej serii nasi zawodnicy pokazali na co tak naprawdę ich stać. Dobrą passę Biało-Czerwonych rozpoczął Aleksander Zniszczoł. Polak uzyskał 99,5 metra i zaliczył spory awans, kończąc zawody na 13. miejscu. Najlepiej ze wszystkich zawodników w drugiej serii spisał się Klemens Murańka. Wicemistrz świata juniorów z Liberca wylądował na 102 metrze i ostatecznie uplasował się na ósmym miejscu. Kolejny z Polaków – Krzysztof Biegun spadł o jedną pozycję w porównaniu do pierwszej serii, ponieważ po skoku na odległość 97 metrów konkurs zakończył na szóstym miejscu. za to fantastyczny drugi skok oddał złoty medalista – Jakub Wolny. Polak w pięknym stylu uzyskał 99 metrów i wygrał całe zawody. 0,3 punktów za Jakubem Wolnym uplasował się reprezentant Austrii Patrick Streitler, natomiast brązowy medal wywalczył Rosjanin – Evgeniy Klimov.

To drugi złoty medal Mistrzostw Świata Juniorów w historii polskich skoków narciarskich. Wcześniej, w 2004 roku Mistrzem Świata Juniorów został Mateusz Rutkowski. Jakub Wolny to zawodnik z klubu LKS Klimczok Bystra, mieszka w pobliskich Wilkowicach. Wychowanek Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich "Szukamy Następców Mistrza" - LOTOS Cup znalazł się w kadrze juniorów wiosną 2013 roku dzięki dobrym wynikom osiągniętym w sezonie 2012/13. Mistrzostwo Świata Juniorów to dla niego znakomity prezent urodzinowy (Kuba za 5 dni będzie obchodził 19. urodziny).

W sobotę zawodników czeka konkurs drużynowy na skoczni HS-106 w Predazzo. Początek transmisji o godzinie 18:00.